O‘zbekiston keyinchalik ichki bozorga yetkazib berish uchun Afg‘onistonda kartoshka klasterini yaratishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Savdo-sanoat palatasi xabar bermoqda.
Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov boshchiligidagi delegatsiya 19-may kuni Bomiyon viloyati gubernatori Qori Gul Haydar Shafaq bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Uchrashuvda asosiy mavzu qishloq xo‘jaligida, jumladan, kartoshka yetishtirish va yetkazib berishda hamkorlikni rivojlantirish bo‘ldi.
Bomiyon Afg‘onistondagi asosiy kartoshkachilik markazi hisoblanadi, deya ta’kidladi palata. Viloyatning 500 ming aholisining qariyb 80%i hozirda kartoshka yetishtirish bilan shug‘ullanadi.
afg'oniston, import, kartoshka
Viloyatda klaster tizimini joriy etish tashabbusi muhokama qilindi. Uning doirasida O‘zbekiston hosil yig‘ib olingandan so‘ng uning bir qismini kafolatli xarid qilish evaziga kartoshka urug‘ini yetkazib berishni rejalashtirmoqda.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, tashabbusning amalga oshirilishi O‘zbekiston bozoriga har yili kamida 50 ming dona arzon va sifatli kartoshka importini ta’minlaydi. Yetkazib berishning maksimal hajmi 300 ming tonna deb baholanmoqda.
Shuningdek, tomonlar meva yetishtirish, mineral o‘g‘itlarni saqlash majmuasini yaratish va afg‘on fermerlarining malaka oshirish dasturlarida ishtirok etishini muhokama qildilar. Viloyat gubernatori takliflarni qo‘llab-quvvatlab, hamkorlikni kengaytirishga tayyorligini bildirdi.
Shavkat Mirziyoyev fevral oyida yuqori iqtisodiy o‘sish sur’atlarini ta’minlashga bag‘ishlangan yig‘ilishda go‘sht va kartoshka importiga qaramlikni kamaytirish vazifasini qo‘ygandi. Buning hisobiga umumiy inflyatsiyaga asosiy hissa qo‘shishda davom etayotgan oziq-ovqat narxlari o‘sishini sekinlashtirish rejalashtirilgan.
Prezident 2025-yil yakuniga ko‘ra kartoshka importi 772 ming tonnagacha o‘sishini ta’kidladi. U joriy yilda kamida 4,5 mln tonna hosil yig‘ib olishni ta’minlash bo‘yicha topshiriq berdi.
Davlat rahbari aprel oyida inflyatsiya muammosi va kartoshkaning bu masala bilan bog‘liqligiga yana bir bor to‘xtalib o‘tdi. Yil boshidan buyon fermerlar 118 ming gektar maydonga tuganak ekdilar — bu maqsadli ko‘rsatkichning deyarli uchdan ikki qismi, ammo janubiy hududlarda bu ko‘rsatkich o‘sha paytda 50% ga ham yetmadi.
Mart oyida Qashqadaryoda kartoshka narxi 9% ga, Surxondaryoda esa 12,4% ga oshdi, dedi davlat rahbari. Shuningdek, u kartoshkaga ixtisoslashgan boshqa bir qator tumanlarda ishlarning qoniqarsiz ketayotganini ta’kidladi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston Afg‘onistonga 100 mingtagacha avtomobil yetkazib berishi mumkinligi haqida yozgandi.

Узбекистан планирует создать картофельный кластер в Афганистане для последующих поставок на внутренний рынок. Об этом сообщает Торгово-промышленная палата.
Делегация во главе с председателем ТПП Давроном Вахабовым 19 мая провела переговоры с губернатором провинции Бамиан Кори Гул Хайдаром Шафаком. Главной темой стало развитие сотрудничества в сельском хозяйстве, включая выращивание и поставки картофеля.
Бамиан считается основным центром картофелеводства в Афганистане, отметили в палате. Из 500 тыс. жителей провинции около 80% сейчас занимаются выращиванием картофеля.
Обсуждалась инициатива внедрения в регионе кластерной системы. В ее рамках Узбекистан планирует поставлять семена картофеля в обмен на гарантированные закупки части урожая после его сбора.
По расчетам, реализация инициативы обеспечит импорт на узбекистанский рынок не менее 50 тыс. доступного и качественного картофеля ежегодно. Максимальный объем поставок оценивается в 300 тыс. тонн.
Также стороны обсудили выращивание фруктов, создание комплекса для хранения минеральных удобрений и участие афганских фермеров в программах повышения квалификации. Шафак поддержал предложения и выразил готовность к расширению партнерства.
На февральском совещании, посвященном обеспечению высоких темпов экономического роста, Шавкат Мирзиёев ставил задачу снизить зависимость от импорта мяса и картофеля. За счет этого планируется замедлить рост цен на продовольстве, который продолжает вносить основной вклад в общую инфляцию.
Президент отмечал рост импорта картофеля до 772 тыс. тонн по итогам 2025 года. Он поручил обеспечить в этом году сбор урожая не менее 4,5 млн тонн.
Глава государства еще раз затронул проблему инфляции и связь картофеля с этим вопросом в апреле. С начала года фермеры засеяли клубнями 118 тыс. га — почти две трети целевого показателя, однако в южных регионах показатель на тот момент не достиг даже 50%.
За март цены на картофель в Кашкадарье выросли на 9%, а в Сурхандарье — на 12,4%, указал глава государства. Также он отметил неудовлетворительный ход работ в ряде других районов со специализацией на картофеле.