Soliq qo‘mitasi biznesni legallashtirish sharti bilan iste’molchilarga to‘lanadigan soliq keshbekini ikki baravar oshirishga tayyor. Bu haqda 1-aprel kuni AOKAda o‘tkazilgan matbuot anjumanida Soliq qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Mubin Mirzayev ma’lum qildi, deya xabar berdi Spot muxbiri.
Uning qayd etishicha, Soliq qo‘mitasining maqsadi naqd pulsiz to‘lov shaklini maksimal darajada rag‘batlantirishga qaratilgan. Xususan, budjetga tushadigan soliqlarning uchdan bir qismi idoraning elektron to‘lov tizimlari orqali to‘lanadi.
“Biz bu ulushni 60−70% ga yetkazmoqchimiz. Agar buni uddalay olsak, bizda soliq to‘lovchilardan qo‘shimcha ma’lumot so‘rashga ehtiyoj kamayadi va ular ham o‘z navbatida bizga nisbatan e’tiroz ham kamayadi”, — dedi u.
Shuningdek, Mirzayev har qanday to‘lovlar Soliq qo‘mitasining elektron xizmatlari orqali amalga oshirilsa, soliq to‘lashdan bo‘yin tovlash ehtimoli kamayishini qo‘shimcha qildi.
Bundan tashqari, qo‘mita 2024-yilning 1-oktabridan boshlab umumiy ovqatlanish korxonalariga (naqd pulsiz hisob-kitoblarning aylanmadagi ulushiga qarab 20% dan 40% gacha), shuningdek, mehmonxonalar va turoperatorlarga QQSning bir qismini qaytarish bo‘yicha joriy etilgan tartib natijalarini tahlil qilmoqda.
“Maqsad — umumiy ovqatlanish sohasini legallashtirib, qonuniy to‘g‘ri ishlashini ta’minlash. Agar bu o‘z samarasini bersa, boshqa sohalar uchun keshbek miqdorini hozirgi 1% dan 2% ga oshirishga tayyormiz”, — dedi Mubin Mirzayev jurnalist savoliga javoban.
Uning ta’kidlashicha, hozirda Soliq qo‘mitasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan birgalikda biznesni legallashtirish uchun keshbek miqdorini oshirish bo‘yicha hisob-kitob olib borilmoqda. Agar legallashtirish imkoni bo‘lsa, qo‘mita soliq keshbekini oshirish masalasini o‘rganib chiqishga va hukumatga taklif kiritishga tayyor.
Prezidentning yashirin iqtisodiyotga qarshi kurashishga qaratilgan o‘tgan yilgi qarori loyihasi bilan savdo, xizmat ko‘rsatish va umumiy ovqatlanish sohalarida mobil ilovalar va plastik kartalar orqali to‘lovlarda 1% keshbekni saqlab qolgan holda naqd puldagi to‘lovlar uchun soliq keshbekini bekor qilish taklif qilingandi.
“Gazeta.uz” manbasiga tayanib, hujjat ishlab chiquvchilari to‘lovlarni 2% gacha oshirish variantini ham muhokama qilayotgani haqida yozgandi.
O‘tgan yil boshida prezident qarori bilan aholiga qaytariladigan 1% keshbek summasiga chegaraviy miqdor o‘rnatildi. Endi oyiga BHMning 60 baravari (22,5 mln so‘m) miqdoridagi cheklarni skanerlash mumkin.
Soliq qo‘mitasi cheklovlar iste’molchilarning 98%iga ta’sir qilmasligini ta’kidladi. Qolgan 2% fuqarolar boshqalarning cheklarini o‘zlashtirib, ularni o‘z qarindoshlari orqali ro‘yxatdan o‘tkazgan.
2024-yilda Soliq qo‘mitasi iste’molchilarga 1 trln so‘m keshbek to‘lagan. To‘lovlarning yarmi poytaxt va Toshkent viloyati hissasiga to‘g‘ri keldi. Fiskal cheklar soni esa 1 mlrd donadan oshdi.

Налоговый комитет выразил готовность удвоить сумму налогового кешбэка, выплачиваемого потребителям, при условии легализации бизнеса. Об этом 1 апреля на пресс-конференции в АИМК заявил первый замглавы ведомства Мубин Мирзаев, передает корреспондент Spot.
По его словам, цель Налогового комитета — максимальное поощрение безналичной формы оплаты. В частности, треть налогов, поступающих в бюджет, оплачивается через электронные платежные системы ведомства.
«Мы хотим увеличить эту долю до 60−70%. Если нам это удастся сделать, то у нас снизится необходимость запрашивать у налогоплательщиков дополнительную информацию, а у них, в свою очередь, будет меньше претензий к нам», — заявил чиновник.
В случае проведения большинства платежей через электронные сервисы Налогового комитета снизится вероятность возможного уклонения от уплаты налогов, отметил Мирзаев.
Кроме того, Налоговый комитет проводит анализ результатов внедренного с 1 октября 2024 года порядка по возврату части НДС предприятиям общепита (от 20% до 40% в зависимости от доли безналичных расчетов в обороте), а также гостиницам и туроператорам.
«Цель — легализация сферы общественного питания и обеспечение ее законной работы. Если это принесет свой эффект, для других сфер мы готовы увеличить сумму кешбэка с нынешнего 1% до 2%», — сказал Мубин Мирзаев в ответ на вопрос журналиста.
Чиновник отметил, что Налоговый комитет совместно с Министерством экономики и финансов сейчас проводит анализ по потенциальному эффекту от увеличения суммы кешбэка для легализации бизнеса. Если будет возможность для легализации, то ведомство готово изучить вопрос увеличения налогового кешбэка и внести предложение в правительство.
Согласно прошлогоднему проекту постановления президента о борьбе с теневой экономикой, налоговый кешбэк при оплате наличными предлагалось отменить, сохранив выплату кешбэка в 1% при оплате через мобильные приложения и пластиковые карты в сферах торговли, услуг и общепита.
«Газета.uz» со ссылкой на источник писала, что разработчики документа также обсуждают вариант с повышением выплат до 2%.
В январе 2024 года были введены ограничения на сумму покупок, по которым при сканировании фискальных чеков в приложении Soliq выплачивается 1% кэшбек. В месяц теперь можно отсканировать чеки на 60 БРВ (22,5 млн сумов).
В Налоговом комитете отмечали, что ограничения не затронут 98% граждан. Оставшиеся 2% граждан присваивали чужие чеки и регистрировали их через своих родственников.
В 2024 году Налоговый комитет выплатил потребителям кешбэк на 1 трлн сумов. Половина суммы выплат пришлась на столицу и Ташкентскую область. Число выданных фискальных чеков превысило 1 млрд единиц.
Ранее Spot писал, что Налоговый комитет с начала года перевыполнил план по сбору налогов на 2,7 трлн сумов.