Avvalroq “Spot” Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li loyihasining texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqish Markaziy Osiyo-Xitoy sammiti vaqtida yakunlangani haqida yozgandi.
Magistral temir yo‘l qurilishi 2023-yilda boshlanishi kutilmoqda. Bu haqda Xitoyning “Yicai Global” nashri “O‘zbekiston temir yo‘llari” marketing va logistika bo‘limi boshlig‘i Umidulla Ibragimovga tayanib xabar berdi.
Uzunligi 523 km boʻlgan tarmoq liniyasi Qirgʻizistonning Qorasuvi orqali Qashgʻar va Andijonni bogʻlaydi.
Ibrohimov taʼkidlaganidek, uning ishga tushirilishi Oʻzbekiston va boshqa Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun xalqaro bozorlarga yangi, eng qisqa va eng qulay yoʻlning paydo boʻlishini anglatadi.
Buning sharofati bilan butun mintaqa Yevropa va Osiyo o‘rtasidagi muhim markazga aylanadi.
Oz navbatida, Xitoy loyihani amalga oshirish orqali Shinjon-Uyg'ur viloyatining garbiy provinsiyalarida infratuzilmani yaxshilaydi, shuningdek, Kaspiy uglevodorodlari yetkazib berish hajmini oshirishi mumkin, deya xqayd etdi “Sinxua”.
Filialning yo‘nalishi 2022-yil sentabr oyida Samarqandda bo‘lib o‘tgan ShHT sammiti doirasida uch davlat vakillari tomonidan oldindan kelishilgan edi.
Transport vazirligi taʼkidlaganidek, uning qurilishi Osiyodagi savdo va transport geografiyasini kengaytiradi.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov ushbu loyihani Markaziy va G‘arbiy Osiyoning kelajakdagi yagona transport tarmog‘ining bir qismi sifatida alohida ta’kidlagandi.
Avvalroq “Spot” Shavkat Mirziyoyev YeOIIni temir yo‘l tashabbuslari — “Agroekspress” va “Transafg‘on” temir yo‘li loyihasida ishtirok etishni faollashtirishga chaqirgani haqida yozgandi.

Как ранее писал Spot, разработка технико-экономического обоснования проекта железной дороги Китай — Кыргызстан — Узбекистан закончилась к саммиту «Центральная Азия — Китай».
Начало строительства магистрали ожидается уже в 2023 году. Об этом сообщило китайское издание Yicai Global со ссылкой на главу управления маркетинга и логистики компании «Узбекистон темир йуллари» Умидуллу Ибрагимова.
Ветка длиной 523 км соединит Кашгар и Андижан через кыргызстанский Карасуу. Как отметил Ибрагимов, её запуск означает для Узбекистана и других центральноазиатских стран появление нового, кратчайшего и наиболее доступного пути к международным рынкам.
Благодаря этому регион в целом станет важным хабом между Европой и Азией. В свою очередь, Китай за счёт реализации проекта улучшит инфраструктуру в западных провинциях и Синьцзян-Уйгурском районе, а также сможет нарастить поставки каспийских углеводородов, отметает «Синьхуа».
Маршрут ветки был предварительно согласован представителями трёх стран в сентябре 2022 года, на полях саммита ШОС в Самарканде. Как отмечал Минтранс, её строительство позволит расширить географию торговли и перевозок в Азии.
И. о. министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов выделял проект как часть будущей единой транспортной сети Центральной и Западной Азии. Его роль в раскрытии транспортного потенциала республики отмечал и глава КНР Си Цзиньпин.
Ранее Spot писал, что Шавкат Мирзиёев призвал ЕАЭС активизировать железнодорожные инициативы — «Агроэкспресс» и участие в проекте Трансафганской железной дороги.