“Yandeks.Xaritalar” Toshkentdagi shahar avtobuslarining harakatini ko‘rsata boshlashdi. Bu haqda kompaniyada Spot’ga ma’lum qilindi.
Avtobuslarning harakatini kuzatish uchun, transportni namoyish qilishni yoqish kerak — buni mobil ilova va Xaritalar veb-versiyasida amalga oshirish mumkin.
Android ychun ilovaning so‘ngi versiyasi o‘zbek tilini qo‘llaydi — u telefonda o‘zbek tili tanlanganida paydo bo‘ladi. Yaqinda bunday imkoniyat iOS da ham bo‘ladi.
“O‘zbekiston aholisiga “Yandeks.Xaritalar"dan foydalanish qulay bo‘lishi biz uchun muhim. Shuning uchun biz xizmatni butunlay o‘zbek tiliga o‘girdik va xaritaga harakatlanuvchan transportni qo‘shdik. Avtobuslarining qayerda harakatlanayotganini aniqlashdagi ma’lumotlarni olishda, bizga Toshkent hokimiyati va “Toshshahartransxizmat” yordam berishadi”, — deydi “Yandeks"ning O‘zbekistondagi mintaqaviy direktori Yevgeniy Lukyanchikov.
Hozirda xarita Toshkentdagi deyarli barcha davlat avtobuslarini ko‘rsatmoqda. Ilovada ular maxsus belgilar bilan belgilangan. Xaritada, avtobusning real vaqtdagi turgan joyini, agarda bekat belgisi bosilsa — u necha daqiqadan so‘ng kelishini ko‘rish mumkin.
Ma’lumot har 30 soniyada yangilanib turadi, biroq bashorat qilish algoritmi tufayli belgilar sekin siljiydi.
Bekat belgisiga bosishda “Yandeks.Xaritalar”, undan o‘tuvchi barcha transport raqamlari ro‘yhatini ko‘rsatadi.
“Ilovadan foydalanib, siz kerakli nuqtagacha yo‘lni davom ettirishingiz mumkin bo‘ladi. Bu notanish hududdan qanday chiqib ketish, yoki shaharning boshqa chekkasidagi bozorga qanday borishni aniqlash uchun as qotadi”, deyiladi xabarda.
Toshkent transport harakatlanishining real vaqtda ko‘rsatiladigan O‘zbekistondagi birinchi shahar bo‘ldi. Dunyo bo‘ylab bunday shaharlar 90 tadan ortiq — Rossiyada, Belorusiya, Qozog‘iston, Yevropa va Amerikaning boshqa davlatlarida.

«Яндекс.Карты» начали показывать движение городских автобусов в Ташкенте, сообщили Spot в компании.
«Теперь легко узнать, где сейчас едет нужный транспорт и через сколько он будет. Например, можно не ждать автобус на остановке в плохую погоду, а подойти ровно к его прибытию», — говорится в сообщении.
Для того чтобы следить за движением автобусов, нужно включить отображение транспорта — это можно сделать в веб-версии «Яндекс.Карт» и в мобильном приложении.
Последняя версия приложения на Android поддерживает узбекский язык — он появится, если на телефоне выбран узбекский. Скоро такая возможность будет и на iOS. В веб-версии язык переключается в правом нижнем углу.
«Нам важно, чтобы жителям Узбекистана было удобно пользоваться «Яндекс.Картами». Поэтому мы полностью перевели сервис на узбекский язык и добавили движущийся транспорт на карту. Получить данные о том, где едут автобусы, нам помогают хокимият Ташкента и «Тошшахартрансхизмат», — говорит Евгений Лукьянчиков, региональный директор «Яндекса» в Узбекистане.
Сейчас «Яндекс» показывает почти все государственные автобусы Ташкента. В приложении они отмечены специальными значками.
На карте можно в режиме реального времени посмотреть, где сейчас автобус, а если нажать на иконку остановки — увидеть, через сколько минут он приедет. Информация обновляется каждые 30 секунд.
При нажатии на иконку остановки «Яндекс.Карты» показывают список всех номеров транспорта, которые через неё проходят. С помощью приложения также можно проложить маршрут до нужной точки.
Ташкент стал первым городом в Узбекистане, где «Яндекс.Карты» показывают движение транспорта в реальном времени. По всему миру таких городов больше 90 — в России, Беларуси, Казахстане и других странах Европы и Америки.
Ранее Spot писал, что после того, как приложения MyBus и TashBus перестали работать, в столице не осталось сервисов для отслеживания движения автобусов.