SWIFT tizimining o‘tish davri yakunlanishiga sanoqli oylar qoldi. 2026-yil 29-avgustdan so‘ng o‘z tizimlarini ISO 20022 standartiga moslashtirishni yakunlamagan banklar xalqaro to‘lov xabarlarining rad etilishi xavfiga duch kelishi mumkin. Fido Biznes mijozlari esa yangi xalqaro standartlarni o‘z vaqtida joriy etilgan qo‘llab-quvvatlash yechimlari tufayli ushbu vazifani allaqachon hal etgan.
29-avgustdan boshlab SWIFT xalqaro tizimi FIN MT xabarlarini zaxira tartibida qayta ishlash uchun ayrim davlatlarga, jumladan O‘zbekistonga nisbatan qo‘llanib kelgan vaqtinchalik choralarni (temporary measures) bekor qiladi. Ushbu sanadan keyin ISO 20022 standarti talablari va MT-MX konvertatsiyasi qoidalariga mos kelmaydigan xalqaro to‘lov xabarlari SWIFT tizimi tomonidan avtomatik ravishda rad etilishi mumkin.
Shu sababli banklarning ISO 20022 standarti talablariga tayyorligi xalqaro hisob-kitoblarning uzluksiz amalga oshirilishini ta’minlashda muhim omilga aylanmoqda. Bank sektori uchun mazkur o‘zgarishlarning ahamiyatini inobatga olgan holda, Fido Biznes jamoasi o‘z dasturiy yechimlarida SWIFT’ning yangi xalqaro xabar formatlarini oldindan qo‘llab-quvvatlashni joriy etdi. Natijada kompaniya mijozlari bo‘lgan banklar yangilangan xalqaro to‘lov formatlari bilan ishlamoqda va o‘tish davri yakuniga to‘liq tayyor holda kirib bormoqda.
Bugungi kunda SWIFT ISO 20022 funksionalligi Fido Biznes yechimlaridan foydalanayotgan O‘zbekistonning 12 ta bankida joriy etilgan. Kompaniyaning dasturiy yechimlari orqali har kuni minglab xalqaro SWIFT to‘lov xabarlari qayta ishlanadi, operatsiyalar hajmi esa oyiga o‘n minglab tranzaksiyalarni tashkil etadi.
ISO 20022 bilan ishlashda Fido Biznes yechimlaridan foydalanayotgan banklar qatoriga:
Biznesni rivojlantirish banki (BRB), Xalq Banki, Asakabank, Universal Bank, Trastbank, Mikrokreditbank, Hamkorbank, TBC Bank, Orient Finans Bank, AVO Bank, Asia Alliance Bank va Sanoat Qurilish bank (SQB) kirdi.
Fido Biznes’ning integratsiyalashgan avtomatlashtirilgan bank tizimlari (IABT)ni SWIFT xalqaro to‘lov tizimi bilan integratsiya qilish ilk bor 2009-yilda amalga oshirilgan. O‘tgan davr mobaynida kompaniya xalqaro hisob-kitoblarni avtomatlashtirish va banklarning SWIFT infratuzilmasini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha katta tajriba to‘pladi.
2023-yil oxirida Fido Biznes SWIFT’ning rasmiy hamkoriga aylandi. Bu kompaniyaga tashkilot bilan hamkorlikni yanada kengaytirish, dolzarb materiallarni tezkor olish hamda bank mijozlarini moliyaviy xabarlar almashinuvi bo‘yicha yangi xalqaro standartga o‘z vaqtida tayyorlash imkonini berdi.
Nima uchun ISO 20022`ga o‘tish banklar uchun muhim?
ISO 20022'ga o‘tish so‘nggi yillardagi xalqaro to‘lov infratuzilmasidagi eng muhim transformatsiyalardan biri hisoblanadi. Yangi standart an’anaviy MT formatlari o‘rnini egallab, ma’lumotlar sifatini oshirish, jarayonlarni avtomatlashtirish va to‘lovlarni qayta ishlashdagi xatolar sonini kamaytirishni ta’minlaydi.
O‘tish davri yakunlangach, o‘z tizimlarini yangi talablarga moslashtirmagan banklar xalqaro to‘lov xabarlarining rad etilishi bilan bog‘liq xavflarga duch kelishi mumkin. Shu bois ISO 20022 standarti asosida ishlashga tayyor infratuzilmaga ega bo‘lish xalqaro hisob-kitoblarning uzluksizligini ta’minlashning muhim omilga aylanmoqda.
ISO 20022 — kelajak moliyaviy infratuzilmasining asosi
ISO 20022'ga o‘tish shunchaki texnik yangilanish emas. Yangi standart raqamli moliyaviy xizmatlarni rivojlantirish, xalqaro hisob-kitoblar shaffofligini oshirish hamda bank jarayonlarini yanada kengroq avtomatlashtirish uchun poydevor vazifasini bajaradi.
Belgilangan muddat yaqinlashgani sari bank infratuzilmasining yangi sharoitlarda ishlashga tayyorligi tobora muhim ahamiyat kasb etmoqda Moliyaviy tashkilotlar uchun bu nafaqat xalqaro to‘lov tizimi talablariga muvofiqlik masalasi, balki xalqaro operatsiyalarni amalga oshirishda mijozlarga uzluksiz xizmat ko‘rsatishni ta’minlash masalasidir.
