Raqobat qo‘mitasi tomonidan umumiy ovqatlanish shoxobchalari xizmatlari bo‘yicha bildirilgan murojaatlar o‘rganildi. Bu haqda qo‘mita matbuot xizmati xabar berdi.
Natijada mijozlarga taqdim etilayotgan taomnomalar ayrim restoranlarda xorijiy tillarda, jumladan, rus, ingliz, turk, xitoy va boshqa tillarda taqdim etilishi aniqlandi.
Xususan, Toshkentdagi Basri Baba turk taomlari restorani mas’ullari ishtirokida olib borilgan o‘rganishlarda taomnoma faqat turk tilida ekanligi, bu mijozlar uchun qiyinchilik tug‘dirayotgani ma’lum bo‘ldi. Restoran taomnoma ma’lumotlarini davlat tili hamda qo‘shimcha ravishda xorijiy tillarda ham tayyorladi.
Shuningdek, China Chuan Chuanga qarashli xitoy taomlari restoranida xo‘randalarga xorijiy tilda munosabatda bo‘linayotganligi borasidagi murojaat o‘rganilib, qonunbuzilishiga tegishli choralar ko‘rildi.
Mazkur restoranda davlat tilida xizmat ko‘rsatuvchi xodimlar faoliyat boshladi, rus va xitoy tillarida tuzilgan taomnomalar o‘zbek tilidagi tarjimasida xo‘randalarga taqdim etilishi ta’minlandi.
Toshkentdagi Mirzo-Bobur korxonasiga qarashli Bon! kafesi xodimlari tomonidan mijozlarga rus tilida xizmat qilinayotgani bo‘yicha ijtimoiy tarmoqda qoldirilgan murojaat o‘rganilib, kafening 26 ta shoxobchasida taomnomalar mijozlar talabiga asosan davlat tili hamda rus va ingliz tillarida taqdim etilayotgani ma’lum bo‘ldi.
Ijtimoiy tarmoq orqali CakeLab qandolat restorani tarmoqlarining taomnomasida rus tilida ma’lumotlar berilayotgani ham tanqid qilingan. Mazkur masala restoran mas’ullarini jalb qilgan holda ijobiy hal etilib, taomnomalar davlat tiliga muvofiqlashtirildi.
Taomnomalarning davlat tilida bo‘lishi 2003-yilda tasdiqlangan umumiy ovqatlanish qoidalarida nazarda tutilgan. Bunda menyudagi ma’lumotlar xorijiy tillarda ham takrorlanishi mumkin.
Mart oyida qo‘mita Navoiydagi umumiy ovqatlanish korxonasi bo‘yicha tekshiruv o‘tkazilgani, unda ish rejimi to‘g‘risidagi ma’lumotlar va mahsulotlarda narxnomalar keltirilmagan, taomlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar esa iste’molchiga davlat tilida taqdim etilmagani ma’lum qilingan edi.

Комитет по конкуренции провел несколько расследований в отношении заведений общественного питания по вопросам языковых норм, сообщила пресс-служба ведомства.
В надзорном органе обратили внимание на обращения в социальных сетях и других онлайн-ресурсах по поводу обслуживания в общепите. Авторы отмечали, что в заведениях не оказываются услуги на государственном языке.
Так, в столичном ресторане турецкой кухни Basri Baba посетителям предлагалось только меню на турецком языке, что в отдельных случаях «создавало трудности». По итогам проверки меню было переведено на узбекский язык, а также на несколько иностранных языков.
Другое обращение затрагивало языковой вопрос в китайском ресторане компании China Chuan Chuan. В результате проверки фирма наняла сотрудников, знающих государственный язык, а также добавила к меню на русском и китайском языках узбекскую версию.
Помимо того, Комитет провел проверку в кафе Bon! по жалобе из соцсетей об обслуживании на русском языке. Как заявили в ведомстве, теперь во всех 26 филиалах сети по запросу клиента доступны меню на узбекском, русском и английском языках.
Еще одно заявление касалось меню кондитерских Cakelab, в которых была доступна информация только на русском языке. Вопрос удалось решить «в положительном ключе», после чего меню перевели на государственный язык.
Наличие меню на государственном языке предусматривается правилами для общепита, утвержденными в 2003 году. При этом информация в меню может также дублироваться на иностранных языках.
В марте Комитет сообщил о расследовании в отношении заведения общепита из Навои, в котором отсутствовало печатное меню и информация о режиме работы. Также надзорный орган сделал предписание по поводу языка обслуживания кафе MADO в Tashkent City Mall.