Shavkat Mirziyoyev raisligida davlat aktivlarini xususiylashtirishga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi, bu haqda davlat rahbarining matbuot xizmati xabar qildi.
Xususiylashtirish nafaqat byudjet daromadlarini taʼminlabgina qolmay, balki yangi investitsiya loyihalari uchun asos boʻlib xizmat qiladigan iqtisodiy islohotlarning muhim yoʻnalishlaridan biridir.
Joriy yilning birinchi yarmida 478 ta davlat mulki obyekti 1,1 trln soʻmga sotilgan.
Biroq sotish uchun belgilangan 556 obyektdan 288 tasi hali kim oshdi savdosiga qoʻyilmagan. Davlat ishtirokidagi korxonalar va banklar ixtiyoridagi, ularning asosiy faoliyatiga tegishli boʻlmagan 511 ta obyekt hali sotilmagan.
Taʼkidlanishicha, bu yil 900 dan ortiq davlat mulki obyektlari sotuvga qoʻyiladi.
Davlat mulkini 1 soʻmlik boshlangʻich narxda sotish, investitsiya majburiyati bilan yer uchastkalarini sotish amaliyoti bekor qilinadi, obyektlar bozor narxlarida elektron kim oshdi savdosiga qoʻyiladi.
Onlayn kim oshdi savdosida qatnashish uchun toʻlov bekor qilinadi va tadbirkorlarning xarajatlari Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan qoplanadi. Auksionda mulk sotib olayotganda, toʻlov muddati 15 kungacha uzaytiriladi.
Davlat ulushi 50% dan ortiq boʻlgan binolar va transport vositalari faqat elektron kim oshdi savdosi orqali sotiladi va ijaraga beriladi.
Shuningdek, yigʻilishda viloyatlar, tumanlar va shaharlar hokimlariga bir oy ichida oʻz tasarrufidagi 154 boʻsh obyektni sotuvga qoʻyish vazifasi topshirildi.

Под председательством Шавката Мирзиёева прошло видеоселекторное совещание на тему приватизации государственных активов, сообщила пресс-служба главы государства.
Приватизация — одно из ключевых направлений экономических реформ, которое не только обеспечивает доходы в бюджет, но и служит основой для новых инвестиционных проектов.
В первой половине этого года за 1,1 трлн сумов были проданы 478 объектов государственной собственности.
Однако из 556 определенных к продаже объектов 288 все еще не выставлены на торги. 511 объектов в распоряжении предприятий и банков с участием государства, не относящихся к их основной деятельности, до сих пор не проданы.
Отмечалось, что в этом году на продажу будет выставлено более 900 объектов государственной собственности.
Практика продажи госсобственности по стартовой цене в 1 сум, продажи земельных участков с инвестиционным обязательством будет отменена, объекты будут выставляться на электронные торги по рыночной цене.
Отменят плату за участие в онлайн-аукционе, а расходы предпринимателей будут покрываться Агентством по управлению государственными активами. При покупке недвижимости на аукционе срок оплаты будет продлен до 15 дней.
Здания и транспорт с государственной долей более 50 процентов будут продаваться и сдаваться в аренду только через электронный аукцион.
Хокимам областей, районов и городов поручено в течение месяца выставить на продажу 154 пустующих объекта, находящихся в их ведении.