Hujjat bilan xotin-qizlarning loyihalarini qo‘llab-quvvatlash uchun 2025-yilda qo‘shimcha $200 mln yo‘naltiriladi.
“Biznesni rivojlantirish banki"ga ajratilgan mablag‘lar hisobidan “Hamroh” tadbirkor ayollarni qo‘llab-quvvatlash dasturi doirasida belgilangan tartib va mexanizmlar asosida kreditlar ajratiladi.
“Xalq banki” va “Mikrokreditbank"ga ajratilgan mablag‘lar hisobidan kreditlar oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturi doirasida beriladi. Qaror ijrosi har oyda muhokama qilib boriladi.
7-mart kuni Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan o‘tkazilgan tadbirda Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zlab, joriy yil 2 mln nafar ayollar bandligini ta’minlash, shundan 1,3 mlnini tadbirkorlikka jalb etish rejalashtirilganini qayd etgandi.
Buning uchun banklar tomonidan ayollar tadbirkorligini rivojlantirishga qulay moliyaviy paketlar taqdim etiladi. Xususan, quyidagi banklar xotin-qizlar loyihalariga ko‘maklashish va arzon kreditlar taqdim etish uchun jalb qilinadi:
- “O‘zmilliybank” xizmatlar sohasida — 200 ming nafar;
- “Turonbank” limonchilikda — 150 ming nafar ayollar
- “Mikrokreditbank” parrandachilikda — 160 ming nafar;
- “Sanoat qurilish bank” sabzavot va ko‘chatlar yetishtirishda — 160 ming;
- “Xalq banki” uzum, brokkoli va mahalliy karam yetishtirishda — 150 ming;
- “Agrobank” bog‘dorchilik yo‘nalishida — 144 ming;
- “Biznesni rivojlantirish banki” ko‘kat, bulg‘or qalampiri, baqlajon va pomidor yetishtirishda — 94 ming;
- “Asakabank” farmatsevtika va uzumchilikda — 82 ming;
- “Aloqabank” IT, asalarichilik va mevali ekinlar yetishtirishda 58 ming nafar ayollarimizni band etishga ko‘maklashadi.
Buning uchun 2025-yilda mahallalarda ayollar tadbirkorligi loyihalari uchun qo‘shimcha 3,3 trln so‘m ajratiladi. Xususan, oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida yana $100 mln beriladi. Bunga qo‘shimcha ravishda banklar ham $100 mln jalb qilib, mahallalarda o‘zini o‘zi band qilgan xotin-qizlarga 50 mln so‘mgacha garovsiz kreditlar ajratadi.
Shu bilan birga, biznes tajribasi bo‘lmagan 20 ming nafar xotin-qizni tadbirkorlikka o‘qitish rejalashtirilmoqda. Aylanmasi 100 mlrd so‘mdan oshgan 50 nafar ayol tadbirkor “chempion tadbirkor"ga aylantiriladi.
Avvalroq mikrofirma va kichik korxonalarga yillik statistika hisobotini har uch yilda bir marotaba topshirishga ruxsat berilishi ma’lum qilingandi.

Шавкат Мирзиёев 7 марта утвердил новые меры поддержки для женского предпринимательства. Об этом сообщает канал правовой информации Минюста.
Постановление президента закрепляет меры, анонсированные президентом в речи накануне Международного женского дня. В частности, речь в документе идет о льготном кредитовании бизнесвумен.
На эти цели до конца года планируется направить дополнительно $200 млн. Из них $100 млн предоставит Фонд реконструкции и развития, которые распределят между Банком развития бизнеса, «Микрокредитбанком» и Народным банком.
Обозначаются механизмы и порядок выделения займов. Например, Банк развития бизнеса будет предоставлять средства из направленных ему ресурсов в рамках программы помощи женскому бизнесу «Хамрох».
"Микрокредитбанку" и Народному банку поручено финансировать проекты в рамках программы семейного предпринимательства. Исполнение программы будет обсуждаться на ежемесячной основе.
7 марта президент сообщил, что на реализацию проектов женского бизнеса планируется направить 3,3 трлн сумов. Коммерческим банкам поручено самостоятельно привлечь на эти цели $100 млн.
За счет кредитов планируется оказать содействие:
• 200 тыс. женщин — в реализации проектов в сфере услуг (НБУ);
• 160 тыс. женщин — в проектах птицеводства («Микрокредитбанк»);
• 160 тыс. — в выращивании овощей и саженцев («Узпромстройбанк»);
• 150 тыс. — в выращивании винограда, капусты и брокколи (Народный банк);
• 150 тыс. — в лимоноводстве («Туронбанк»);
• 144 тыс. — в садоводстве («Агробанк»);
• 94 тыс. — в выращивании зелени, болгарского перца, баклажанов и помидоров (Банк развития бизнеса);
• 82 тыс. — в фармацевтике и виноградарстве («Асакабанк»);
• 58 тыс. — в сферах IT, пчеловодства и выращивания фруктов («Алокабанк»).
Банки будут выделять самозанятым беззалоговые кредиты до 50 млн сумов. Бизнесвумен, своевременно выплатившие займ, смогут получить новый кредит на сумму вдвое больше — до 100 млн сумов.
Ранее Spot писал, что ЦБ планирует упростить для банков кредитование микро- и малого бизнеса в Узбекистане.