Yiliga 120 ming tonna yuk tashish quvvatiga ega yangi yuk kompleksi 5,2 gektar maydonda joylashgan bo‘lib, uch qavatli ma’muriy bino, turli tovarlarni saqlashga mo‘ljallangan omborxona, shuningdek, yengil va yuk mashinalari uchun to‘xtash joyini o‘z ichiga oladi.
Omborxona 8500 kvadrat metr maydonni egallaydi va uning ichida ma’lum bir harorat rejimini saqlashni talab qiladigan tovarlar uchun 500 kvadrat metr maydondagi sovitish va muzlatish kameralari.
Xususan, omborxonada o‘simlik va tirik hayvonlar, qimmatbaho yuklar, oziq-ovqat mahsulotlari, dori-darmonlarni saqlash uchun maxsus xonalar qurilgan.
Barcha maxsus xonalar harorat o‘lchagichlari bilan jihozlangan va bu kerakli harorat rejimini o‘rnatish imkonini beradi.
Uzbekistan Airports Cargo’ning ta’kidlashicha, yuk terminali binolari va inshootlari 1994−2000 yillarda qurilgan bo‘lib, umumiy maydoni 3 gektarga yaqin bo‘lgan 20 ga yaqin eskirgan kichik va o‘rta omborxona va ma’muriy binolardan iborat.
Yuk terminalning o‘tkazish quvvati yiliga 30 ming tonnani tashkil etadi, 2024-yilda esa Toshkent aeroportida qariyb 80 ming tonna yuk va pochta jo‘natmalarini qabul qilgan.
“Yuk tashish ma’muriyati va ijarachilar joylashgan bino va xonalar ham eskirgan. Bularning barchasi yuk tashish majmuasini kengaytirish va modernizatsiya qilishning o‘tkir zarurligini ko‘rsatdi. Bugundan boshlab eskisidan yangi terminalga bosqichma-bosqich o‘tish boshlandi”, — deyiladi xabarda.
Shuningdek, omborxona faoliyati uchun jahonning yetakchi ishlab chiqaruvchilaridan zamonaviy uskunalar, xususan, yuk saqlash stelajlari, yuk ko‘tarish va tashish, qadoqlash uskunalari hamda hisob-kitob, avtomatlashtirish va xavfsizlikni ta’minlash uskunalari xarid qilindi.
Bu yuklarni qayta ishlash vaqtini qisqartiradi va aviatashuvchilarga umumeʼtirof etilgan xalqaro standartlarga muvofiq sifatli xizmat ko‘rsatishni taʼminlaydi.
Bundan tashqari, UzCargo xodimlari, tegishli xizmatlar (bojxona, veterinariya, o‘simliklar karantini va boshqalar), import/eksport kompaniyalari vakillari, aviakompaniyalar va deklarantlar, shuningdek, yuk qabul qiluvchilar uchun 3000 kvadrat metr maydonga ega uch qavatli yangi maʼmuriy bino qurildi.
Birinchi qavatda yuk qabul qiluvchilar elektron navbat orqali xizmatlardan foydalanishadi. Ish ofislari binoning ikkinchi va uchinchi qavatlarida joylashgan. Shuningdek, barcha manfaatdor shaxslarga yengil va yuk mashinalari uchun mo‘ljallangan katta to‘xtash joyi mavjud bo‘ladi.
UzCargo (Uzbekistan Airports Cargo) — 2022-yil 1-noyabrda Uzbekistan Airports tarkibida tashkil etilgan sho‘ba korxona. Korxona Toshkent aeroporti Pochta-yuk kompleksi negizida tashkil etilgan bo‘lib, aeroportda yuklarni qayta ishlash va saqlash, yuklarni ortish va tushirish hamda transport hujjatlarini rasmiylashtirish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatadi.
Avvalroq Andijon aeroporti qariyb ikki yilda birinchi marta parvozlarni qabul qilishni boshlashi haqida xabar berilgandi.
20-martdan Silk Avia aviakompaniyasi Toshkent va Andijon o‘rtasida muntazam qatnovlarni yo‘lga qo‘ymoqda. Aviareyslar haftasiga ikki marta — seshanba va payshanba kunlari amalga oshiriladi.

В международном аэропорту Ташкента открылся новый грузовой терминал, сообщила пресс-служба Uzbekistan Airports.
Новый грузовой комплекс с пропускной способностью 120 тыс. тонн в год расположился на территории в 5,2 га и включает в себя трехэтажное административное здание, складское помещение для хранения разнообразных грузов, парковочную зону для легковушек и грузовиков.
Складское помещение занимает территорию площадью 8500 кв. м, включая холодильные и морозильные камеры площадью 500 кв. м для грузов, требующих поддержания определенного температурного режима.
Так, например, на складе построены специальные помещения для хранения растений и живых животных, ценных грузов, продовольственных грузов и медикаментов. Все специальные помещения оборудованы термодатчиками для настройки необходимого температурного режима.
В Uzbekistan Airports Cargo отметили, что здания и сооружения грузового терминала, построенные в 1994—2000 годах, представляют собой около 20 устаревших малых и средних складских и административных помещений общей площадью порядка 3 га. Пропускная способность терминала составляет 30 тыс. тонн в год, в то время как в 2024 году в аэропорту Ташкента было обработано почти 80 тыс. тонн груза и почты.
«Также устарели здания и помещения, где располагалась администрация грузоперевозок и арендаторы. Все это говорило об острой необходимости расширения и модернизации грузового комплекса. С сегодняшнего дня уже начался поэтапный переход из старого в новый терминал», — говорится в сообщении.
Для работы склада закуплено современное оборудование от ведущих мировых производителей — в частности, стеллажное, подъемно-транспортное и упаковочное оборудование, а также оборудование для учета и автоматизации и обеспечения безопасности. Это позволит сократить время обслуживания грузов и предоставлять авиаперевозчикам качество сервиса в соответствии с мировыми стандартами.
Кроме того, для персонала UzCargo, сотрудников смежных служб, представителей компаний-импортеров/экспортеров, авиакомпаний и декларантов, а также для грузополучателей построено новое трехэтажное административное здание площадью 3000 кв.м.
На первом этаже в операционном зале будет происходить прием грузополучателей посредством электронной очереди. Рабочие кабинеты размещены на втором и третьем этажах здания. Также для всех желающих будет доступна большая парковочная зона, предназначенная как для легковых, так и для грузовых автомобилей.
Ранее Spot писал, что аэропорт Андижана впервые за два года начнет принимать рейсы.
Uzbekistan Airports Cargo — дочерняя компания, созданная в ноябре 2022 года в составе Uzbekistan Airports. Предприятие организовано на базе Почтово-грузового комплекса аэропорта «Ташкент» и предоставляет услуги по обработке и хранению грузов в аэропорту, погрузке-выгрузке товара и оформления транспортной документации.