Rossiya biznesining MDHda ombor maydoniga bo‘lgan talabi o‘tgan yilga nisbatan ikki baravar oshdi, deb yozadi “Kommersant” “NF Group” ma’lumotlariga tayanib.
Mamlakat kompaniyalarining postsovet mamlakatlaridagi omborlarga bo‘lgan so‘rovlari soni bahorning boshiga ikki baravar ko‘payib, deyarli 400 ming kv.m.ni tashkil qilgan.
Tahlilchilar 2022-yilda boshlangan talabning o‘sishini mamlakatni tark etgan kompaniyalar tovarlarining parallel importi tashkil etilgani bilan bog‘lashmoqda.
Rossiya Federal bojxona xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, 2022-yil dekabriga kelib, mart oyida ishga tushirilgandan beri parallel import hajmi $20 mlrdga yoki taxminan 2,4 mln tonnaga yetgan.
Beloruss va Markaziy Osiyo respublikalari ushbu tovarlar importining asosiy kanaliga aylandi.
“Bir qator xalqaro firmalar MDHdagi faoliyatini Rossiyadagi faoliyatini davom ettirish imkoniyati sifatida ko‘rmoqda”, — dedi “Noytech Supply Chain Solutions” kompaniyasi vitse-prezidenti Yevgeniy Makarov.
“NF Group” hamkori Konstantin Fomichenkoning so‘zlariga ko‘ra, Qozog‘iston, Gruziya, Armaniston, Qirg‘iziston va Tojikistonda bo‘sh joylar deyarli yo‘q.
Belorusda logistika omborlaridagi bo‘sh joy darajasi 1,6 mln kvadrat metrning 2,8%idan, O‘zbekistonda esa 207 ming kvadrat metrning 4,5%idan oshmaydi.
“NF Group” yirik chakana sotuvchilar va bozorlar, shuningdek, logistika operatorlari tomonidan omborlarga bo‘lgan talabni ta’kidladi.
“Ghelamco” tijorat direktori Aleksandr Perfiliev ta’kidlashicha, “Wildberries” va “Ozon” bunday so‘rovlarning 80%ini tashkil qiladi.
Shunday qilib, o‘tgan yilning oxirida “Wildberries” Qozog‘istonda ombor maydonini kengaytirish rejalarini e’lon qildi. Kompaniya Olmaota hokimliklari bilan logistika markazini qurish bo‘yicha $100 mln.ga dastlabki kelishuvga erishdi.
Avvalroq “Wildberries” kompaniyasi O‘zbekistonda savdo-logistika majmuasi qurish haqida kelishuvga erishilgani haqida xabar berilgandi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida kompaniya vakillari bo‘lib o‘tgan uchrashuvda qiymati $130 mln.lik savdo-logistika majmuasi qurish bo‘yicha kelishuvga erishilgan.
Avvalroq “Spot” rossiyalik tadbirkorlarning MDH davlatlarida logistika omborlariga talabi ortayotgani haqida yozgandi.
“Nikoliers” ko‘chmas mulk departamentining mintaqaviy direktori Viktor Afanasenko Qozog‘iston va O‘zbekistonda omborxonalarni qidirish boʻyicha arizalar koʻpayganini ma’lum qilgandi.

Спрос российского бизнеса на складские пространства в СНГ вырос вдвое к прошлому году, пишет «Коммерсантъ» со ссылкой на данные NF Group.
К началу весны компании из России размещали запросы почти на 400 тысяч кв. м. помещений в странах ближнего зарубежья. Аналитики связывают рост потребности, начавшийся ещё в 2022 году, с организацией «параллельного импорта» товаров от компаний, ушедших из страны.
По данным российской таможни, за неполные 9 месяцев после запуска «параллельный импорт» из США, Евросоюза, Японии составил $20 млрд. Основным каналом ввоза этих товаров стали Беларусь и центральноазиатские республики.
Ряд международных фирм считает работу в СНГ возможностью для продолжения присутствия в России, заявил вице-президент Noytech Supply Chain Solutions Евгений Макаров. Сейчас его компания запускает проекты по поставке товаров на российский рынок через соседние страны.
NF Group особо отметила спрос на склады от крупных ритейлеров и маркетплейсов, а также от логистических операторов. Как указал коммерческий директор Ghelamco Александр Перфильев, на Wildberries и Ozon приходится 80% подобных запросов.
Так, Wildberries ещё в конце прошлого года объявила о планах расширить складские помещения в Казахстане. Компания предварительно договорилась с акиматов Алматы о возведении за $100 млн логистического центра.
До этого руководство маркетплейса посетило Ташкент для переговоров с узбекистанским правительством. По информации МИПТ (тогда — МИВТ), в строительство логистического комплекса в столице предполагается инвестировать $130 млн.
При этом обостряется дефицит предложения. Как отметил партнёр NF Константин Фомиченко, свободные площади в логопарках Узбекистана не превышают 4,5%, в Беларуси — 2,8%, а в Казахстане, Кыргызстане, Таджикистане, Грузии, Армении почти отсутствуют.
Возможным выходом старший директор отдела складской и индустриальной недвижимости CORE.XP Антон Алябьев считает заказ строительства складов под свои нужды (built-to-suit). Однако этому мешает отсутствие профессиональных игроков в этой сфере, что позволит занять нишу российским компаниям.
Ранее Spot публиковал мнение эксперта, как Узбекистану встроиться в Евразийский транспортный каркас.