BAAning Etihad Airways aviakompaniyasi 17-avgustdan O‘zbekistonga muntazam parvozlarni boshlaydi. Bu haqda Transport vazirligi xabar berdi.
Transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriyev hamda aviakompaniyasi bosh operatsion direktori kapitan Majed Al-Marzuki bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda ushbu kelishuvga erishildi.
Aviakompaniya bosh ofisida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda tomonlar O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi aviaqatnovlarning bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollarini muhokama etishdi.
Xususan, uchrashuvda “Etihad Airways” aviakompaniyasining O‘zbekistonga muntazam qatnovlarni yo‘lga qo‘yish hamda bosqichma-bosqich yo‘nalishlar tarmog‘ini kengaytirish bilan bog‘liq masalalar ko‘rib chiqildi.
“Muzokaralar yakuniga ko‘ra, joriy yil 17-avgustidan Etihad Airways tomonidan Toshkent-Abu Dabi-Toshkent yo‘nalishida muntazam aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvga erishildi”, — deyiladi xabarda.
O‘zbekiston hamda BAA poytaxtlari o‘rtasida to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlarning tiklanishi orqali o‘zbekistonlik yo‘lovchilar Etihad Airways’ning keng ko‘lamli yo‘nalishlar tarmog‘idan foydalanadi.
Shuningdek, Abu-Dabi orqali qulay ulanishlar bilan Yevropa, Osiyo, Avstraliya, Afrika va Shimoliy Amerikadagi 70 dan ortiq xalqaro yo‘nalishlarga uchish imkonini beradi.
2025-yil iyul oyida Etihad Airways Abu-Dabidan Toshkentga aviareyslarni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirayotgani haqida xabar berilgandi.
O‘shanda BAA aviakompaniyasi 2026-yilning mart oyidan boshlab poytaxtlar orasida haftasiga 6 ta reysni bajarishni mo‘ljallagandi.
Oktabr oyida Fuqaro aviatsiyasi agentligi (O‘zaviatsiya) BAAning Etihad Airways aviakompaniyasiga O‘zbekistonga muntazam parvozlarni amalga oshirish uchun ruxsatnoma berdi.
Aviatashuvchi Abu-Dabi-Toshkent-Abu-Dabi yo‘nalishi bo‘yicha parvoz qilish huquqini qo‘lga kiritdi. Parvozlarda Airbus A320−232/251N va A321−231/251N/251NX samolyotlaridan foydalaniladi.

Авиакомпания Etihad Airways планирует организовать прямые рейсы из Абу-Даби в Ташкент, сообщает пресс-служба Министерства транспорта.
Замглавы ведомства Жасурбек Чориев 20 апреля провел переговоры с главным операционным директором перевозчика Маджедом Аль-Марзуки. Стороны обсудили состояние авиасообщения между Узбекистаном и ОАЭ, а также рассмотрели перспективы его развития.
Одной из главных тем стал запуск регулярных рейсов Etihad Airways в Узбекистан в рамках расширения маршрутной сети. Стороны договорились о запуске регулярных рейсов по маршруту Абу-Даби — Ташкент — Абу-Даби с 17 августа.
Как ожидают в Минтрансе, возобновление прямых перелетов между столицами упростит для пассажиров доступ к маршрутной сети Etihad Airways и расширит возможности выбора для них. Через Абу-Даби узбекистанцы смогут летать по более чем 70 международным направлениям в Европу, Азию, Австралию, Африку и Северную Америку.
Также стороны подтвердили начало переговоров между Etihad Airways и Uzbekistan Airways по заключению соглашений об интерлайн-перевозках и код-шеринге. Благодаря этому пассажиры смогут бронировать стыковочные рейсы по единому билету.
«Это, в свою очередь, послужит значительному расширению географии существующих маршрутов из Узбекистана и укрепит позиции Ташкента в качестве регионального авиационного хаба», — заявили в министерстве.
Etihad Airways анонсировала запуск воздушного сообщения в Ташкент и еще ряд городов Евразии в июле 2025 года. Эмиратский перевозчик планировал выполнять шесть рейсов в неделю между Ташкентом и Абу-Даби, начиная с 17 марта 2026 года. В октябре «Узавиация» выдала Etihad Airways разрешение на полеты в республику.
Ранее Spot писал, что авиакомпания Shirak Avia может запустить прямые рейсы из Ташкента в Ереван в мае.