Avvalroq Spot 19-avgust kuni Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonda kichik gidroenergetika sohasini yanada rivojlantirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishgani haqida yozgandi.
O‘zbekgidroenergo boshqaruvi raisi Islom Abdurahmonov O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida 2017−2026-yillarda davlat kompaniyasi umumiy quvvati 30 MVt bo‘lgan 46 ta mikro va kichik GESni foydalanishga topshirganini ma’lum qildi.
Alohida yo‘nalish Qoraqalpog‘iston bilan bog‘liq. Prezident topshirig‘iga ko‘ra, u yerda kinetik turbinali, past bosimli 5 ta gidroagregat ishga tushirilib, ular mahallalar birlashmasiga topshirilgan.
Joriy yilning aprel oyida mikro yoki kichik GES qurishni rejalashtirayotgan tadbirkorlar uchun xizmatlarning to‘liq klaster tizimi joriy etildi. U loyihalashtirishdan tortib uskunalarni yetkazib berish va obyektdan foydalanishgacha bo‘lgan barcha jarayonlarni qamrab oladi.
Yig‘ilishda ushbu yo‘nalishni rivojlantirishni davom ettirish va mikro hamda kichik GESlar qurilishini kengaytirish bo‘yicha topshiriq berildi. Buning uchun mahalliy uskunalar ishlab chiqarish ham rivojlantirilmoqda.
2025-yilda prezident tashabbusi bilan 40 MVtgacha quvvatga ega gidroagregatlar ishlab chiqaradigan UzHydroPower zavodi ishga tushirildi. Korxonaga ishlab chiqariladigan gidroagregatlar sonini keskin oshirish vazifasi qo‘yildi.
Bundan tashqari, davlat rahbari sun’iy intellektdan foydalanish, shuningdek, jahon tajribasini o‘rganish va mahalliylashtirish, xususan, Janubiy Koreyadagi Kumsung hamda Yaponiyadagi Sibil zavodlarining ishlanmalari va tajribalarini o‘zlashtirish bo‘yicha topshiriq berdi.
O‘zbekgidroenergo tadbirkorlar uchun loyihani amalga oshirishning to‘liq bosqichlarini qamrab oluvchi uslubiy qo‘llanma ham tayyorladi. Unda mikro yoki kichik GES uchun joy tanlash va izlanishlar olib borishdan tortib, loyihalashtirish, qurilish va obyektni foydalanishga topshirishgacha bo‘lgan jarayonlar yoritilgan.
Islom Abdurahmonov (chapdan ikkinchi). Foto: Prezident matbuot xizmatiIslom Abdurahmonov (chapdan ikkinchi). Foto: Prezident matbuot xizmati
Prezidentning 1-maydagi qaroriga muvofiq, O‘zbekgidroenergo joriy yilda 7,1 mlrd kVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqarishni rejalashtirgan. Hozirgacha 6 mlrd kVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqarilgan. Yil yakuniga qadar kompaniya ishlab chiqarish hajmini 115% ga — 8,3 mlrd kVt·soatgacha yetkazishni kutmoqda. Bu 2025-yilga nisbatan 27,6% o‘sishni anglatadi.
Abdurahmonov sezilarli natijalardan biri sifatida iyun oyidagi ko‘rsatkichni qayd etdi. O‘sha oyda respublikada ilk bor gidroenergetika hisobidan bir sutkada 50 mln kVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqarildi.
Yana bir topshiriq yangi loyihalarni ishga tushirish bilan bog‘liq. Joriy yilda umumiy quvvati 114 MVt bo‘lgan 13 ta obyektni foydalanishga topshirish rejalashtirilgan. Ulardan 6 tasi umumiy 52 MVt quvvatga ega bo‘lib, Mustaqillik kuni arafasida — 1-sentabrgacha ishga tushirilishi ko‘zda tutilgan.
