Aprel oyidagi qisqa o‘sishdan so‘ng o‘zbekistonliklarning inflyatsion kutilmalari keskin pasaydi. Bu haqda Markaziy bank 3438 nafar respondent ishtirokida o‘tkazilgan so‘rovnoma yakunlariga tayanib xabar berdi.
So‘nggi 12 oydagi narx o‘sishining o‘rtacha bahosi 10,3% ni tashkil etib, o‘tgan oyga nisbatan 0,8% ga, yillik ifodada esa 4% dan ko‘proqqa kamaygan. Median ko‘rsatkich 0,7 foiz punktga pasayib, 9% ga tushdi.
Sezilayotgan inflyatsiya bo‘yicha hududlar orasida Farg‘ona viloyati 12,2% bilan birinchi o‘rinni egalladi, undan keyingi o‘rinlarda Samarqand (12,1%) va Toshkent (12%) joylashgan.
O‘tgan oyda yetakchi bo‘lgan Qashqadaryo mamlakat bo‘yicha o‘rtacha ko‘rsatkichdan past natijani ko‘rsatdi (9,8%), eng past inflyatsiya baholari esa Navoiy (7,9%) va Xorazm (8,3%) viloyatlariga to‘g‘ri keldi.
Kasblar kesimida eng yuqori inflyatsiya hissi pensionerlar (13%), IT-mutaxassislar (12,1%), bank (11,3%) va transport xodimlarida (11,2%) kuzatilgan. Eng past ko‘rsatkichlar esa talabalar (8,9%), tibbiyot xodimlari (9,4%) va turizm sohasi vakillari (9,5%) orasida qayd etilgan.
Daromadi yuqoriroq fuqarolar yuqori inflyatsiyani qayd etishda davom etmoqda: oyiga 30 mln so‘m va undan ko‘p daromadga ega guruhda o‘rtacha baho 13,5% ni, 10 mlndan 30 mlngacha bo‘lgan guruhlarda esa 12,2−12,4% ni tashkil etgan.
Shu bilan birga, daromadi 2 mln so‘mdan kam bo‘lganlar narxlar yiliga o‘rtacha 8%ga, 2−4 mln so‘mlik guruh esa 9,5% ga oshganini ma’lum qildi. O‘z daromadiga ega bo‘lmagan o‘zbekistonliklarning inflyatsion his-tuyg‘ulari 10%ni tashkil etdi.
Avvalgi oylarda bo‘lgani kabi, fuqarolar ko‘pincha go‘sht va sut mahsulotlari narxi oshganini ta’kidladilar (54%). Shuningdek, benzin va boshqa yoqilg‘ilar (31%), meva-sabzavotlar (29%), elektr energiyasi va gaz (25%) bo‘yicha ham yuqori ko‘rsatkichlar qayd etildi.
Qimmatlashgan mahsulot va xizmatlar qatorida tilga olingan ayrim pozitsiyalar bo‘yicha ko‘rsatkichlar sezilarli kamaydi. Jumladan, dori-darmonlar (17%, aprelda 23%), qurilish materiallari (17%, aprelda 20%), umumiy ovqatlanish xizmatlari (13%, aprelda 18%), tibbiy xizmatlar va o‘simlik yog‘i (12%, aprelda 16%).
Respondentlarning eng kam qismi guruch, non va un, shuningdek maishiy xizmatlar narxi oshganini qayd etdi (har biri 7%). Ta’mirlash ishlari (8%) va ta’lim xizmatlari (9%) narxlarining oshishi ham nisbatan kam tilga olindi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda may oyida eng ko‘p nimalar qimmatlashgani haqidan yozgandi.
Qayd etilishicha, o‘tgan oy davomida benzin narxlari o‘rtacha 0,6% ga, propan esa qariyb 2% ga qimmatlashdi.

Инфляционные ощущения узбекистанцев резко снизились после небольшого роста в апреле. Об этом сообщает Центральный банк по итогам опроса с участием 3438 респондентов.
Средняя оценка роста цен за последние 12 месяцев составила 10,3%, уменьшившись на 0,8% к предыдущему месяцу и более чем на 4% в годовом выражении. Медианный показатель упал на 0,7 п.п. — до 9%.
На первое место среди регионов по ощущаемой инфляции вышла Ферганская область с 12,2%, следом идут Самарканд (12,1%) и Ташкент (12%). Лидер предыдущего месяца — Кашкадарья — показала результат ниже среднего по стране (9,8%), а наименьшие оценки инфляции зафиксированы в Навои (7,9%) и Хорезме (8,3%).
В разрезе профессий самые высокие ощущения отмечены у пенсионеров (13%), IT-специалистов (12,1%), банковских работников (11,3%) и транспортных работников (11,2%). Самые низкие — среди студентов (8,9%), медработников (9,4%) и работников туристической отрасли (9,5%).
Граждане с более высокими доходами продолжают отмечать более высокую инфляцию: в группе с 30 млн сумов в месяц и больше средняя оценка составила 13,5%, а в группах от 10 до 30 млн — 12,2−12,4%.
При этом обладатели доходов менее 2 млн сумов сообщили о среднем росте цен на 8% за год, а группа с 2−4 млн сумов — 9,5%. Инфляционные ощущения узбекистанцев без собственного дохода составили 10%.
Как и в предыдущие месяцы, граждане чаще всего отмечали рост цен на мясомолочную продукцию (54%). Также высокие показатели отмечены у бензина и других видов топлива (31%), фруктов и овощей (29%), электричества и газа (25%).
Заметно снизилась частота упоминаний ряда позиций в числе подорожавших. Среди них — лекарства (17% против 23% в апреле), стройматериалы (17% против 20%), услуги общепита (13% против 18%), медуслуги и растительное масло (12% против 16%).
Наименьшая доля респондентов отметила рост цен на рис, хлеб и муку, а также на бытовые услуги (по 7%). Также сравнительно редко отмечалось подорожание ремонтных работ (8%) и образовательных услуг (9%).
Ранее Spot писал, какие товары и услуги сильнее всего подорожали в мае по данным официальной статистики.