Turkic Game Jam 2025 xalqaro o‘yin xakatoni uchun arizalar qabuli boshlangani e’lon qilindi. Bu haqda Toshkentdagi Gyote instituti o‘yin ishlab chiqarish inkubatori ma’lum qildi.
Game Jam — jamoa tarkibidagi dasturchilar, ssenariy mualliflari va rassomlar ishtirokidagi ijodiy xakaton hisoblanadi. Uning maqsadi qisqa vaqt ichida o‘yinning ishlaydigan prototipini yaratish va real sharoitlarga yaqin vaziyatlarda loyihalar ustida jamoaviy ishlash ko‘nikmalarini rivojlantirishdir.
Turkic Game Jam’da O‘zbekiston, Qozog‘iston, Ozarbayjon, Turkiya va Vengriya yin yaratuvchilari ishtirok etishi mumkin. Tadbirning birinchi (mahalliy) bosqichi barcha beshta mamlakatda bir vaqtning o‘zida, 11−13 aprel kunlari o‘tkaziladi.
Toshkentda geymjem Gyote instituti binosida bo‘lib o‘tadi. Jamoalarga tadbirning ochilishida e’lon qilinadigan mavzu bo‘yicha o‘yin prototipini ishlab chiqish uchun 48 soat vaqt ajratiladi. Loyihalarni mahalliy ekspertlardan tashkil topgan hakamlar hay’ati baholaydi.
Eng yaxshi jamoalar ikkinchi bosqichga — o‘yin namoyish versiyasini yaratishga yo‘l oladi. G‘oliblar o‘z loyihalarini Bokuda bo‘lib o‘tadigan Turkic Game Jam grand finalida taqdim etib, potensial investorlarni jalb qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Geymjemga ro‘yxatdan o‘tish uchun arizani bu yerda (rus tilida) yoki bu yerda (o‘zbek tilida) topshirish mumkin. Arizalarni topshirishning oxirgi muddati 7-aprel kuni (shu kun ham kiradi).
Har bir jamoada 2 tadan 4 tagacha ishtirokchi bo‘lishi mumkin. Joylar soni cheklangan bo‘lib, tanlov tashkilotchilar tomonidan o‘tkaziladi. Har bir ishtirokchi arizada jamoa nomini ko‘rsatgan holda alohida ro‘yxatdan o‘tishi lozim.

Открыт прием заявок на международный хакатон в игровой сфере Turkic Game Jam 2025. Об этом сообщил инкубатор разработки игр Института Гёте в Ташкенте.
Геймджем (Game Jam) — творческий хакатон с участием разработчиков, сценаристов и художников в составе команды. Цель — создание в сжатые сроки рабочего прототипа игры, тренировка навыков командной работы над проектами в условиях, близких к реальности.
Участвовать в Turkic Game Jam могут создатели игр из Узбекистана, Казахстана, Азербайджана, Турции и Венгрии. Первый (локальный) этап мероприятия состоится во всех пяти странах одновременно, с 11 по 13 апреля.
В Ташкенте геймджем будет проходить на площадке Института Гёте. Командам будет предоставлено 48 часов на разработку игрового прототипа на тему, которая будет анонсирована на открытии мероприятия. Оценивать проекты будет жюри из местных экспертов.
Лучшие команды будут допущены ко второму этапу — созданию игрового демо. Победители смогут представить свои проекты на гранд-финале Turkic Game Jam в Баку, чтобы получить призы и привлечь потенциальных инвесторов.
Одна команда может включать от 2 до 4 человек. Количество мест ограничено, отбор будет проводиться организаторами. Каждый участник проходит регистрацию отдельно, указывая название команды в заявке.
Подать заявку для регистрации на геймджем можно здесь (на русском) или здесь (на узбекском языке). Крайний срок — до 7 апреля включительно.
Ранее Spot писал, что IT Park, Astana Hub и Growth Vision Pro создали совместную платформу для продвижения стартапов на рынке Китая.