Davlat rahbari mamlakatga kapital qo‘yilmalar hajmi jadal o‘sayotganini ta’kidladi. So‘nggi yillarda $150 mlrddan ziyod xorijiy investitsiya jalb qilingan bo‘lsa, shundan $123 mlrdi oxirgi besh yilga to‘g‘ri kelmoqda.
“Biz O‘zbekiston bilan hamkorlik qilishdan manfaatdor bo‘lgan, teng huquqli va o‘zaro foydali sheriklikka tayyor investorlar uchun doimo ochiqmiz”, — dedi prezident.
Hozir jahon iqtisodiyoti va global kapital xaritasida keskin siljishlar, savdo mojarolarining keskinlashuvi kuzatilmoqda. Buning fonida investorlarda huquq va erkinliklar himoyasini ta’minlaydigan, yuqori o‘sish sur’atlari va keng istiqbollarni namoyish etayotgan mamlakatlarga sarmoya kiritishga “tabiiy istak” paydo bo‘lmoqda, deya qo‘shimcha qildi Mirziyoyev.
2025-yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston yalpi ichki mahsuloti 7,7% ga o‘sdi, iqtisodiyotga kiritilgan investitsiyalar hajmi esa $43 mlrdni tashkil etdi. Bundan tashqari, xalqaro oltin-valyuta zaxiralari $70 mlrddan oshib, milliy valyuta barqarorligini ta’minladi.
“To‘rt yil avval bo‘lib o‘tgan ilk forumda 2026-yil yakuniga kelib, O‘zbekistonning yalpi ichki mahsulotini $100 mlrdga yetkazishni maqsad qilgan edik. Jadal sur’atlarda o‘sib borayotgan iqtisodiyotimiz bu yil $180 mlrddan oshishi kutilmoqda” — deya qo‘shimcha qildi prezident.
Shuningdek, u O‘zbekistonning xalqaro kredit reytinglari muntazam ravishda yaxshilanib borayotganini ta’kidladi. Mamlakat Iqtisodiy erkinlik indeksida (Amerikaning Heritage Foundation tashkiloti — Spot) 14 pog‘onaga ko‘tarilib, birinchi marta “qisman erkin iqtisodiyotlar” guruhiga kirdi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda birinchi chorakda kuzatilmaydigan iqtisodiyot hajmi kamaygani haqida yozgandi.
Uning YIMdagi ulushi o‘tgan yilgi 24,8% dan 22,9% ga tushdi. Bu asosan qurilish va xizmat ko‘rsatish sohalari hisobiga ro‘y berdi.

Шавкат Мирзиёев на пленарном заседании Ташкентского международного инвестиционного форума (ТМИФ-2026) объявил новую цель по валовому внутреннему продукту Узбекистана, передает пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.
Глава государства отметил ускоренный рост объема капиталовложений в республику. Только с 2021 года Узбекистан привлек $123 млрд прямых иностранных инвестиций, а всего за последние годы в страну поступили средства на сумму свыше $150 млрд.
«Мы заинтересованы в создании партнерских связей с Узбекистаном и всегда открыты для инвесторов, готовых к равноправному и взаимовыгодному партнерству», — указал президент.
Сейчас наблюдаются резкие сдвиги в мировой экономике и глобальной карте капитала, а также обострение торговых конфликтов. На этом фоне у инвесторов возникает «естественное желание» вкладывать в страны, обеспечивающие защиту прав и свобод, показывающие высокие темпы роста и широкие перспективы, добавил Мирзиёев.
ВВП Узбекистана по итогам 2025 года увеличился на 7,7%, а объем инвестиций в экономику составил $43 млрд. Кроме того, международные золотовалютные резервы превысили $70 млрд, обеспечивая стабильность национальной валюты.
«Четыре года назад на первом [Ташкентском международном экономическом] форуме ставили цель по итогам 2026 года увеличить ВВП Узбекистана до $100 млрд. По прогнозам, в этом году наша растущая ускоренными темпами экономика превысит $180 млрд», — добавил президент.
Также он отметил регулярное улучшение международных кредитных рейтингов Узбекистана. Страна поднялась на 14 строк в Индексе экономической свободы (американской организации Heritage Foundation — Spot) и впервые вошла в группу «частично свободных экономик».
Ранее Spot писал, что Касым-Жомарт Токаев ожидает рост экономики Казахстана в этом году до $360 млрд.