Toshkentda bo‘lib o‘tadigan Finobod 2026 forumi moliya va texnologiya sohalarida qaror qabul qiluvchi shaxslarni — banklar va to‘lov tizimlari, fintex-kompaniyalar va raqamli platformalar rahbarlarini, investorlarni, biznes, sanoat, nazorat qiluvchi organlar hamda xalqaro tashkilotlar vakillarini bir joyga jamlaydi.
Forum tashkilotchilari — Says va Maxiforum kompaniyalari.
Uch kun davomida CAEX Uzbekistan maydonchasida 20 ta mamlakatdan 4 mingdan ortiq ishtirokchi, jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi, qo‘shni davlatlar vazirliklari, banklar va Ant Group, Binance, Ripple, DBS Bank, Sberbank, Kaspi.kz kabi global fintex-kompaniyalar vakillari yig‘iladi.
Birinchi kun: bozor qaysi tomonga harakatlanayotganini tushunish
12-noyabr O‘zbekiston va Markaziy Osiyoning raqamli transformatsiyasiga bag‘ishlanadi.
Muhokama markazida “Raqamli O‘zbekiston — 2030” strategiyasini amalga oshirish hamda u bilan bog‘liq amaliy masalalar turadi. Unda ishtirokchilar to‘lov platformalari va transchegaraviy hisob-kitoblar, Open Banking va Open Finance, raqamli mijoz tajribasi, sun’iy intellekt, kiberxavfsizlik hamda ishonchli raqamli infratuzilmani muhokama qiladi.
Alohida yo‘nalish kosmik texnologiyalar — sun’iy yo‘ldosh ma’lumotlari, geoaxborot xizmatlari va ularning qishloq xo‘jaligi, logistika, sug‘urta hamda moliya sohalarida qo‘llanilishiga bag‘ishlangan.
Ikkinchi kun: kapital, sun’iy intellekt va yangi biznes modellari kuni
13-noyabr kuni dastur kelajak biznesi — avtomatlashtirish, investitsiyalar hamda sun’iy intellektning kompaniyalar va mehnat bozoriga ta’siriga bag‘ishlanadi.
Shu kuni banklar, institutsional va venchur investorlar, texnologik kompaniyalar rahbarlari hamda “yakkashox” kompaniyalar asoschilari ishtirokida investitsiya sessiyasi bo‘lib o‘tadi. Muhokamaning markazida 2027−2028 yillardagi investitsiya muhiti, fintech va BigTech sohalarida kapital uchun istiqbolli yo‘nalishlar, shuningdek, texnologik investitsiyalar bilan bog‘liq xatarlar bo‘ladi.
Alohida blok tezkor transchegaraviy to‘lovlar va yangi mintaqaviy koridorlarga bag‘ishlanadi. Ishtirokchilar orasida P10 Global Technology MChJ bosh direktori Saad Kalim hamda Markaziy Osiyo mamlakatlari markaziy banklari va moliya tashkilotlari vakillari bor.
Uchinchi kun: netvorkingdan kontaktlargacha
14-noyabr amaliy ishlarga bag‘ishlanadi. Bu kuni ishbilarmonlik sessiyalari o‘tkazilmaydi: asosiy e’tibor Finobod Expo ko‘rgazmasi, B2B uchrashuvlari va ishtirokchilar stendlariga uyushtiriladigan amaliy tashriflarga qaratiladi.
Shu bilan birga, Finobod Expo, B2B Matchmaking va startaplar xiyoboni uch kun davomida ishlaydi, shu bois ishtirokchilar ishbilarmonlik dasturini yechimlar taqdimoti, kompaniyalar bilan tanishish va hamkorlar izlash bilan birga olib borishlari mumkin bo‘ladi.
Forum biznes uchun qanday masalalarga yechim beradi:
- qaror qabul qiluvchi shaxslar bilan muloqot qilish imkoniyati: ishtirokchilar ro‘yxati oldindan ma’lum bo‘ladigan pre-matching mexanizmi asosidagi ishbilarmonlik sessiyalari va uchrashuvlar;
- faoliyat qoidalari yuzasidan davlat bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot: ishbilarmonlik dasturida ochiq banking, aktivlarni tokenlashtirish, regulyator “qumdonlari”, transchegaraviy to‘lovlar kabi mintaqada fintex sohasini tartibga solishni kelgusi yillarga belgilab beradigan mavzular muhokamasi;
- qayerga sarmoya kiritish, kim bilan hamkorlik qilish va keyingi bosqichda kengayish uchun qanday texnologiyalar yordam berishini anglab yetish.

Finobod 2026 в Ташкенте собирает в одном месте тех, кто принимает решения в финансовой и технологической индустрии: руководителей банков и платежных систем, финтех-компаний и цифровых платформ, инвесторов, представителей бизнеса, промышленности, регуляторов и международных организаций.
За три дня на площадке CAEX Uzbekistan соберутся свыше 4000 участников из 20 стран — министерства соседних стран, банки и представители глобальных финтех-компаний: Ant Group, Binance, Ripple, DBS Bank, «Сбербанк», Kaspi.kz.
Организаторами форума выступают компания SAYS и MAXIFORUM.
День первый: понять, куда движется рынок
12 ноября будет посвящено цифровой трансформации Узбекистана и Центральной Азии.
В центре обсуждения реализация стратегии «Цифровой Узбекистан — 2030», а также связанные с ней прикладные вопросы, где участники обсудят:
платежные платформы и трансграничные расчеты;
- Open Banking и Open Finance;
- цифровой клиентский опыт;
- AI, кибербезопасность и доверенную цифровую инфраструктуру.
Отдельный трек посвящен космическим технологиям — спутниковым данным, геоинформационным сервисам и их применению в сельском хозяйстве, логистике, страховании и финансах.
День второй: день капитала, AI и новых бизнес-моделей
13 ноября программа переключится на бизнес будущего — автоматизацию, инвестиции и влияние AI на компании и рынок труда.
В этот день состоится инвестиционная сессия с участием банков, институциональных и венчурных инвесторов, руководителей технологических компаний и основателей «единорогов». В центре обсуждения — инвестиционный ландшафт 2027−2028 годов, перспективные направления для капитала в финтехе и BigTech, а также риски технологических инвестиций.
Отдельный блок будет посвящен мгновенным трансграничным платежам и новым региональным коридорам. Среди заявленных участников — Саад Калим, генеральный директор P10 Global Technology LLC, а также представители центральных банков и финансовых организаций стран Центральной Азии.
День третий: от нетворкинга к контактам
14 ноября станет днем практической работы. Деловые сессии в этот день не проводятся: все внимание сосредоточено на Finobod Expo, B2B-встречах и деловых визитах на стенды участников.
При этом Finobod Expo, B2B Matchmaking и аллея стартапов работают все три дня, поэтому участники смогут совмещать деловую программу с презентацией решений, знакомством с компаниями и поиском партнеров.
Какие вопросы форум закрывает для бизнеса:
- доступ к лицам, принимающим решения: деловые сессии и встречи с механизмом пре-мэтчинга, когда список участников известен заранее;
- прямой разговор с государством о правилах игры: в деловой программе открытый банкинг, токенизация активов, регуляторные песочницы, трансграничные платежи — темы, которые определят регулирование финтеха региона на годы вперед;
- понять куда вкладывать, с кем партнериться и какие технологии помогут масштабироваться на следующем этапе.
Таким образом Finobod 2026 становится местом где стартап может найти инвестора, компания — клиента, банк — партнера, а бизнес — выход на новый рынок.