O‘zbekiston fuqaro aviatsiyasi sohasi vakillari “Embraer” konglomerati delegatsiyasi bilan uchrashdi, deya xabar bermoqda “UzA”.
Braziliya kompaniyasi vakillari samolyotlar taqdimotini o‘tkazib, o‘zaro hamkorlik istiqbollarini muhokama qilishdi.
“Embraer” kompaniyasi vitse-prezidenti Xuan Pedro Taborda Markaziy Osiyo mamlakatlarida havo transporti va turizm bozori rivojlanayotganini qayd etdi.
“Konsern O‘zbekiston aviakompaniyalariga qisqa va o‘rta masofalarga uchuvchi samolyotlarni qulay shartlarda yetkazib berishga tayyor”, — deya qo‘shimcha qildi u.
Yig‘ilishda Embrayer tomonidan jahon bozorida amalga oshirilayotgan maxsus reklama dasturi doirasida iyun oyida E195-E2 samolyotlarini xarid qilish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Ishtirokchilar O‘zbekistonga sayyohlar oqimini ko‘paytirish uchun xalqaro reyslar yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilish mavzusiga ham to‘xtaldi.
Embraer” konserni Braziliya hukumati tomonidan 1969-yilda tashkil etilgan va asosan ichki bozor uchun ishlagan. 1994-yilda kompaniya xususiylashtirilgan, 2000-yilda esa IPO o‘tkazilgan.
U tijorat, xususiy, harbiy va qishloq xo‘jaligi ehtiyojlari uchun samolyotlar ishlab chiqaradi va bu sohada Airbus va Boeingdan keyin dunyoda 3-o‘rinni egallaydi.
2022-yilda “Embraer” mijozlarga 57 ta tijorat layneri va 102 ta biznes-jet yetkazib berdi. Ayni paytda u ishlab chiqarilgan 2 mingdan ortiq samolyotlar 70 dan ortiq mamlakatlardagi 130 aviakompaniya tomonidan boshqariladi.
Avvalroq Spot yanvar oyida O‘zbekistonga xorijdan qiymati $633,1 mlnlik 13 ta samolyot import qilingani haqida xabar bergandi.

Представители сектора гражданской авиации Узбекистана провели «круглый стол» с делегацией конгломерата Embraer, сообщает УзА.
Представители бразильской компании провели презентацию самолётов и обсудили перспективы взаимного сотрудничества.
Вице-президент Embraer Жуан Педро Таборда отметил развитие рынка авиаперевозок и туристической сферы в странах Центральной Азии. Концерн готов на выгодных условиях поставлять ближне- и среднемагистральные воздушные суда авиакомпаниям Узбекистана, добавил он.
На встрече принято решение о закупке в июне самолётов E195-E2 в рамках специальной рекламной программы, реализуемой Embraer на глобальном рынке.
Также участники затронули тему диверсификации направлений международных авиарейсов для увеличения турпотока в Узбекистан.
Концерн Embraer был основан правительством Бразилии в 1969 году и сначала работал в основном на внутренний рынок. В 1994 году компания была приватизирована, а в 2000 — совершила IPO. Сейчас она производит авиатехнику для коммерческих, частных, военных и сельскохозяйственных нужд, занимая в этой сфере 3-е место в мире после Airbus и Boeing.
Только в 2022 году Embraer поставила заказчикам 57 коммерческих авиалайнеров и 102 бизнес-джета. На данный момент свыше 2 тысяч самолётов её производства эксплуатируются в 130 авиакомпаниях более чем 70 стран.
E195-E2 занимает место старшей модели в линейке E-Jet E2 компании. Самолёт может везти до 146 пассажиров в максимальной компоновке и пролетает без дозаправки до 4,8 тысяч км.