Shavkat Mirziyoyev 14-aprel kuni turizm va bunyodkorlik loyihalari taqdimoti bilan tanishdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Unda Bo‘stonliq tumanida amalga oshirilayotgan Chorvoq darvozasi majmuasi loyihasi ko‘rib chiqildi. Prezident o‘tgani yilning dekabrida uning qurilishini borib ko‘rgandi, yaqinda loyihaning birinchi bosqichi ochildi.
Majmua o‘z ichiga 16 ta ko‘p qavatli uy, 3 ta mehmonxona, savdo va maishiy xizmat shoxobchalari, kafe va restoranlar, bank ofisi, avtoturargoh tashkil etiladi. Binolar tepasiga quyosh panellari o‘rnatiladi.
Taqdimotda majmuaning keyingi bosqichlarini qurish, sayyohlar uchun jozibadorligini oshirish borasidagi ishlar ko‘rib chiqildi. Uni arzon va ekologik toza energiya bilan ta’minlash uchun Chirchiq daryosida kichik gidro elektr stansiya barpo etish maqsadga muvofiqligi ta’kidlandi.
Yana bir loyiha Toshkent shahrining Yashnobod tumani, Chirchiq daryosi bo‘yidagi 20 gektar maydonda okeanarium qurishga qaratilgan. Yonida savdo-mehmonxona majmuasi qurilib, ularda jami 1 600 ta ish o‘rni ochiladi.
Shuningdek, Yakkasaroy tumanida turar-joy va ishbilarmonlik maskani barpo etish mo‘ljallangan. Unda ko‘p qavatli uylar, bog‘cha va maktablar, sport va sog‘lomlashtirish maskanlari, mehmonxona va savdo ofislari bo‘lishi ko‘zda tutilgan.
Prezident loyihalarning huquqiy, moliyaviy jihatlari hamda infratuzilma masalalarini har tomonlama o‘ylab, chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqish zarurligini ta’kidladi. Mutasaddilarga sifat va muddatni aniq belgilab, bajarilishini nazorat qilish topshirildi.
Joriy yilning fevral oyida Griffin Development kompaniyasi Yakkasaroyda ko‘p qavatli biznes markaz qurish taklifi bilan chiqqandi.

14 апреля Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией проектов в области туризма и строительства, сообщила пресс-служба президента.
Одним из перспективных мест для развития туризма является комплекс «Чорвок дарвозаси» («Ворота Чарвака») в Бостанлыкском районе. В декабре прошлого года президент лично ознакомился с ходом его строительства, и недавно был завершен первый этап реализации проекта.
В состав комплекса входят 16 многоквартирных домов, 3 гостиницы, торгово-бытовые объекты, кафе и рестораны, банковский офис и автостоянка. На крышах зданий будут установлены солнечные панели.
В ходе презентации были представлены этапы развития комплекса и меры по повышению его туристической привлекательности. В частности, была озвучена инициатива построить малую гидроэлектростанцию на реке Чирчик для обеспечения объекта недорогой и «зеленой» электроэнергией.
строительство, туризм, шавкат мирзиеев
Шавкат Мирзиёев знакомится с проектом «Чорвок дарвозаси».
Другой проект — строительство океанариума в Яшнабадском районе, который займет территорию в 20 гектаров на берегу реки Чирчик. Рядом запланировано строительство торгово-гостиничного комплекса, что позволит создать 1,6 тыс. новых рабочих мест.
В Яккасарайском районе планируется построить жилищно-деловой комплекс с многоэтажными домами, детсадами, школами, спортивными и оздоровительными центрами, гостиницей и офисными помещениями.
Президент отметил необходимость продумать правовые, финансовые и инфраструктурные аспекты проектов и поручил разработать четкий план мероприятий. Ответственные лица должны определить сроки и требования по качеству, а также обеспечить строгий контроль за реализацией.
В феврале компания Griffin Development предложила построить на улице Глинка в Ташкенте многоэтажный бизнес-центр. В комплексе, состоящем из трех зданий, могут разместить гостиницу, бизнес-центр и жилое здание.
Ранее Spot писал, что Шавкат Мирзиёев ознакомился с мастер-планом туристического центра Sea Breeze Uzbekistan.