20-iyundan boshlab Dushanbe-Toshkent yoʻnalishida temir yoʻl qatnovi tiklanmoqda. Bu haqda OʻzA xabar bermoqda.
Oʻzbekiston va Tojikiston poytaxtlari oʻrtasida haftada bir marta poyezdlar qatnovi yoʻlga qoʻyiladi. Ular 10 ta vagondan iborat boʻladi.
Yoʻlovchilar Dushanbedan Toshkentga 21 soatda yetib olishlari mumkin, deyiladi xabarda.
“Gazeta.uz” “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ matbuot xizmatiga tayanib, poyezd yoʻnalishi Qarshi, Samarqand, Jizzax va Guliston shaharlari orqali oʻtadi, deya xabar bermoqda. Yoʻnalishning umumiy uzunligi 916 km ni tashkil qiladi.
Ikki davlat oʻrtasidagi temir yoʻl qatnovi 1990-yillar boshida toʻxtatilgan edi. OAV maʼlumotlariga koʻra, 2012-yilda Oʻzbekiston chegara yaqinidagi yoʻllarni demontaj qilgan, biroq olti yil oʻtib ularni qayta tiklagan va Tojikistondan Rossiyaga poyezdlar qatnoviga yoʻl ochgan.
Qatnovlar tiklanishi haqida Shavkat Mirziyoyev 2-iyun kuni Tojikiston prezidenti Imomali Rahmon tashrifi chogʻida maʼlum qilgan edi. OʻTY xabariga koʻra, bu tashabbus Tojikiston tomoni tomonidan ilgari surilgan.
Eslatib oʻtamiz, avvalroq Spot nashri 14-iyundan boshlab “Oʻzbekiston temir yoʻllari” Rossiyaga qatnovlarni tiklagani haqida yozgan edi.

С 20 июня восстанавливается железнодорожное сообщение по маршруту Душанбе — Ташкент. Об этом сообщает UzA.
Поезда между столицами Узбекистана и Таджикистана будут курсировать раз в неделю. Они состоят из 10 вагонов — спального, четырех купейных, вагона-ресторана и четырех резервных вагонов с сидячими местами.
Из Душанбе до Ташкента пассажиры смогут добраться за 21 час, говорится в сообщении.
«Газета.uz» со ссылкой на пресс-службу «Узбекистон темир йуллари» передаёт, что маршрут поезд пройдёт через Карши, Самарканд, Джизак и Гулистан. Общая протяжённость составит 916 км.
Железнодорожные рейсы между двумя странами были приостановлены в начале 1990-х годов. По сообщениям СМИ, в 2012 году Узбекистан демонтировал пути у границы, однако шесть лет спустя восстановил их и открыл путь поездам из Таджикистана в Россию.
Возобновление рейсов анонсировал Шавкат Мирзиёев 2 июня, в ходе визита президента Таджикистана Эмомали Рахмона. По данным «УТЙ», инициативу выдвинула таджикская сторона.
Главы двух стран вместе дали старт строительству Яванской ГЭС — первого крупномасштабного совместного проекта в сфере энергетики. Перед визитом прошёл бизнес-форум, на котором объявили о планах создать приграничную торгово-индустриальную зону.