O‘zbekiston ketma-ket ikkinchi oy jahonda eng ko‘p oltin sotuvchisi bo‘ldi. Bu haqda Jahon oltin kengashi (World Gold Council) xabar berdi.
Noyabr oyida markaziy banklar tomonidan qimmatbaho metallarni sotib olishning sof hajmi 44 tonnani tashkil etdi.
Xaridlarning umumiy hajmi 60 tonna bo‘lib, oktabr oyiga nisbatan 4%ga kamaydi. Biroq, bu o‘tgan yildagi o‘rtacha oylik 36 tonnadan sezilarli darajada yuqori.
Noyabr oyida qimmatbaho metalning asosiy xaridori 25 tonna xarid bilan Turkiya bo‘ldi. Ikkinchi o‘rinda 19 tonna bilan Polsha turibdi. Birinchi beshlikka Xitoy (12 tonna), Chexiya (3 tonna) va Qirg‘iziston (1 tonna) ham kirdi.
O‘zbekiston noyabr oyida 11 tonna oltin sotgan, bu esa keyingi o‘rinda turgan Qozog‘istondan deyarli to‘rt barobar ko‘p.
2023-yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston qimmatbaho metallarni sotish bo‘yicha Qozog‘istondan biroz ortda qolib, ikkinchi o‘rinni egalladi. Xitoy sof xaridlar bo‘yicha yetakchilikni egalladi, undan keyingi o‘rinni Polsha va Singapur egalladi.
Oktabr oyida O‘zbekiston ham 11 tonna oltinni xorijga sotgan holda dunyoda eng ko‘p oltin sotuvchiga aylandi. “WGC"ning ta’kidlashicha, qimmatbaho metallarni sotib olish va sotish o‘rtasida o‘tish O‘zbekiston uchun odatiy hol emas, chunki mahalliy Markaziy bank oltinni ichki bozorda sotib oladi.
Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, noyabr oyida O‘zbekiston $1,28 mlrdlik oltin eksport qilgan. 11 oyda undan tushum $8,15 mlrdni tashkil etib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 2,3 barobarga oshgan.

Узбекистан второй месяц подряд стал крупнейшим мировым продавцом золота. Об этом сообщает Всемирный совет по золоту (World Gold Council).
Чистый объем покупки драгметалла со стороны центральных банков в ноябре равнялся 44 тоннам. Общий объем закупок составил 60 тонн, сократившись на 4% по сравнению с октябрем. Однако это значительно выше среднемесячного показателя в 36 тонн за прошедший год.
Основным покупателем благородного металла в ноябре стала Турция, которая приобрела 25 тонн. На втором месте расположилась Польша с 19 тоннами. В пятерку также попали Китай (12 тонн), Чехия (3 тонны) и Кыргызстан (1 тонна).
Узбекистан в ноябре реализовал 11 тонн золота, что почти вчетверо больше, чем у следующего позади Казахстана.
По итогам 2023 года Узбекистан занял второе место по чистым продажам драгметалла, немного уступив Казахстану. Лидером по чистым покупкам стал Китай, за ним следуют Польша и Сингапур.
В октябре Узбекистан также стал крупнейшим продавцом золота в мире, продав за рубеж 11 тонн. WGC отмечал, что переключение между покупкой и продажей драгметалла для Узбекистана не является необычным явлением, так как местный Центробанк покупает золото на внутреннем рынке.
По данным Госкомстата, в ноябре Узбекистан экспортировал золота на $1,28 млрд. За 11 месяцев выручка от него достигла $8,15 млрд, увеличившись год к году в 2,3 раза.