Avvalroq Spot may oyi yakunlariga ko‘ra O‘zbekistonda yillik inflatsiya 2017-yildan buyon eng past darajaga tushib, 5,5%ni tashkil etgani haqida yozgandi. Oylik narx o‘sishi esa 0,2% gacha sekinlashdi.
May oyida oziq-ovqat mahsulotlari narxlari deyarli o‘zgarmadi, so‘nggi 12 oyda esa 6,7% ga oshdi. Sanoat tovarlari bir oyda 0,3% ga, yillik hisobda esa 0,4% ga, pullik xizmatlar ko‘rsatish sohasi esa mos ravishda 0,4 va 6,1% ga qimmatlashdi.
Oziq-ovqat mahsulotlari
Asosiy oziq-ovqat mahsulotlaridan go‘sht eng ko‘p qimmatlashdi: suyaksiz mol go‘shti — 3,6% ga, suyakli va qo‘y go‘shti — 2,9% ga, qiyma — 2% ga. Shuningdek, shakar (+1,5%), sut (+1,1%), baliq (+1%), un (+0,9%) va o‘simlik moylari (o‘rtacha +0,6%) narxlari oshgan.
May oyida import mol go‘shti bir kilogrammi o‘rtacha 5−10 ming so‘mga, mahalliy mol go‘shti esa 2−7 ming so‘mga qimmatlashgan.
Meva-sabzavot mahsulotlari orasida may oyida limon narxi eng ko‘p — bir yo‘la 19% ga oshdi. Olma 2,6% ga, lavlagi va sabzi 1,6% ga qimmatlashdi.
Shu bilan birga, sabzavot va mevalarning katta qismi mavsumiy omillar ta’sirida arzonlashdi. Shunday qilib, bir oy ichida bodring narxi 39,5% ga, pomidor 34,7% ga, baqlajon 23,6% ga arzonlashdi. Bulg‘or qalampiri 19,7% ga, sarimsoq 12,3% ga, banan 4% ga, karam 3,5% ga, piyoz 2,9% ga, kartoshka 1,1% ga arzonlashdi.
Uy parrandalari go‘shti turiga qarab 1,5−1,6% ga, guruch va yorma 1,6% ga arzonlashdi. Bundan tashqari, Milliy statistika qo‘mitasi ishlov berilmagan sut (-0,8%) va tuxum (-0,1%) narxlari biroz pasayganini qayd etdi.
Oxirgi bir yil ichida limon (+86,6%), bodring (+41,6%), olma (+24,8%), tuxum (+21,4%) va kartoshka (+19,9%) narxlari eng ko‘p oshgan. Qo‘y go‘shti o‘tgan yilga nisbatan 22,8% ga, suyaksiz mol go‘shti 20,5% ga, suyakli mol go‘shti esa 19% ga qimmatlashgan.
Sariyog‘ (+7%), baliq (+6,9%), banan (+5,8%) va sut (+5,1%) narxlari nisbatan mo‘tadil sur’atlarda o‘sdi. Un 4,6% ga, parranda 3,4−4,5% ga, shakar 1,3% ga qimmatlashdi.
Boshqa tomondan, sabzi o‘tgan yilning may oyiga nisbatan 20% dan ortiq, sarimsoq 22%, piyoz 23%, baqlajon 27% ga arzonlashgan. Guruch narxi 13,7% ga arzonlashdi.
Xizmatlar
May oyida Jizzax viloyatida asosiy kommunal xizmatlardan faqat ichimlik suvi ta’minoti va kanalizatsiya narxlarining o‘sishi qayd etildi. Mamlakat bo‘yicha oylik o‘rtacha o‘sish 0,8% ni, yillik o‘sish esa 22,4% ni tashkil etdi.
Uy-joy ijarasi aprel oyidagi 0,6% dan 0,7% ga qimmatlashdi va yil davomida o‘sish sur’ati 2,9% gacha ko‘tarildi (bir oy oldin — 2,4%). Uy-joylarni ta’mirlash mos ravishda 0,8% va 6,2% ga qimmatlashdi.
Transport sohasida eng sezilarlisi Samarqandda tramvayda yo‘l haqi narxining oshishi bo‘ldi — 15,5% ga oshdi. Toshkent va yana uchta hududda tariflar oshishi hisobiga shaharlararo avtobuslarda sayohatlar bir oy ichida 1% ga va o‘tgan yilning may oyiga nisbatan 7,8% ga qimmatlashdi. Shahar avtobuslari uchun oylik o‘sish 0,5% ni, yillik o‘sish 14,6% ni tashkil etdi.
Biroq so‘mning yevro va Shveysariya frankiga nisbatan kursi o‘zgarishi munosabati bilan uzoq masofaga qatnovchi poyezdlar chiptalari 0,3% ga arzonlashdi, yillik o‘sish esa 13% ni tashkil etdi. May oyida samolyot chiptalari narxi 1,3% ga, o‘tgan yildan buyon esa 6,6% ga arzonlashdi.
So‘nggi bir oy ichida elektr skuterlar va elektr velosipedlar ijarasi keskin qimmatlashdi — 6,2% ga oshdi. Avtomobillarga texnik xizmat ko‘rsatish va ta’mirlash 1,2% ga (yil davomida +8,1%), avtoturargoh 1,1% ga (+10,6%) qimmatlashdi.
