Soliq qo‘mitasi ayrim tadbirkorlarning savdo amaliyotlarini P2P — kartadan kartaga pul o‘tkazmalari orqali amalga oshirish holatlarini tahlil qilmoqda, deb xabar berdi qo‘mita matbuot xizmati.
Qo‘mita bunday operatsiyalar orqali tushgan ayrim daromadlar soliq hisobotlarida aks ettirilmasligi natijasida davlat budjetiga tegishli tushumlar to‘liq shakllanmay qolmoqda.
Shu munosabat bilan soliq organlari tomonidan yuridik shaxslarda faoliyat yurituvchi rahbar xodimlarning bank plastik kartalariga kelib tushgan mablag‘lar yuzasidan tahliliy o‘rganishlar olib borilmoqda.
Aniqlangan holatlar asosida soliq hisobotlarida aks ettirilmagan daromadlar bo‘yicha tegishli choralar ko‘rilmoqda hamda soliq to‘lovchilarga xabarnomalar yuborilmoqda.
“Bu jarayon jazolash yoki bosim o‘tkazish emas, balki iqtisodiy adolatni taʼminlash, yashirin aylanmalarni qisqartirish va halol mehnat qilib, qonun doirasida ish yuritayotgan tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan”, — deyiladi qo‘mita xabarida.
Soliq organlari barcha tadbirkorlik subyektlarini amaldagi qonunchilikka qatʼiy rioya qilishga, savdo tushumlarini to‘liq rasmiylashtirishga va soliq hisobotlarida haqqoniy aks ettirishga chaqiradi.
Shaffof iqtisodiyot — ishonchli davlat, kuchli jamiyat va barqaror kelajakning eng mustahkam poydevoridir, deyiladi xabarda.
Avvalroq ijtimoiy tarmoqlarda tadbirkorlar “tez-tez P2P o‘tkazmalari va karta bo‘yicha katta yillik harakatlar tufayli” soliq idoralariga chaqirilgani haqida ma’lumot paydo bo‘lgandi.
“Potrebitel.Uz” Telegram-kanali muallifi Liliya Nikolenkoning aytishicha, idora xodimlari 2020-yil oktabr oyidan boshlab tranzaksiyalarni tekshirish huquqiga ega ekanligini ma’lum qilgan.
Ko‘p sonli P2P-tranzaksiyalarga ega tadbirkorlardan soliq organlari tushuntirish xatlarini talab qiladi. Gap, shuningdek, kartadagi yuqori yillik aylanma (500 mln so‘mdan ortiq) haqida ham bormoqda.
“Hozircha hech kim qanday jazo va jarimalar qo‘llanilgani haqida xabar bermadi. Hammasi ko‘rib chiqilmoqda. Tekshiruvlar endi boshlangan ko‘rinadi,” — dedi Nikolenko.
Soliq qo‘mitasi xabarida Shavkat Mirziyoyevning 2020-yil 30-oktabrdagi “Yashirin iqtisodiyotni qisqartirish va soliq organlari faoliyati samaradorligini oshirish to‘g‘risida"gi farmoni alohida qayd etilgan.
Ta’kidlanishicha, u iqtisodiyotni “soyadan” chiqarish, biznes muhitini sog‘lomlashtirish va teng raqobatni ta’minlash maqsadlarini ko‘zlaydi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda P2P-o‘tkazmalarining maqsadini ko‘rsatish bo‘yicha talab bekor qilingani haqida yozgandi.

Налоговый комитет начинает анализировать платежи с одной банковской карты на другую (P2P) в сфере торговли, сообщила пресс-служба ведомства.
При проверках сотрудники комитета выявили факты сокрытия выручки, поступающей на карты владельцев торговых объектов через P2P-переводы. Эти доходы часто не отражаются в отчетности, из-за чего налоговые поступления в бюджет не формируются в полном объеме.
В этой связи налоговые органы будут проводить анализ средств, поступающих на карты руководителей юридических лиц. По выявленным случаям сокрытия доходов будут приниматься «соответствующие меры» — в частности, отправка извещений налогоплательщикам.
«Этот процесс направлен не на наказание или давление, а на обеспечение экономической справедливости, сокращение теневого оборота и поддержку предпринимателей, работающих честно и в рамках закона», — заявили в комитете.
В ведомстве призвали бизнес строго соблюдать законодательство, полностью оформлять торговые поступления и достоверно отражать их в налоговой отчетности. Прозрачная экономика станет «надежным фундаментом для доверия государству, сильного общества и устойчивого будущего», подчеркивается в сообщении.
До этого в социальных сетях появилась информация о вызовах предпринимателей в налоговые органы «из-за многочисленных переводов P2P и больших ежегодных движений по карте». Автор Telegram-канала «Потребитель.Уз» Лилия Николенко сообщила, что сотрудники ведомства заявляют о праве проверки транзакций с октября 2020 года.
От предпринимателей с большим числом P2P-транзакций налоговые органы требуют объяснительные. Речь идет также о высоком годовом обороте на карте (свыше 500 млн сумов).
«Пока никто не отписался какие кары и штрафы последовали. У всех на стадии рассмотрения. Видимо только начались проверки», — отметила Николенко (авторская орфография сохранена).
В сообщении Налогового комитета отдельно упоминается указ Шавката Мирзиёева о сокращении теневой экономики и повышении эффективности налоговых органов от 30 октября 2020 года. Как отметили в ведомстве, он преследует цели вывести экономику из «тени», оздоровить бизнес-среду и обеспечить равную конкуренцию.
Мониторинг P2P-транзакций упоминался среди мер сокращения «теневой» экономики, представленных президенту в апреле. Также на совещании обсуждались усиление контроля за розничной торговлей, расширение маркировки товаров, легализация неформальной занятости в торговле, общепите, сфере услуг, промышленности и строительстве.
Ранее Spot писал, что в первом квартале в Узбекистане резко выросли поступления по налогу на прибыль, НДС и земельному налогу.