9-aprel kuni prezident tomonidan imzolangan qonun bilan O‘zbekistonning Yevroosiyo taraqqiyot bankini ta’sis etuvchi xalqaro bitimga qo‘shilishi tasdiqlandi.
Hujjat Qonunchilik palatasi tomonidan joriy yilning yanvar oyida qabul qilinib, Senat tomonidan mart oyida ma’qullangan.
2006-yilning 12-yanvarida Ostona qabul qilingan ushbu bitim maqsadi investitsiya faoliyati orqali unga qo‘shilgan ishtirokchi davlatlarning iqtisodiy o‘sishiga va ular o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirishga qaratilgan.
Hujjat bilan YOTB o‘z faoliyatini xalqaro shartnomalar, xalqaro huquq, umume’tirof etilgan bank faoliyati tamoyillari va me’yorlariga muvofiq amalga oshirishi belgilangan.
Bitimga ilova sifatida bank nizomini tasdiqlash nazarda tutilgan. Unda bank faoliyati, maqsad va vazifalari, funksiyalari, imtiyozlari, ustav kapitali va unga obuna bo‘lish shartlari hamda Bank boshqaruviga oid tartib-qoidalar belgilangan.
Yevroosiyo taraqqiyot banki ishtirokchi davlatlarning iqtisodiyoti va moliyaviy bozorlari holati, ularning investitsiya imkoniyatlari, pul-kredit va valyuta munosabatlari, bank va valyutani tartibga solish sohasidagi qonunchilik normalari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni to‘playdi, tizimlashtirishi va tahlil qilib boradi.
2024-yil sentabr oyida YOTB boshqaruvi raisi Nikolay Podguzov bir qator yirik davlatlar yaqin kelajakda bank aksiyadorlari safiga qo‘shilishini ma’lum qilgandi. Shuningdek, u investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov bilan bankning Toshkentdagi vakolatxonasini ochish bo‘yicha muzokara o‘tkazdi.
Yevroosiyo taraqqiyot banki moliya tashkiloti bo‘lib, unga aʼzo davlatlarning iqtisodiy o‘sishiga ko‘maklashish, ularning savdo-iqtisodiy aloqalarini kengaytirish va investitsiya faoliyati orqali Yevroosiyo makonida integratsiya jarayonlarini rivojlantirishga xizmat qiladi.

Шавкат Мирзиёев 9 апреля подписал закон, одобряющий присоединение Узбекистана к соглашению об учреждении Евразийского банка развития. Его опубликовало «Народное слово».
Документ прошел Законодательную палату Олий Мажлиса в январе этого года и получил одобрение Сената в марте. Он обозначает правовые основы для участия Узбекистана в ЕАБР.
Банк будет работать «в соответствии с международными договорами, международным правом, принципами и нормами банковской деятельности». Он будет собирать, систематизировать и анализировать информацию о ситуации в экономике, положении на финансовом рынке, инвестиционных возможностях, денежно-кредитных и валютных отношениях, законодательстве в банковской сфере и валютном регулировании.
Председатель правления ЕАБР Николай Подгузов в июне 2024 года рассказал, что Узбекистан подал заявку на вступление в состав учредителей и планирует приобрести долю в 10% акций банка. Юридические аспекты планировалось уладить до конца 2024 года.
В сентябре 2024 года Подгузов провел переговоры с министром инвестиций, промышленности и торговли Лазизом Кудратовым на тему открытия странового офиса ЕАБР в Ташкенте. Тогда же он сообщил о скором присоединении ряда крупных стран к акционерам банка.
Что такое ЕАБР
Евразийский банк развития — международная финансовая организация, призванная содействовать экономическому росту стран-участниц, расширению их торгово-экономических связей и развитию интеграции на евразийском пространстве посредством инвестиций.
Соглашение об учреждении ЕАБР было подписано в январе 2006 года между Россией и Казахстаном. В 2009 году членами банка стали Армения и Таджикистан, в 2010 году — Беларусь, а в 2011 году — Кыргызстан.
Штаб-квартира находится в Алматы, есть филиал в Санкт-Петербурге, представительства в Астане, Бишкеке, Душанбе, Ереване, Минске и Москве. Уставный капитал банка составляет $7 млрд: оплаченный — $1,5 млрд, до востребования — $5,5 млрд.