Soliqqa oid nizolar bo‘yicha ekspert kengashi yil boshidan beri o‘tgan qariyb to‘rt oy ichida biznesdan kelib tushgan oltita murojaatni ko‘rib chiqdi. Bu haqda Savdo-sanoat palatasi matbuot xizmati xabar berdi.
Ekspert tuzilmasi doirasida nizolashilgan soliqlarning umumiy miqdori 168 mlrd so‘mni tashkil etdi. Soliq organlarining 163,9 mlrd so‘mni undirish to‘g‘risidagi qarorlari tadbirkorlar foydasiga qayta ko‘rib chiqildi.
Kengash 133,5 mlrd so‘mlik soliq hisoblanishini va 30,4 mlrd so‘mlik jarimalarni bekor qilishni tavsiya qildi. 0,1 mlrd so‘mlik ish bo‘yicha materiallar qayta ko‘rib chiqish uchun yuborildi.
Shavkat Mirziyoyev 2025-yil iyul oyida SSP huzurida Soliq nizolari bo‘yicha kengash tashkil etish to‘g‘risida qaror qabul qilgan edi. U sud tartibida yoki jinoyat ishi doirasida ko‘rib chiqiladigan nizolardan tashqari, soliq organlari qarorlaridan norozi bo‘lgan tadbirkorlarning murojaatlarini o‘rganadi.
Kengash xulosalari soliq va bojxona organlari kabi ularni qabul qiluvchi davlat idoralari tomonidan ko‘rib chiqilishi majburiydir. Shuningdek, kengash soliq sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni va ularning qo‘llanilishini tahlil qiladi, huquqni qo‘llash amaliyoti sifatini oshirishga qaratilgan tashabbuslarni ishlab chiqadi.
Kengashga SSP raisi Davron Vahobov raislik qiladi. Shuningdek, tuzilma tarkibiga quyidagilar kiradi:
• Ahadbek Haydarov — iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari;
• Jamshid Urunov — Biznes-ombudsman o‘rinbosari;
• Olimjon Fayzibayev — Soliq qo‘mitasi raisi o‘rinbosari;
• Baxtiyor Ibatov — Bosh prokuratura boshqarma boshlig‘i;
• Uzakbergen Jaksimuratov — Adliya vazirligi Huquqni qo‘llash amaliyotini o‘rganish boshqarmasi boshlig‘i;
• Farhod Olimjonov — Bojxona qo‘mitasi Strategik rejalashtirish va bojxona tartib-taomillarini soddalashtirish boshqarmasi boshlig‘i;
• Diana Bayzakova — Toshkent xalqaro arbitraj markazi rahbari;
• Bahodir Nabijonov — Soliq maslahatchilari palatasining boshqaruvi raisi;
• Svetlana Golosova — Tri-S-Audit kompaniyasi rahbari;
• Abdihafiz Tangriqulov — Exact Advicer kompaniyasi rahbari.
• Sarvarbek Niyazov — Savdo-sanoat palatasi boshqarma boshlig‘i.
Kengashning birinchi yig‘ilishi 2025-yil 15-dekabrda bo‘lib o‘tgan. Unda Central Asia Chemicals kompaniyasining shikoyati ko‘rib chiqilgan edi.
Ekspert kengashiga (+998) 98 278−55−11 telefon raqami orqali murojaat qilish mumkin.
Spot, avvalroq, soliq to‘lashdan bo‘yin tovlagan tadbirkorlar uchun jarimalar oshirilishi haqida yozgandi.

Экспертный совет по налоговым спорам за неполные четыре месяца с начала года рассмотрел шесть обращений от бизнеса. Об этом сообщила пресс-служба Торгово-промышленной палаты.
Общая сумма налогов, оспариваемая в рамках экспертной структуры, составила 168 млрд сумов. Решения налоговых органов по взысканию 163,9 млрд сумов были пересмотрены в пользу предпринимателей.
Совет рекомендовал к отмене начисления по налогам на 133,5 млрд сумов и штрафы на 30,4 млрд сумов. По делу на 0,1 млрд сумов материалы направлены на повторное рассмотрение.
Шавкат Мирзиёев постановил создать при ТПП совет по налоговым спорам в июле 2025 года. Он изучает обращения от предпринимателей, не согласных с решениями налоговых органов — кроме споров, рассматриваемых в судебном порядке или в рамках уголовного дела.
Заключения совета обязательны к рассмотрению госорганами, в которые поступают, включая налоговые, таможенные органы. Также совет анализирует нормативно-правовые акты в налоговой сфере и их применение, разрабатывает инициативы, направленные на повышение качества правоприменительной практики.
Главой совета выступает председатель ТПП Даврон Вахабов. Также в структуру входят:
- Ахадбек Хайдаров — замминистра экономики и финансов;
- Жамшид Урунов — заместитель бизнес-омбудсмана;
- Алимжан Файзибаев — замглавы Налогового комитета;
- Бахтиёр Ибатов — начальник управления Генпрокуратуры;
- Узакберген Жаксимуратов — начальник Управления изучения правоприменительной практики Минюста;
- Фархад Олимжонов — начальник Управления стратегического планирования и упрощения таможенных процедур Таможенного комитета;
- Диана Байзакова — руководительница Ташкентского международного арбитражного центра;
- Баходир Набижонов — председатель правления Палаты налоговых консультантов;
- Светлана Голосова — глава компании Tri-S-Audit;
- Абдихафиз Тангрикулов — глава компании Exact Advicer;
- Сарварбек Ниязов — начальник управления ТПП.
Первое заседание совета прошло 15 декабря 2025 года. На нем рассматривалась жалоба компании Central Azia Chemicals.