Yaponiya Tashqi ishlar vazirligi Rossiya va boshqa mamlakatlarning bir qator kompaniyalariga nisbatan eksport cheklovlari joriy etilganini ma’lum qildi.
Birinchi navbatda, Rossiyaning 57ta korxonasi, jumladan, harbiy sanoat va yuqori texnologiyali sanoat bilan bog‘liq bo‘lgan korxonalarga nisbatan sanksiyalar qo‘llanilgan.
Alohida ro‘yxatga BAAdan ikkita, O‘zbekistondan ham ikkitadan, shuningdek, Armaniston va Suriyadan bittadan kompaniya kiritilgan.
Tokio “Alfa Beta Creative” va “GFK Logistic Asia” kompaniyalariga nisbatan cheklovlar kiritdi. Natijada, mazkur kompaniyalar Yaponiyada sanksiyalarga uchragan birinchi ikki O‘zbekiston kompaniyasi bo‘ldi.
Bundan tashqari, 19 nafar Rossiya fuqarosi va 43 nafar yuridik shaxs aktivlari muzlatilgan holda “qora ro‘yxat"ga kiritilgan. Yaponiya, shuningdek, sanoat mahsulotlarini istisno qilgan holda Rossiyadan olmos yetkazib berishni taqiqlashini e’lon qildi.
Korxonalar va tashkilotlarning yagona davlat reyestri ma’lumotlariga ko‘ra, ikkala kompaniya ham to‘rt yillik farq bilan Toshkentda tashkil etilgan va umumiy yuridik manzilga ega. Ikkala kompaniyaning asoschisi Oleg Grabilin bo‘lib, u 2022-yilda ro‘yxatdan o‘tgan “Alfa Beta Creative” rahbari lavozimini ham egallaydi.
“GFK Logistic Asia” kompaniyasi 2018-yilning mart oyida ro‘yxatdan o‘tgan va 200 mln so‘m ustav kapitaliga ega. Uning yetakchisi sifatida Yuliya Klyuchinskaya qayd etilgan.
Aprel oyida ikkala kompaniya ham sanksiyalarni chetlab o‘tib, Rossiya mudofaa sanoati uchun tovarlarni sotib olgani uchun AQSh sanksiyalariga uchragandi. Ikki oy o‘tgach, Yevropa Ittifoqi ham ularga qarshi eksport cheklovlarini joriy etdi.
Avvalroq Buyuk Britaniya AQShdan keyin O‘zbekistonning “Mvizion” kompaniyasiga qarshi sanksiyalar joriy qilingani haqida xabar berilgandi.

Министерство иностранных дел Японии объявило о введении экспортных ограничений против ряда компаний из России и других государств.
Под санкции попали 57 российских предприятий — в первую очередь, связанные с военной промышленностью и высокотехнологичными отраслями. В отдельный список вошли две компании из ОАЭ, ещё две из Узбекистана и по одной — из Армении и Сирии.
Токио ввёл ограничения против Alfa Beta Creative и GFK Logistic Asia. Это первые две узбекистанские фирмы, попавшие под санкции в Японии.
Кроме того, в «чёрные списки» с заморозкой активов попали 19 российских граждан и 43 юрлица. Япония также анонсировала запрет на поставки из РФ алмазов, за исключением промышленных.
Согласно данным ЕГРПО, обе компании были созданы в Ташкенте с разницей в четыре года и имеют общий юридический адрес. Учредителем в обеих фирмах числится Олег Грабилин, он же занимает пост руководителя в Alfa Beta Creative, зарегистрированной в 2022 году.
Компания GFK Logistic Asia прошла регистрацию в марте 2018 года и имеет уставной капитал в 200 млн сумов. В качестве её руководителя указана Юлия Ключинская.
В апреле обе компании попали под санкции США за покупку товаров для российской оборонной промышленности в обход санкций. Двумя месяцами позже Евросоюз также ввёл экспортные ограничения против них.
Ранее Spot писал, что Великобритания вслед за США ввела санкции против компании Mvizion из Узбекистана