O‘zbekistonliklarga Qozog‘istonda 30 kungacha ro‘yxatdan o‘tmasdan qolishga ruxsat berildi, deb xabar bermoqda Qozog‘istonning “Vlast.kz” nashri.
Qozog‘iston parlamenti O‘zbekiston va Qozog‘iston hukumatlari o‘rtasidagi o‘zaro kelib-ketish to‘g‘risidagi bitimga kiritilgan o‘zgartirishlarni ratifikatsiya qildi. Oliy Majlis xuddi shunday qonunni o‘tgan yilning aprel oyida ratifikatsiya qilgandi.
“Mazkur hujjat ikki davlat fuqarolarining vaqtincha ro‘yxatdan o‘tmasdan teng asosda 30 kun davomida bo‘lishlarini belgilaydi. Bu muddatdan keyin ular vaqtinchalik yashash uchun ruxsatnoma olishlari talab etiladi”, — dedi IIV rahbari Yerjan Sadenov.
Bundan tashqari, u o‘zbekistonliklar uchun maksimal bo‘lish muddatlarini yangilash rejalarini ham ma’lum qildi. Hozirda bu muddat olti oy ichida 90 kundan oshmasligi kerak.
2022-yilning 22-dekabr kuni Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayevning Toshkentga tashrifi chog‘ida 2000-yil iyuldagi fuqarolarning o‘zaro kelib-ketish shartlari to‘g‘risidagi bitimga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida bayonnoma imzolangandi.
2023-yilning yanvarida Qozog‘iston xorijliklarning mamlakatga kirish va qolish qoidalarini o‘zgartirdi. Mamlakatda 90 kundan ortiq qolish uchun xorijlik fuqaro vaqtinchalik yashash uchun ruxsatnoma olishi kerak.
Avvalroq BAA O‘zbekiston fuqarolari uchun 30 kungacha vizasiz rejim taqdim etishi haqida xabar berilgandi.

Гражданам Узбекистана разрешили находиться на территории Казахстана до 30 дней без регистрации, сообщает казахстанское издание Vlast.kz.
В среду казахстанский парламент ратифицировал поправки в соглашение между правительствами Узбекистана и Казахстана о взаимных поездках. Аналогичный закон Олий Мажлис ратицифировал в апреле прошлого года.
«Этим документом устанавливается 30-дневное пребывание граждан двух стран на равных основаниях без постановки на временный учет. По истечению этого срока они обязаны получить разрешение на временное проживание», — сказал глава МВД Ержан Саденов.
Кроме того, чиновник сообщил о планах обновить максимальные сроки пребывания для узбекистанцев. Сейчас они не должны превышать 90 суток в течение шести месяцев.
22 декабря 2022 года во время визита казахстанского лидера Касым-Жомарта Токаева в Ташкент был подписан протокол об изменениях в соглашение об условиях взаимных поездок граждан от июля 2000 года. Тогда же были заключены бизнес-соглашения на $5 млрд, а также стартовало строительство завода по выпуску Onix в Костанае, цеха Artel в Караганде и совместного логистического центра под Ташкентом.