Monitoring poytaxt IIBB Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi va Raqobat qo‘mitasining hududiy boshqarmasi bilan hamkorlikda olib borilmoqda. Bu Toshkentda reklama pasportisiz harakatlanayotgan avtomobillarni aniqlash va uning oldini olishga qaratilgan.
Tekshiruv davomida “Reklama to‘g‘risida"gi qonun va sohaga oid boshqa meʼyoriy hujjatlar talablariga rioya qilmagan holda reklama joylashtirilgan avtomobillar aniqlandi.
Hokimlikda qayd etilishicha, qonunbuzarlarga nisbatan qonunchilik doirasida tegishli choralar ko‘rilib, huquqiy tushuntirish ishlari olib borilgan.
Ilova qilingan videoda bir nechta avtomobil egalari YHXB xodimlari va monitoring ishtirokchilari ko‘rsatmasi bilan o‘z avtomobillaridan Yandex Go xizmati yorliqlarini olib tashlayotgani ko‘rsatilgan.
Hozirda reklama materiallari bo‘yicha qonunchilikka rioya qilish yuzasidan monitoring ishlari davom etmoqda. Hokimiyat transport vositalariga reklamani faqat reklama joyining pasporti olingan taqdirdagina joylashtirish mumkinligini eslatdi.
Pasportni Yagona portalining (my.gov.uz) “Avtotransport” bo‘limida rasmiylashtirish mumkin. Buning uchun ariza beruvchi reklama yoki boshqa xabarning eskizini, shuningdek, avtomobil raqami va texnik pasportini taqdim etishi kerak.
Hujjat 5 ish kuni ichida rasmiylashtiriladi. Arizani ko‘rib chiqish uchun yig‘im BHMning 90% ini (370,8 ming so‘m) tashkil etadi.
Spot, avvalroq, uch viloyatda litsenziyasiz Umra safarlarini reklama qilganlarga chora ko‘rilgani haqida yozgandi.

В Ташкенте начались рейды против размещения несанкционированной рекламы на транспорте. Об этом сообщил хокимият столицы.
Мониторинг проводится совместно с Управлением безопасности дорожного движения столичного ГУВД и управлением Комитета по конкуренции. Рейды преследуют цель пресекать незаконное размещение рекламы на автомобилях, передвигающихся по ташкентским улицам.
При проверке были выявлены автомобили с рекламой, не соответствующей закону «О рекламе» и другим нормативным актам в сфере. Как сообщили в хокимияте, в отношении нарушителей «приняты меры в рамках законодательства» и «проведена разъяснительная работа».
На приложенном видео несколько автовладельцев по указанию сотрудников УБДД и других участников мониторинга снимают наклейки сервиса Yandex Go с борта своих автомобилей.
Сейчас рейды в сфере соблюдения законодательства касательно рекламных материалов продолжаются. Размещать рекламу на транспортных средствах можно только при наличии паспорта рекламного места, напомнили в хокимияте.
Оформить паспорт можно на Едином портале интерактивных госуслуг, в разделе «Автотранспорт». Для этого заявитель должен предоставить эскиз рекламы или другого сообщения, которое предлагается разместить, а также номер автомобиля и техпаспорта.
Документ будет оформлен в течение 5 рабочих дней. Сбор за рассмотрение заявки составит 90% БРВ (370,8 тыс. сумов).