Cheklovlar ostida qolish tahdidi ostida Turkiya banklari 30 kun ichida Rossiya kompaniyalari va banklarining vakillik hisoblarini yopish yoki ularga hisobvaraqlar yopilishi haqida bildirishnoma yuborishni boshladi.
Davlat banklari ayrim to‘lovlarni “yashil” ro‘yxatdagi milliy valyutalarda — oziq-ovqat, farmatsevtika, to‘qimachilik mahsulotlarida amalga oshiradi.
“Kompaniyalarga bank bilan operatsiyalarni yakunlash va hisobni yopish tavsiya etila boshlandi. Bu birinchi navbatda Turkiyadan to‘lovlar va yetkazib berishlar uchun tranzit yurisdiksiya sifatida foydalangan biznes vakillariga, shuningdek, neft va gaz savdogarlariga taalluqli”, — dedi rossiyalik biznes-konsultant Iskandar Mirgalimov.
Uning so‘zlariga ko‘ra, endilikda kompaniya ro‘yxatdan o‘tgan mamlakatidan qat’i nazar, rossiyalik korporativ mijozlarga xizmat ko‘rsatish to‘xtatilgan.
Bundan tashqari, Turkiya banklari yuqori depozit qoldiqlarini saqlashi shart bo‘lgan jismoniy shaxslar uchun hisob ochish shartlarini kuchaytirdi.
Avvalroq “Yevroosiyo banki” O‘zbekistonda yil oxirigacha ish boshlashni rejalashtirayotgani haqida xabar berilgandi. Qozog‘iston kredit tashkiloti ham oflayn, ham onlayn xizmatlar ko‘rsatish niyatida.

Турецкие банки ужесточили политику по отношению к российским клиентам, сообщают «Ведомости» со ссылкой на представителей бизнеса из России.
Политика местных банков изменилась после 22 декабря 2023 года, когда президент США Джо Байден предоставил полномочия Минфину в упрощенном порядке наказывать банки за нарушения санкций, введенных против России.
Под угрозой попадания под ограничения банки в Турции начали закрывать корсчета российских компаний и банков или присылать им уведомления о закрытии счета в течение 30 дней. Госбанки проводят определенные платежи в нацвалютах из «зеленого» списка — продовольствие, фармацевтика, текстиль.
«Компаниям действительно начали рекомендовать завершить операции с банком и закрыть счет. Это касается прежде всего бизнеса, который использовал Турцию как транзитную для расчетов и поставок юрисдикцию, а также нефтегазовых трейдеров», — рассказал российский бизнес-консультант Искандер Миргалимов.
По его словам, сейчас приостановлено обслуживание корпоративных клиентов с российскими корнями — вне зависимости от страны регистрации компании.
Кроме того, турецкие банки ужесточили условия для открытия счетов физлицам, от которых требуют поддерживать высокие остатки на депозитах.