Soliq qo‘mitasi kuzatilgan uzilishlardan so‘ng “Soliq” mobil ilovasining faoliyatini qayta tikladi. Bu haqda qo‘mita matbuot xizmati “Spot"ga ma’lum qildi.
Juma kuni qo‘mitaning ma’lumotlarni qayta ishlash markazida yuklamaning ortishi sababli “Soliq” mobil ilovasida uzilishlar kuzatilgani haqida xabar berdi.
Mutaxassislar yuklamani barqarorlashtirish va mobil ilova funksiyalarining uzlusiz ishlashini ta’minlash ustida ish olib bordi.
Hozir “Soliq” mobil ilovasi faoliyati qayta tiklandi, biroq unga kirishda uzilishlar bo‘lishi mumkin.
Soliq qo‘mitasi matbuot xizmatining “Spot” izoh berishicha, yuklamaning ortishi qo‘mita serverlari tomonidan qayta ishlanadigan cheklar va operatsiyalar sonining ortishi bilan bog‘liq.
Bundan tashqari, har oyning 25−26 sanalarida naqd pul hisoblab chiqilib, foydalanuvchilarga to‘lab beriladi, bu esa avtomatik ravishda yuklamaning ortishiga olib keladi.
Bahor fasli oxirigacha soliq xizmati texnik imkoniyatlarning yetishmasligini qoplash uchun qo‘shimcha uskunalar qabul qilishni kutmoqda.
Avvalroq Soliq qo‘mitasi keshbek cheklovlari iste’molchilarning 98%iga ta’sir qilmasligi haqida xabar bergandi.

Налоговый комитет восстановил работу мобильного приложения Soliq после наблюдавшихся перебоев. Об этом Spot сообщили в пресс-службе ведомства.
В пятницу днем Налоговый комитет уведомил, что повышенная нагрузка на центр обработки данных привела к перебоям в работе мобильного приложения Soliq. Специалисты ведомства начали стабилизировать нагрузку и восстанавливать доступ к функциям приложения, говорилось в сообщении.
Сейчас доступ к Soliq восстановился, но вход в приложение заторможен.
В пресс-службе Налогового комитета Spot пояснили, что возросшая нагрузка связана с ростом числа чеков и операций, которые обрабатываются серверами ведомства. Кроме того, 25−26 числа каждого месяца производится расчет и выплата кешбэка пользователям, что автоматически приводит к нагрузкам.
До конца весны налоговая служба ожидает получить дополнительное оборудование для восполнения недостатка технических возможностей.