Avvalroq Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston temir yo‘l sohasini isloh qilish bo‘yicha tegishli qarorni qabul qilgandi.
Hujjat bilan, “O‘zbekiston temir yo‘llari"ni 2025-yilgacha raqamli transformatsiya qilish bo‘yicha yo‘l xaritasi tasdiqlangan. Buning uchun davlat kompaniyasi va tegishli idoralar tanlov asosida xalqaro konsultantlarni jalb qiladi.
2025-yildan kechiktirmay yo‘lovchi tashishni boshqarishning milliy avtomatlashtirilgan tizimini joriy etish bo‘yicha topshiriq berildi. Shuningdek, alohida reja asosida (aniq sanani ko‘rsatilmagan) yuk tashish uchun ham xuddi shunday tizim yaratish rejalashtirilmoqda.
Joriy yilning dekabrigacha “O‘zbekiston temir yo‘llari” va qo‘shni davlatlarning temir yo‘l ma’muriyatlarining axborot tizimlari bilan tashish hujjatlarining elektron almashinuvini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.
Yuk tashish sohasida xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha “Yagona darcha” axborot tizimi xalqaro tashishlarda hujjatlarning kelishuvini onlayn ko‘rinishda amalga oshirish maqsadida xalqaro “Mesplan” bilan integratsiya qilinadi. Bu jarayaon 2024-yilning dekabrigacha yakunlanishi belgilangan.
Bundan tashqari, Bojxona qo‘mitasining axborot tizimlari, xususan, “E-tranzit” “O‘zbekiston temir yo‘llari"ning tegishli tizimlariga integratsiya qilinadi. Uning yordamida yuk uchun qo‘shimcha hujjatlarni avtomatik ravishda taqdim etish mumkin bo‘ladi.
Yana bir yo‘nalish — temir yo‘l stansiyalarida yuk tashuvchilardan kelib tushgan arizalarni tasdiqlashni avtomatlashtirish. Bu mahalliy yuk tashuvchilar uchun tashuvlar jarayonining bosqichlarini qisqartirish va stansiya faol holatda ekanligini avtomatik tekshirish imkonini beradi.
Shuningdek, hujjat bilan 2024-yil yakungacha “E-Transport” tizimi joriy etiladi. 2025-yilning dekabrigacha esa “O‘zbekiston temir yo‘llari” axborot tizimlari ma’lumotlarining yagona “BI” modeli yaratiladi.
Mazkur qaror bilan, 2023−2026 yillarda sohani rivojlantirish bo‘yicha Janubiy Koreya va Chexiyadan O‘zbekistonga elektropoyezdlar xarid qilish belgilangan.
Chexiyaning “Skoda” kompaniyalar guruhi O‘zbekiston hukumati bilan elektropoyezdlar yetkazib berish bo‘yicha shartnoma tuzdi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев утвердил пакет мер по реформированию железнодорожной сферы Узбекистана.
В документ вошла дорожная карта цифровой трансформации в «Узбекистон темир йуллари» до 2025 года. Для этого госкомпания с профильными ведомствами привлекут на конкурсной основе международных консультантов.
Не позже 2025 года поручено внедрить национальную автоматизированную систему управления пассажирскими перевозками. Также планируется создание аналогичной системы для грузоперевозок, но без обозначения конкретной даты.
Одной из первоочередных задач станет организация электронного документооборота между УТЙ и железнодорожными ведомствами соседних стран в сфере транспортировки товаров. Запустить её поручено уже к концу декабря.
Этот шаг входит в подготовку к интеграции системы «единого окна» УТЙ для услуг в сфере грузовых железнодорожных перевозок с «Месплан» — международной системой планирования и согласования грузоперевозок. Выполнить её предполагается в 2024 году.
Помимо того, УТЙ интегрирует «единое окно» с системами Таможенного комитета, в частности с «Е-транзит». Благодаря этому можно будет автоматически предоставлять в последнюю сопроводительные документы для грузов.
Ещё одно направление для работ — автоматизация утверждения заявок, поступающих на железнодорожные станции от перевозчиков грузов. Это упростит процессы оформления перевозок и позволит им проверять доступность станции в указанный момент.