O‘zbekistonliklar ish va hayot muvozanati bilan bog‘liq muammolarga ko‘proq e’tibor qarata boshladi, deya ta’kidlamoqda hh.uz ekspertlari.
Qayd etilishicha, yozda platformada o‘tkazilgan tadqiqot natijalari shuni ko‘rsatmoqda. Xususan, so‘rov davomida respondentlarning 63%i o‘zlarini ishchan his qilishlarini ta’kidlashgan.
Bundan tashqari, 38% ishtirokchi ta’til vaqtida ham ish aloqalarini uzib qo‘ya olmasligini bildirgan bo‘lsa, 37%i o‘zlarida charchash belgilarini sezishgan.
Mutaxassislar aniqlangan tendensiyani turli mamlakatlarda keng tarqalgan “jimgina ishdan ketish” tushunchasi bilan taqqoslashdi. Ushbu atama xodim rasmiy ravishda tashkilotda qolsa ham motivatsiyasini va jarayondagi ishtirokini yo‘qotadigan hodisani tavsiflaydi.
Tahlilchilarning fikriga ko‘ra, O‘zbekistonda “jimgina ishdan ketish” umumbashariy hodisa sifatida kuzatilmaydi. Biroq, tadqiqot ishchilar o‘rtasida prioritetlarning o‘zgarishini va, xususan, ish vaqti va shaxsiy hayot o‘rtasidagi muvozanatni yaratish istagini aniqlagan.

Узбекистанцы стали чаще обращать внимание на проблемы с балансом между работой и личной жизнью, отметили специалисты hh.uz.
На это указывают результаты исследования, проведённого на платформе летом. Так, в ходе опроса 63% респондентов заявили, что ощущают себя трудоголиками.
Кроме того, 38% сообщили, что не могут отключиться от рабочих коммуникаций даже во время отпуска. 37% заметили у себя признаки выгорания.
Эксперты сравнили выявленный тренд с распространяющуюся в разных странах концепцию «тихого увольнения». Этим термином описывается явление, когда сотрудник теряет мотивацию и вовлечённость в процесс, хотя формально остаётся в организации.
По оценкам аналитиков, в Узбекистане «тихое увольнение» не наблюдается как всеобщее явление. Однако исследование выявило смену приоритетов среди работников и в частности их стремление к созданию равновесия между рабочим временем и личной жизнью.
Подобный подход указывает не столько на снижение интереса к работе, сколько на желание более осознанно распределять время. Сотрудники ищут возможности найти удовлетворение вне рабочей сферы, отмечается в отчёте.
Ранее Spot публиковал результаты исследования на тему наиболее выгодного времени года для поиска работы.