Sanoat mahsulotlari
May oyida benzin aprel oyiga nisbatan 0,6% ga, yillik hisobda esa 12% ga qimmatlashdi. Bu safar AI-98 va AI-100 markali yoqilg‘i narxlari AI-95 uchun 0,8% va AI-92 uchun 0,6% ga nisbatan 1,6% ga oshdi.
Metan oyiga 0,2% ga, yillik o‘sish esa 0,9% ga oshdi. Narx chegarasi (7200 so‘m) sharoitida propan 1,9% ga qimmatlashdi, yil davomida esa narx 22% dan oshdi.
Uy-joylarni ta’mirlash uchun materiallar narxi bir oyda o‘rtacha 0,8% ga oshdi (o‘tgan yilning may oyiga nisbatan 6,8%). Boshqa mahsulotlar orasida bir oylik masofada soch bo‘yoqlari (+0,9%), bir yillik masofada qimmatbaho metallardan yasalgan uzuklar (+24,7%) eng ko‘p qimmatlashdi.
Avvalroq Spot Fitch’ning O‘zbekiston iqtisodiyotidagi tendensiyalar, kuchli va zaif tomonlarga doir sharhini e’lon qilgandi.

Как сообщал Spot, годовая инфляция в Узбекистане по итогам мая обновила минимум с 2017 года — 5,5%. Месячный рост цен замедлился до 0,2%.
Цены на продовольствие в мае практически не изменились, а за последние 12 месяцев выросли на 6,7%. Промтовары подорожали на 0,3% за месяц и 0,4% в годовом выражении, а платные услуги — на 0,4% и 6,1% соответственно.
Из основных продуктов питания сильнее всего подорожало мясо: бескостная говядина — на 3,6%, говядина с костями и баранина — на 2,9%, фарш — на 2%. Также отмечался рост цен на сахар (+1,5%), молоко (+1,1%), рыбу (+1%), муку (+0,9%) и растительные масла (в среднем +0,6%).
В мае импортная говядина подорожала в среднем на 5−10 тыс. сумов, местная — на 2−7 тыс. сумов за килограмм.
Среди видов плодоовощной продукции в мае сильнее всего выросли цены на лимоны — сразу 19%. Яблоки стали дороже на 2,6%, свекла и морковь — на 1,6%.
При этом большая часть овощей и фруктов подешевела под действием сезонных факторов. Так, цены огурцов за месяц упали на 39,5%, помидоров — на 34,7%, баклажанов — на 23,6%. Болгарский перец стал дешевле на 19,7%, чеснок — на 12,3%, бананы — на 4%, капуста — на 3,5%, лук — на 2,9%, картофель — на 1,1%.
Мясо домашней птицы в зависимости от вида подешевело на 1,5−1,6%, рис и сечка — на 1,6%. Кроме того, Нацкомстат отметил небольшое снижение цен на необработанное молоко (-0,8%) и яйца (-0,1%).
За последний год сильнее всего выросли цены на лимоны (+86,6%), огурцы (+41,6%), яблоки (+24,8%), яйца (+21,4%) и картофель (+19,9%). Баранина стоит дороже прошлого года на 22,8%, говядина без костей — на 20,5%, с костями — на 19%.
Более умеренными темпами росли цены на масла (+7%), рыбу (+6,9%), бананы (+5,8%) и молоко (+5,1%). Мука подорожала на 4,6%, птица — на 3,4−4,5%, сахар — на 1,3%.
С другой стороны, морковь по сравнению с прошлым маем подешевела более чем на 20%, чеснок — на 22%, лук — на 23%, а баклажаны — на 27%. Цена на рис опустилась на 13,7%.
В мае из основных коммунальных услуг отмечался только рост цен на питьевое водоснабжение и канализацию в Джизакской области. Прирост в среднем по стране за месяц составил 0,8%, годовой — 22,4%.
Аренда жилья стала дороже на 0,7% против 0,6% в апреле, а за год темпы роста поднялись до 2,9% (месяц назад — 2,4%). Ремонт жилья подорожал на 0,8% и 6,2% соответственно.
Наиболее ощутимым в транспортной сфере было повышение цен на проезд в трамвае в Самарканде — плюс 15,5%. Поездки в междугородних автобусах за счет увеличения тарифов в Ташкенте и еще трех регионах подорожали на 1% за месяц и на 7,8% к прошлому маю. Для городских автобусов месячный рост составил 0,5% при годовом в 14,6%.
Однако в связи с изменением курса сума к евро и швейцарскому франку билеты на поезда дальнего следования подешевели на 0,3% при годовом росте в 13%. Цены билетов на самолеты в мае снизились на 1,3%, а с прошлого года — на 6,6%.
За последний месяц резко подорожал прокат электросамокатов и электровелосипедов — плюс 6,2%. Техобслуживание и ремонт автомобилей стали дороже на 1,2% (+8,1% за год), парковка — на 1,1% (+10,6%).
Бензин в мае стал дороже на 0,6% к апрелю и на 12% — в годовом измерении. На этот раз сильнее всего поднялись цены на топливо марок АИ-98 и АИ-100 — 1,6%, против 0,8% для АИ-95 и 0,6% для АИ-92.
Метан за месяц подорожал на 0,2% при годовом приросте на 0,9%. Пропан в условиях ценового потолка (7200 сумов) стал дороже на 1,9%, а за год цена прибавила свыше 22%.
Цены на материалы для ремонта жилья в среднем увеличились на 0,8% за месяц (6,8% к прошлому маю). Среди других товаров на месячной дистанции сильнее всего подорожали краски для волос (+0,9%), на годовой — кольца из драгоценных металлов (+24,7%).