“ISO 20022'ga o‘tish xalqaro to‘lov infratuzilmasidagi so‘nggi yillardagi eng muhim o‘zgarishlardan biridir. Biz SWIFT`'ning yangi talablariga moslashishda banklarni o‘z vaqtida tayyorlash muhimligini yaxshi anglagan holda, yechimlarimizda yangi formatlarni qo‘llab-quvvatlash imkoniyatini oldindan joriy etdik. Bu mijozlarimizga o‘z biznes jarayonlarini oldindan moslashtirish va muddat yaqinlashganda tizimlarni shoshilinch takomillashtirish zaruratidan xoli holda biznes rivojiga e’tibor qaratish imkonini berdi”, — deydi kompaniya biznes-analitigi Rustam Botirov.
Fido Biznes bank sektori uchun innovatsion yechimlarni rivojlantirishda davom etmoqda hamda moliyaviy tashkilotlarga xalqaro standartlar va global moliya bozori talablari o‘zgarishlar o‘z vaqtida moslashishda ko‘mak bermoqda.

До завершения переходного периода SWIFT остаются считанные месяцы. После 29 августа текущего года банки, не завершившие адаптацию своих систем к стандарту ISO 20022, могут столкнуться с отклонением международных платежных сообщений. Клиенты Fido Biznes уже решили эту задачу благодаря заблаговременно внедренной поддержке новых международных стандартов.
С 29 августа международная система SWIFT прекращает действие временных мер (temporary measures), применявшихся для ряда стран, включая Узбекистан, при резервной обработке сообщений FIN MT. После этой даты международные платежные сообщения, не соответствующие требованиям стандарта ISO 20022 и правилам конвертации MT-MX, могут автоматически отклоняться системой SWIFT.
В этих условиях готовность банков к требованиям стандарта ISO 20022 становится критически важной для бесперебойного проведения международных расчетов. Понимая важность предстоящих изменений для банковского сектора, команда Fido Biznes заблаговременно реализовала поддержку новых форматов международных сообщений SWIFT в своих решениях. Благодаря этому банки-клиенты компании уже работают с обновленными форматами международных платежей и подходят к завершению переходного периода полностью подготовленными.
Сегодня функциональность SWIFT ISO 20022 реализована в 12 банках Республики Узбекистан, работающих на решениях Fido Biznes. Через программные решения компании ежедневно проходят тысячи международных платежных сообщений SWIFT, а совокупный объем операций составляет десятки тысяч транзакций ежемесячно.
Среди банков, использующих решения Fido Biznes для работы с ISO 20022:
«Банк развития бизнеса (БРБ)», «Халк Банк», Asakabank, Universal bank, Trastbank, «Микрокредитбанк», Hamkorbank, TBC Bank, Orient Finans Bank, AVO bank, Asia Alliance Bank и «Узпромстройбанк».
Интеграция ИАБС Fido Biznes с международной платежной системой SWIFT была впервые реализована еще в 2009 году. За это время компания накопила значительный опыт в области автоматизации международных расчетов и сопровождения SWIFT-инфраструктуры банков.
В конце 2023 года Fido Biznes стала официальным партнером SWIFT, что помогло компании расширить взаимодействие с организацией, оперативно получать актуальные материалы и обеспечивать своевременную подготовку банков-клиентов к переходу на новый международный стандарт обмена финансовыми сообщениями.
Почему переход на ISO 20022 важен для банков
Переход на ISO 20022 является одной из наиболее значимых трансформаций международной платежной инфраструктуры последних лет. Новый стандарт приходит на смену традиционным форматам MT и обеспечивает более высокое качество данных, автоматизацию процессов и снижение количества ошибок при обработке платежей.
После завершения переходного периода банки, не завершившие адаптацию своих систем к новым требованиям, могут столкнуться с отклонением международных платежных сообщений. Поэтому готовность инфраструктуры к работе по стандарту ISO 20022 становится важным условием бесперебойного проведения международных расчётов.
ISO 20022 как основа будущей финансовой инфраструктуры
Переход на ISO 20022 является не просто техническим обновлением. Новый стандарт становится фундаментом для дальнейшего развития цифровых финансовых сервисов, повышения прозрачности международных расчётов и расширения возможностей автоматизации банковских процессов.
По мере приближения дедлайна все большее значение приобретает готовность банковской инфраструктуры к работе в новых условиях. Для финансовых организаций это вопрос не только соответствия требованиям международной платежной системы, но и обеспечения бесперебойного обслуживания клиентов при проведении международных операций.
«Переход на ISO 20022 является одним из наиболее значимых изменений международной платежной инфраструктуры последних лет. Мы понимали важность своевременной подготовки банков к новым требованиям SWIFT и заранее реализовали необходимую поддержку новых форматов в наших решениях. Это помогло нашим клиентам заблаговременно адаптировать свои процессы и сосредоточиться на развитии бизнеса, не отвлекаясь на срочные доработки систем в преддверии дедлайна», — отметил Рустам Ботиров, бизнес-аналитик компании.
Fido Biznes продолжает развивать решения для банковского сектора, помогая финансовым организациям своевременно адаптироваться к изменениям международных стандартов и требованиям глобального финансового рынка.