Xitoy O‘zbekistondan 10 turdagi sabzavotlarni quritilgan holda olib kirishga ruxsat berdi. Bu haqda O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi xabar berdi.
Agentlik vakillari may oyi boshida hukumat delegatsiyasi tarkibida Xitoyga tashrif buyurgan edi. Tashrif davomida mehmonlar Xitoy Bosh bojxona boshqarmasi bilan muzokaralar o‘tkazdi, natijada bir qator turdagi mahsulotlarga fitosanitar ruxsatnomalar rasmiylashtirildi.
Ro‘yxatga quritilgan sabzi, lavlagi, pomidor, rediska, baqlajon, qovoqcha, qovoq, piyoz, sarimsoq piyoz va ko‘katlar kiradi.
Ko‘rsatib o‘tilgan mahsulot turlarini eksport qilish uchun korxona Xitoy tomoni tomonidan tasdiqlanadigan import qiluvchilar ro‘yxatiga kiritilishi kerak.
Olib kirishda fitosanitariya sertifikati hamda karantin parazitlari va zararli organizmlar yo‘qligini tasdiqlovchi hujjatlar bo‘lishi shart.
Aprel oyida Pokiston hukumati O‘zbekistondan to‘rt turdagi meva va sabzavotlarni olib kirishga ruxsat bergandi.
Ikki davlat fitosanitariya nazorati organlari o‘rtasidagi muzokaralar natijasida O‘zbekiston korxonalari achchiq qalampir, olma, limon va anjir yetkazib berish huquqini qo‘lga kiritdi.
Pokistonga eksport qilishga ruxsat etilgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari turlarining umumiy soni 29 taga yetdi.
Import qilinadigan mahsulotlar plastik yoki karton qutilarga qadoqlanishi va 3 darajadan yuqori bo‘lmagan haroratda saqlanishi shart.
Shuningdek, eksport qiluvchi xavfli parazitlar yo‘qligi to‘g‘risidagi hujjatni taqdim etishi shart.
Avvalroq O‘zbekiston Afg‘onistondan yiliga 300 ming tonnagacha kartoshka import qilmoqchi ekanligi haqida xabar berilgandi.

Власти Китая разрешили импорт 10 видов овощей из Узбекистана в сушеном виде. Об этом сообщает Агентство по карантину и защите растений.
Представители ведомства в начале мая посетили Китай в составе правительственной делегации. В ходе визита гости провели переговоры с Главным таможенным управлением КНР, итогом которых стало оформление фитосанитарных разрешений на ряд видов продукции.
Список включает сушеную морковь, свеклу, томаты, редис, баклажаны, кабачки, тыкву, лук, чеснок и зелень.
Для экспорта указанных видов продукции предприятие должно войти в список импортеров, утверждаемый китайской стороной. При ввозе обязательно наличие фитосанитарного сертификата и документов, подтверждающих отсутствие карантинных паразитов и вредных организмов.
В апреле власти Пакистана разрешили поставки свежих яблок, лимонов, инжира и острого перца из Узбекистана при условии, что продукция хранится при температуре не выше 3 градусов Цельсия и упакована в пластиковые или картонные коробки. После этого число видов сельхозпродукции, разрешенных к экспорту в Пакистан, достигло 29.
Ранее Spot писал, что с 2029 года экспорт плодоовощной продукции из Узбекистана ограничат агрологистическими центрами.