Moskva birjasi Oʻzbekiston, Armaniston va Birlashgan Arab Amirliklari milliy valyutalarida savdoni yoʻlga qoʻyishni rejalashtirmoqda. Bu haqda “РИА Новости"ga tayanib, “Gazeta.ru” xabar berdi.
Moskva birjasining Valyuta bozori departamenti direktori Andrey Skabelinning soʻzlariga koʻra, yaqin oylarda oʻzbek soʻmi, arman drami va amirlik dirhamida savdolar yoʻlga qoʻyilishi rejalashtirilgan.
“Biz ushbu valyutalarga qiziqishni koʻrmoqdamiz va ular likvidlikka ega boʻlishini tushunamiz. Bir qator texnik masalalar hal boʻlgach, biz bu juftliklarni ishga tushiramiz”, — dedi u.
Skabelin, shuningdek, valyuta savdosini yoʻlga qoʻyish uchun ishtirokchilar va mijozlarning qiziqishi zarurligini taʼkidladi, keyin esa haqiqiy bozor shakllanadi. Kotirovkalarni saqlab qolish uchun marketmeykerlar mavjudligini taʼminlash ham muhimdir.
Endi siz Moskva birjasida 10 ta xorijiy valyutani sotib olish mumkin. Bular AQSh dollari, yevro, funt sterling, shveytsariya franki, belarus rubli, turk lirasi, qozoq tengesi, yuan, Gonkong dollari va yapon iyenasidir.
Avvalroq Spot 14-may kuni Moskva birjasida ilk bor oʻzbek soʻmida savdolarni boshlash masalasi koʻrib chiqilgani haqida yozgan edi. Xabar qilinishicha, dollar bilan savdoning qisqarishi fonida birja mavjud valyutalar assortimentini kengaytirishni rejalashtirmoqda.

Московская биржа планирует запустить торги национальными валютами Узбекистана, Армении и ОАЭ. Об этом пишет «Газета.ru» со ссылкой на «РИА Новости».
По словам директора департамента валютного рынка Мосбиржи Андрея Скабелина, торги узбекским сумом, армянским драмом и эмиратским дирхамом планируется запустить в ближайшие месяцы.
«Мы видим интерес к этим валютам и понимаем, что в них будет ликвидность. По мере решения ряда технических вопросов будем запускать эти пары», — сказал он.
Скабелин также отметил, что для запуска валютных торгов необходим интерес со стороны участников и клиентов, тогда образуется реальный рынок. Также важно обеспечить наличие маркетмейкеров для поддержания котировок.
Сейчас на Мосбирже можно приобрести 10 иностранных валют. Это доллары США, евро, фунты стерлинги, швейцарские франки, белорусские рубли, турецкие лиры, казахские тенге, юани, гонконгские доллары и японские йены.
Ранее Spot писал, что 14 мая Мосбиржа впервые рассматривала запуск торгов узбекским сумом. Сообщалось, что на фоне сокращения торгов с долларами биржа планирует расширить круг доступных валют.