O‘zbekistonga tashriflar soni yarim yil ichida deyarli to‘rtdan birga oshdi, deya xabar bermoqda Milliy statistika qo‘mitasi.
Yanvar-iyun oylarida respublikaga turistik maqsadlarda 6,56 mln chet el fuqarosi tashrif buyurgan. 2025-yilning shu davriga nisbatan ularning soni 1,3 millionga (24,9%) oshgan.
Qirg‘iziston sayohatlar soni bo‘yicha birinchi o‘rinda qolmoqda. Olti oy davomida qo‘shni respublikadan 1,87 mln, shu jumladan may-iyun oylarida 734 mingga yaqin sayohatlar qayd etilgan.
Qozog‘iston yil boshidan buyon 1,55 mln nafar sayyoh bilan ikkinchi o‘ringa chiqdi. Ularning 618 ming nafari so‘nggi ikki oyda tashrif buyurgan.
Tojikiston esa 1,47 mln nafar sayohatchi bilan kuchli uchlikni yakunladi. Shundan 506 ming nafardan sal ko‘prog‘i may va iyun oylarida kelgan.
Rossiyadan kelgan sayyohlar soni 585,5 ming kishini (so‘nggi ikki oyda 243,7 ming kishi) tashkil etdi. Beshinchi o‘rinda Afg‘oniston — 238,9 ming sayohat (may-iyun oylarida 77,4 ming).
Shu bilan birga, Xitoydan kelgan sayohatchilar soni o‘sishda davom etmoqda — 223,47 ming, shu jumladan may-iyun oylarida 91 mingdan ortiq. Taqqoslash uchun, 2025-yilda O‘zbekistonga 278,9 ming xitoylik sayyoh tashrif buyurgan.
Keyingi o‘rinlarda 164,2 ming sayohat bilan Turkmaniston (ikki oyda 55,8 ming), 95,4 ming sayyoh bilan Turkiya (37,7 ming) va 26,45 ming sayyoh bilan Hindiston (10,39 ming). Bundan tashqari, Germaniya 22,29 ming sayohatchi bilan kuchli o‘ntalikka kirdi.
Avvalroq Spot Toshkent, Samarqand, Buxoro va Xivada yoz mavsumida “siyesta” tizimini joriy etish taklif qilingani haqida yozgandi.
Loyihaga ko‘ra, turizm obyektlari ertalab va kechki vaqtlarda ishlaydi, kunning eng issiq qismida esa tanaffus joriy etiladi.

Количество поездок в Узбекистан за полугодие увеличилось почти на четверть, сообщает Национальный комитет по статистике.
С января по июнь республику с туристическими целями посетили 6,56 млн иностранных граждан. По сравнению с тем же периодом 2025 года их количество увеличилось на 1,3 млн (24,9%).
На первом месте по числу путешествий остается Кыргызстан. За шесть месяцев было зарегистрировано 1,87 млн поездок из соседней республики, в том числе около 734 тыс. в мае-июне.
Казахстан вышел на второе место с 1,55 млн туристов с начала года, включая 618 тыс. за последние два месяца. Таджикистан замкнул топ-3 — 1,47 млн путешественников, из которых на май и июнь пришлось чуть больше 506 тыс. человек.
Число туристов из России составило 585,5 тыс. (243,7 тыс. за последние два месяца). Пятое место занимает Афганистан — 238,9 тыс. поездок (77,4 тыс. в мае-июне).
При этом продолжает расти число путешественников из Китая — 223,47 тыс., включая более 91 тыс. с мая по июнь. Для сравнения, за весь 2025 год в Узбекистане побывали 278,9 тыс. китайских туристов.
Далее идут Туркменистан с 164,2 тыс. поездок (55,8 тыс. за два месяца), Турция с 95,4 тыс. туристов (37,7 тыс.) и Индия с 26,45 тыс. (10,39 тыс.). Кроме того, в топ-10 попала Германия с 22,29 тыс. путешественников.
Ранее Spot писал, что компания из ОАЭ Rotana интересуется передачей в управление гостиниц в Узбекистане.