Navoiy viloyatining Navoiy shahrida joylashgan “Navoiy-Saxovat Manzili"ga tegishli umumiy ovqatlanish shoxobchasiga ish qo‘zg‘atildi. Bu haqda Raqobat qo‘mitasi matbuot xizmati xabar berdi.
Qo‘mitaning viloyat hududiy boshqarmasiga fuqaro E.N. tomonidan ushbu umumiy ovqatlanish maskanida iste’molchilar huquqlarini cheklash holatlari mavjudligi yuzasidan chora ko‘rish bo‘yicha murojaat kelib tushgan.
O‘tkazilgan o‘rganish davomida iste’molchilar uchun jamiyatning to‘liq nomi va STIR raqami hamda bu ma’lumotlarni skanerlash imkonini beruvchi maxsus QR-kodi yo‘qligi aniqlandi.
Shu bilan birga, ish rejimi to‘g‘risidagi ma’lumotlar va mahsulotlarda narxnomalar keltirilmagan, taomlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar esa iste’molchiga davlat tilida taqdim etilmagan.
Hududiy boshqarma Maxsus komissiyasi tomonidan “Navoiy-Saxovat Manzili"ga nisbatan “Iste'molchilarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida"gi qonuni hamda hukumatning tegishli qarori bilan tasdiqlangan talablar buzilishi alomatlari bilan ish qo‘zg‘atildi.
Bundan tashqari, qonunbuzilishi holatini bartaraf etish va kelgusida yo‘l qo‘ymaslik yuzasidan bajarilishi majburiy bo‘lgan ko‘rsatma berildi. Jamiyat mas’uliga nisbatan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilib, tegishli sud organiga yuborildi.
Avvalroq ikki oyda Toshkentda reklama qonunchiligini buzgan 30 dan ortiq kompaniyaga ish qo‘zg‘atilgani haqida xabar berilgandi. Bular qatorida “Coca-Cola”, “Pepsi” va “Safia” kabilar bor.

Комитет по конкуренции выявил ряд нарушений в работе заведения общественного питания в Навои. Об этом сообщила пресс-служба ведомства.
Областное управление надзорного органа провело проверку на основе принятого от Э. Н. обращения. В нем сообщалось об «ограничении прав потребителей» со стороны заведения, принадлежащего компании Navoiy-Saxovat Manzili.
При проверке выяснилось, что заведение не представило на видимом для посетителей месте информацию о названии, ИНН и QR-коде для проверки сведений. Отсутствовала информация о режиме работы и о ценах на предлагаемые блюда.
Также в заведении не было печатного меню на государственном языке. Как напомнили в Комитете, его наличие обязательно согласно правилам производства и реализации услуг общественного питания, утвержденным в 2003 году.
Специальная комиссия возбудила в отношении заведения дело о нарушении закона «О защите прав потребителей» и правил для общепита. Было направлено предписание с требованием устранить нарушения и не допускать их повторения в будущем.
В отношении ответственного лица компании был составлен административный протокол. Комитет направил дело на рассмотрение в судебные органы.
Ранее Spot писал, что Комитет по конкуренции возбудил новое дело о рекламных нарушениях в отношении Mo’jiza Honeymoon.