Yagona korporativ maʼlumotlar portaliga koʻra, “Savdogarbank” oʻz nomini rasman oʻzgartirdi.
Endilikda, taʼsis hujjatlariga koʻra, kredit tashkiloti “Garant-bank” nomi bilan ishlaydi. Oʻzgartirishlar 13-iyul kuni kiritilgan, ammo bu haqidagi maʼlumotlar 5 kundan keyin paydo boʻldi.
Bankning rasmiy sayti hamon eski manzil — savdogarbank.uzda ishlamoqda. Nomni oʻzgartirish haqidagi eʼlonlar hozircha na oʻzbek, na rus tilida chop etilmagan. Uning Facebook, Instagram profillarida, shuningdek, Telegram kanalida ham bu haqda hech qanday maʼlumot yoʻq.
Nizom va boshqa hujjatlarning yangi tahrirlari ham mavjud emas. Nomni oʻzgartirish fakti faqat aksiyadorlar yigʻilishining 26-maydagi eʼlonida qayd etilgan. Unda kun tartibidagi masalalardan biri sifatida bank nomini oʻzgartirish va nizomiga oʻzgartirishlar kiritish koʻrsatilgan.
17-iyun kuni boʻlib oʻtgan yigʻilishda bankning 99,49% aksiyalari egalari ishtirok etdi. Yigʻilishda nom oʻzgartirish va nizomga tegishli oʻzgartirishlar bir ovozdan maʼqullandi.
“Savdogarbank” 1994-yilda Oʻzbekiston savdo sohasidagi korxonalarga xizmat koʻrsatish maqsadida tashkil etilgan. 1998-yil noyabr oyida unga “Yengilsanoatbank”, ikki yil oʻtmay “Mevasabzavotbank” qoʻshildi.
Bank muassislari orasida avval Germaniya, AQSh, Singapur va Shveytsariya investorlari boʻlgan. Endilikda aksiyalarning nazorat paketi Rauf Komiljonovga tegishli. 2021-yil noyabr oyida u 53,53% aksiyalarni sotib oldi, mart oyida esa yana 45,7%ini birja orqali 71,3 mlrd soʻmga sotib xarid qildi.
“Savdogarbank” zarar koʻrganlar qatoriga kiradi: 2021-yilning birinchi yarmida moliyaviy yoʻqotishlar 24,2 mlrd soʻmni, uchinchi chorakda esa 10,8 mlrd soʻmni tashkil etdi (butun 2021-yil uchun hisobot hali eʼlon qilinmagan). Shu bilan birga, 2020-yilda bank 14,2 mlrd soʻm foyda oldi.
Bank sohasidagi avvalgi rebrending 2018-yil boshida sodir boʻlgan. Keyin UTBank xuddi shu nomdagi turk banki tomonidan sotib olinganidan soʻng Ziraat Bank deb oʻzgartirildi.
Avvalroq “Spot” nashri Maslov PR Tashkent reklama agentligi oʻz nomini “maslov:tashkent"ga oʻzgartirgani haqida xabar bergan edi.

«Савдогарбанк» официально изменил своё название, следует из данных Единого портала корпоративной информации.
Теперь, согласно учредительным документам, кредитное учреждение работает под именем Garant bank.
Официальный сайт банка пока работает по старому адресу — savdogarbank.uz. Сообщения о переименовании ещё не опубликованы ни на узбекском, ни на русском языке. Информации об этом нет и в его профилях Facebook, Instagram, а также в Telegram-канале.
Новые версии устава и других документов также недоступны. Факт переименования упоминается только в объявлении о собрании акционеров, датированном 26 мая. Одним из пунктов в повестке дня числится изменение названия банка и внесение поправок в устав.
«Савдогарбанк» был учреждён в 1994 году для оказания услуг предприятиям торговой сферы Узбекистана. В ноябре 1998 года к нему был присоединён «Енгилсаноатбанк», а менее чем через два года — «Мевасабзавотбанк».
В число учредителей банка ранее входили инвесторы из Германии, США, Сингапура и Швейцарии. Сейчас его контрольным пакетом владеет Рауф Камилджанов. В ноябре 2021 года он купил 53,53% акций, а в марте — приобрёл через биржу ещё 45,7% за 71,3 млрд сумов.
«Савдогарбанк» входит в число убыточных: финансовые потери за первый квартал 2022 года составили 2,2 млрд сумов, за III квартал 2021 года — 10,8 млрд сумов. При этом ещё в 2020 году банк получил 14,2 млрд сумов прибыли.
Предыдущий случай банковского ребрендинга произошёл в начале 2018 года. Тогда UTBank был переименован в Ziraat Bank после приобретения одноимённым турецким банком.