Raqamli texnologiyalar vazirligi va “Aloqabank"ning ma’muriy binolari bilan tuzilgan shartnoma bekor qilingan. Bu haqda Markaziy bankda o‘tkazilgan matbuot anjumanida ma’lum qilindi, deya xabar berdi “Spot” muxbiri.
Markaziy bank rahbari Mamarizo Nurmuratovning ta’kidlashicha, auksionda g‘olib chiqqan “Black Gold Industry News” buning uchun bankning o‘z mablag‘lari hisobidan imtiyozli kredit olish niyatida bo‘lgan.
Joriy yilning 4-aprel kuni Toshkent markazi — Amir Temur maydoni yaqinida joylashgan Raqamli texnologiyalar vazirligi va “Aloqabank” ma’muriy binolari bo‘yicha savdolar bo‘lib o‘tdi.
G‘olib kompaniya taklif kiritgan yagona ishtirokchi bo‘ldi. “Black Gold Industry News” har ikkala lot uchun jami 386,99 mlrd so‘m taklif qildi.
Shu bilan birga, 2022-yilning yanvar oyida Ziyodulla Jalolov tomonidan tashkil etilgan kompaniyaning ustav kapitali atigi 8 mln so‘mni tashkil etgan.
Yagona korporativ axborot portali ma’lumotlariga ko‘ra, 3-aprel kuni — kim oshdi savdosidan bir kun oldin “Aloqabank” “Black Gold Industry News"ga 390 milliard so‘m kredit ajratgan.
Shuningdek, mablag‘lar 15 yilga 14%lik imtiyozli stavkada berilgan. Kredit “SXF Technology Invest” tomonidan kafolatlangan.
Biroq, imtiyozli kredit ajratish bo‘yicha tuzilgan shartnoma ham auksiondan bir kun avval bekor qilingan. Markaziy bank rahbari buning sababini keltirib o‘tgani yo‘q.
Raqamli texnologiyalar vazirligi binosi o‘tgan yilning aprel oyida, “Aloqabank” ofisi esa noyabr oyida kimoshdi savdosiga qo‘yilgandi. Binolar tegishli ravishda 66,52 mlrd so‘m va 302,04 mlrd so‘mga baholangandi.

Сделка с офисными зданиями Минцифры и «Алокабанка» аннулирована, передаёт корреспондент Spot со ссылкой на главу ЦБ Мамаризо Нурмуратова.
Руководитель регулятора объявил об этом на пресс-конференции после заседания совета директоров. Он сообщил, что победившая на торгах компания Black Gold Industry News предполагала использовать для этого льготный кредит из средств самого банка.
Аукционы за офисные помещения возле сквера Амира Темура в центре Ташкента прошли 4 апреля. Победившая компания стала единственным участником торгов, сделавшим ставки.
В сумме Black Gold Industry предложила за оба лота 386,99 млрд сумов. При этом уставной капитал самой компании, учреждённой в январе 2022 года Зиёдулло Илёсиддин угли Джалоловым, составлял только 8 млн сумов.
По данным Единого портала корпоративной информации, 3 апреля — за день до торгов — «Алокабанк» предоставил Black Gold Industry News кредит на 390 млрд сумов. Средства выдавались по льготной ставке 14% на 15 лет.
Поручительство по кредиту предоставила SXF Technology Invest. Её учредителем в ЕГРПО числится Ризо Илёсиддин угли Джалолов.
Здание Минцифры выставили на торги в прошлом апреле, а офис «Алокабанка» попал на продажу в ноябре. Объекты оценивались в 66,52 млрд и 302,04 млрд сумов соответственно.