Texnopark faoliyatining asosiy yoʻnalishlari etib quyidagilar belgilandi:
- yuqori qiymatga ega boʻlgan, tashqi bozorda xaridorgir va import oʻrnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarishni tashkil etish uchun xorijiy va mahalliy investitsiyalarni keng jalb qilish;
- xalqaro standartlarga muvofiq energiya tejamkor, atrof-muhit muhofazasini taʼminlashga qaratilgan va ekologik xavfsiz ishlab chiqarish quvvatlarini barpo etish;
- Toshkent viloyatining ishlab chiqarish va resurs salohiyatidan kompleks hamda samarali foydalanishni taʼminlash orqali mahsulot eksport salohiyatini oshirish maqsadida hududda ishlab chiqarishni kengaytirish;
- Texnopark ishtirokchilari oʻrtasida va butun respublika miqyosida mustahkam sanoat kooperatsiyasi aloqalarini oʻrnatish orqali mahalliy xomashyo va materiallar asosida yuqori texnologik mahsulotlar ishlab chiqarish va mahalliylashtirish jarayonlarini jadallashtirish;
- Texnopark ishtirokchilari uchun yagona ishlab chiqarish infratuzilmasini, shuningdek sertifikatlash, laboratoriya, kadrlar tayyorlash va boshqa zarur xizmatlarni koʻrsatish infratuzilmasini yaratish.
Texnoparkning faoliyat koʻrsatish muddati keyinchalik uzaytirish imkoniyati bilan 30 yilni tashkil etadi.
Texnopark hududida MIZ uchun belgilangan alohida soliq, bojxona va valyuta tartibotlari amal qiladi. Bunda, Soliq kodeksi va “Maxsus iqtisodiy zonalar toʻgʻrisida"gi Qonunda belgilangan soliq imtiyozlari, shuningdek, bojxona toʻlovlari boʻyicha imtiyozlar Texnopark ishtirokchilari, Direksiya va boshqaruv kompaniyasi tomonidan kiritilgan investitsiyalar hajmidan qatʼi nazar 10 yil muddatga beriladi.
Texnopark ishtirokchilariga Tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasi tomonidan quyidagilar taqdim etiladi:
- investitsiya loyihalarini amalga oshirish doirasida, shu jumladan aylanma mablagʻlarni toʻldirish uchun beriladigan bank kreditlari summasining 50%igacha, biroq 8 mlrd soʻmdan koʻp boʻlmagan miqdorda kafilliklar;
- investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun ajratiladigan kreditlar boʻyicha foiz xarajatlarini qoplash uchun kompensatsiyalar.

Шавкат Мирзиёев 3 февраля подписал постановление о создании в Чирчике технопарка химической промышленности. Документ доступен на портале Lex.uz.
Проект стал результатом переговоров между хокимиятом Ташкентской области и правительством Татарстана, при участии «Узкимёсаноата» и «Химград». Стороны договорились об открытии в Узбекистане филиала технополиса «Химград» ещё в 2018 году.
Технопарк расположится на территории в 31,2 га. Ему достанутся комплекс НПО по производству редких металлов и твёрдых сплавов, принадлежащего АГМК, а также цех по выпуску металлического натрия «Максам-Чирчик».
Основными задачами технопарка «Чирчик» станут:
- привлечение местных и иностранных инвестиций для организации выпуска продукции с высокой добавленной стоимостью;
- создание энергоэффективных, экологически безопасных и соответствующих международным стандартам производств;
- ускоренная локализация выпуска высокотехнологичной продукции из местного сырья и материалов, налаживание промышленной кооперации;
- создание единой инфраструктуры производства, сертификации, лабораторных и других услуг, необходимых для участников технопарка.
Срок работы технопарка «Чирчик» составит 30 лет, с возможностью продления. На его территории действуют налоговый, валютный и таможенный режимы, установленные для специальных экономических зон.
Налоговые и таможенные льготы для участников технопарка предоставляются на 10 лет вне зависимости от объёма внесённых инвестиций.
Управляющая компания технопарка может самостоятельно готовить предложения по размещению инвестпроектов, рассматривать заявки и приложения к ним.
Координацией деятельности технопарка, размещением инвестпроектов и утверждением решений управляющей компании займётся административный совет во главе с премьер-министром.
Фонд поддержки предпринимательства предоставит участникам технопарка гарантии в рамках реализации инвестпроектов — в частности, до 8 млрд сумов по кредитам на пополнение оборотного капитала.
Кроме того, фонд компенсирует часть процентных расходов по займам, выделенным на реализацию инвестпроектов (не более 5% сверх уровня, превышающего базовую ставку ЦБ).
Ранее Spot писал, что МФК поможет с модернизацией химической промышленности и производства удобрений Узбекистана.