Rosatom Farg‘ona viloyatida tibbiyot sohasida pilot loyihani ishga tushirishi mumkin. Bu haqda viloyat hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
19-avgust kuni Farg‘ona viloyati hokimi Xayrullo Bozorov Rosatom Central Asia hududiy markazi bosh direktori Aleksey Dremuchev boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Tomonlar o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish, investitsiya loyihalarini amalga oshirish va ishlab chiqarishni mahalliylashtirish masalalarini muhokama qildi.
Dremuchev Rosatom faoliyatining asosiy yo‘nalishlari, jumladan, atom energetikasi, mashinasozlik, yadro tibbiyoti, raqamli texnologiyalar va zamonaviy materiallar ishlab chiqarish haqida ma’lumot berdi.
Muzokaralarning asosiy yo‘nalishlaridan biri tibbiyot sohasida pilot loyihani ishga tushirish imkoniyati bo‘ldi.
Shuningdek, yoqilg‘i-energetika sohasi, energiyani saqlash, kompozit materiallar ishlab chiqarish, kadrlar tayyorlash hamda transport-logistika yo‘nalishlarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari va qo‘shma loyihalar bo‘yicha aniq chora-tadbirlar rejasini o‘z ichiga olgan yo‘l xaritasini ishlab chiqishga kelishib oldi.
Viloyat hokimi o‘zaro manfaatli tashabbuslar va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
20-avgust kuni Rosatom vakillari Farg‘onadagi Central Asian Medical University xalqaro tibbiyot universitetiga tashrif buyurib, mutaxassislarni tayyorlash jarayoni bilan tanishdi va hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi.
Avvalroq Spot Mirziyoyev O‘zbekistonda ikkinchi AES qurilishiga “katta tayyorgarlik” boshlanganini ma’lum qilgani haqida yozgandi.

«Росатом» может запустить пилотный проект в сфере медицины в Ферганской области, сообщила пресс-служба регионального хокимията.
19 августа хоким Ферганской области Хайрулло Бозоров встретился с делегацией во главе с генеральным директором регионального центра «Росатом Центральная Азия» Алексеем Дремучевым.
Стороны обсудили развитие взаимовыгодного сотрудничества, реализацию инвестиционных проектов и локализацию производства. Дремучев представил основные направления деятельности «Росатома», включая атомную энергетику, машиностроение, ядерную медицину, цифровые технологии и производство современных материалов.
Одним из направлений переговоров стал возможный запуск пилотного проекта в сфере медицины. Также обсуждалась реализация совместных проектов в топливно-энергетической сфере, хранении энергии, производстве композитных материалов, подготовке кадров и транспортно-логистическом секторе.
По итогам встречи стороны договорились разработать дорожную карту по приоритетным направлениям сотрудничества и совместным проектам с конкретным планом действий.
Хоким области высказал готовность оказывать поддержку взаимовыгодным инициативам и совместным проектам.
20 августа представители «Росатома» посетили Международный медицинский университет Central Asian Medical University в Фергане, где ознакомились с подготовкой специалистов и обсудили перспективы сотрудничества.