Xususan, prezident tashabbusi bilan $28 mln miqdorida grant mablag‘lari jalb qilingan. Ushbu mablag‘lar hisobidan Bo‘stonliq tumanida umumiy quvvati 20 MVt bo‘lgan 4 ta shamol elektr stansiyasi foydalanishga topshirildi. Abdurahmonovning ta’kidlashicha, yil oxirigacha barcha loyihalar ishga tushiriladi.
Yana bir yo‘nalish — dual ta’limni rivojlantirish. Yig‘ilishda prezident bu boradagi ishlarni davom ettirish bo‘yicha topshiriq berdi.
Hozir O‘zbekgidroenergo'da dual ta’lim asosida 100 nafar talaba faoliyat yuritmoqda. Shuningdek, Toshkent irrigatsiya institutining talabalarini yangi texnologiyalarni o‘rganishga jalb qilish vazifasi ham qo‘yildi.

Как ранее писал Spot, 19 августа Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений для дальнейшего развития сферы малой гидроэнергетики в Узбекистане.
Председатель правления «Узбекгидроэнерго» Ислом Абдурахмонов в интервью O’zbekiston 24 рассказал, что с 2017 по 2026 год госкомпания ввела в эксплуатацию 46 микро- и малых ГЭС общей мощностью 30 МВт.
Отдельное направление связано с Каракалпакстаном. По поручению президента там запустили пять низконапорных гидроагрегатов кинетического турбинного типа, которые были переданы объединению махалли.
В апреле этого года для предпринимателей, планирующих строительство микро- или малой ГЭС, внедрили полную кластерную систему услуг. Она охватывает весь процесс — от проектирования до поставки оборудования и эксплуатации.
На совещании было дано поручение продолжить развитие этого направления и увеличить масштабы строительства микро- и малых ГЭС. Для этого также развивается отечественное производство оборудования. В 2025 году по инициативе президента был запущен завод UzHydroPower, выпускающий гидроагрегаты мощностью до 40 МВт. Перед предприятием поставлена задача резко увеличить количество производимых гидроагрегатов.
Кроме того, глава государства поручил использовать искусственный интеллект, а также изучить и локализовать мировой опыт, в частности разработки и практики заводов Kumsung в Южной Корее и Sibil в Японии.
Для предпринимателей «Узбекгидроэнерго» также подготовило методическое пособие, охватывающее полный цикл реализации проекта: от выбора места для микро- или малой ГЭС и проведения изысканий до проектирования, строительства и ввода объекта в эксплуатацию.
Ислом Абдурахмонов (второй слева). Фото: пресс-служба президентаИслом Абдурахмонов (второй слева). Фото: пресс-служба президента
В соответствии с постановлением президента от 1 мая, в этом году «Узбекгидроэнерго» планирует выработать 7,1 млрд кВт·ч электроэнергии. К настоящему моменту произведено 6 млрд кВт·ч. При этом к концу года компания рассчитывает обеспечить выработку на уровне 115% — 8,3 млрд кВт·ч (рост на 27,6% по сравнению с 2025 годом).
Одним из заметных результатов Абдурахмонов назвал показатель генерации в июне, когда впервые в республике за счет гидроэнергии была обеспечена суточная выработка в объеме 50 млн кВт·ч.
Еще одно поручение касается запуска новых проектов. В текущем году планируется ввести в эксплуатацию 13 объектов общей мощностью 114 МВт. Шесть из них общей мощностью 52 МВт планируется запустить в преддверии Дня независимости — к 1 сентября.
В частности, по инициативе президента были привлечены грантовые средства в размере $28 млн. За счет этих средств в Бостанлыкском районе введены в эксплуатацию четыре ветряные электростанции общей мощностью 20 МВт. До конца года будет введены в эксплуатацию все проекты, отметил Абдурахмонов.
Еще одним направлением стало развитие дуального образования. На совещании президент поручил продолжить работу в этом направлении. Сейчас в «Узбекгидроэнерго» уже работают 100 студентов на основе дуального образования. Кроме того, поставлена задача привлекать к изучению новых технологий студентов Ташкентского института ирригации.