Shavkat Mirziyoyev 5-avgust kuni O‘zbekistonda chorvachilikni rivojlantirishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlarni tasdiqladi. Tegishli hujjat Lex.uz portalida e’lon qilindi.
Unga ko‘ra, 2026-yil 1-sentabrdan 2030-yil 1-yanvargacha Agrar sohadagi to‘lovlar agentligi naslchilik xo‘jaliklariga nasldor sigir va urg‘ochi buyvol xaridi uchun subsidiya ajratadi.
Qayd etilishicha, birinchi nasldor urg‘ochi buzoq olinganda 1,5 mln so‘m, ikkinchi nasldor urg‘ochi buzoq olinganda esa 2 mln so‘m subsidiya beriladi.
Bundan tashqari, xarid qilingan hayvonlarni birinchi yil davomida saqlash uchun 1 mln so‘mdan, keyingi 6 oy davomida saqlash uchun ham yana 1 mln so‘mdan qo‘shimcha subsidiya to‘lanadi.
Chorvachilikni rivojlantirish agentligi huzurida ixtisoslashtirilgan servis kompaniyasi tashkil etiladi. U xorijda chorvachilik loyihalarini amalga oshirish, shuningdek, import qilingan yirik va mayda shoxli mollarni aholiga yetkazib berish bilan shug‘ullanadi.
Kompaniya import qilinadigan hayvonlar uchun karantin punktlari va dastlabki nazorat zonalarini tashkil etadi. Shuningdek, olib kirilgan chorva mollari uchun kamida bir yil davomida veterinariya, zootexnika va naslchilik xizmatlarini, jumladan sun’iy urug‘lantirish xizmatlarini ko‘rsatadi.
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi hududiy hokimliklar bilan birgalikda har yili 1-fevral va 1-iyulgacha, 2026-yilda esa 1-sentabrgacha chorvachilikka ixtisoslashgan mahallalar aholisining takliflarini Chorvachilikni rivojlantirish agentligiga taqdim etadi. Ushbu takliflar asosida aholiga chorva mollari yetkazib beriladi.
Bu maqsadlar uchun agentlikka Kambag‘allikni qisqartirish davlat maqsadli jamg‘armasidan 60 mlrd so‘mgacha, Oziq-ovqat xavfsizligini rivojlantirish jamg‘armasidan esa yana 10 mlrd so‘m ajratiladi.
Shuningdek, prezident Chorvadorlar assotsiatsiyasini tashkil etishni ma’qulladi. Yangi tashkilot 2028-yil oxirigacha har yili o‘z faoliyatini yo‘lga qo‘yish va xodimlar ish haqini moliyalashtirish uchun 5 mlrd so‘mgacha mablag‘ oladi.
Avvalroq Spot 2028-yil oxirigacha chorvachilikni rivojlantirishga $463 mln yo‘naltirilishi haqida yozgandi.

Шавкат Мирзиёев 5 августа утвердил дополнительные меры по развитию животноводства в Узбекистане. Документ опубликован на Lex.uz.
С 1 сентября 2026 по 1 января 2030 года Агентство по платежам в аграрной сфере будет предоставлять племенным хозяйствам субсидии за приобретение породистых коров и буйволиц. Их размер составит 1,5 млн сумов за первую особь и 2 млн сумов за вторую особь.
Дополнительные выплаты по 1 млн сумов предусматриваются за их содержание в течение первого года после покупки, а также в течение следующих 6 месяцев.
При Агентстве по развитию животноводства создается специализированная сервисная компания. Она будет отвечать за реализацию животноводческих проектов за рубежом, а также за поставку импортного крупного и мелкого рогатого скота населению.
Компания организует импортные карантинные пункты и зоны для первоначального контроля за ввезенными животными. В ее задачи войдет оказание ветеринарных, зоотехнических и племенных услуг (включая искусственное оплодотворение) в течение минимум 1 года после ввоза.
Министерство занятости и сокращения бедности вместе с властями регионов дважды в год — до 1 февраля и 1 июля, а в 2026 году до 1 сентября — будет отправлять в Агентство по развитию животноводства предложения от жителей махаллей, специализирующихся на животноводстве. На их основе будет организована поставка скота.
В этих целях Агентство получит до 60 млрд сумов из Государственного целевого фонда сокращения бедности и еще 10 млрд сумов — из Фонда развития пищевой безопасности.
Также президент одобрил создание Ассоциации скотоводов («Чорвачилар»). До конца 2028 года новая организация будет ежегодно получать до 5 млрд сумов на организацию работы и зарплаты сотрудников.