O‘zbekistonda “TalpynUp” tadbirkorlar uchun murabbiylik dasturini ishga tushirishga tayyorgarlik ko‘rilmoqda. Bu haqda “Spot"ga loyihani tashkil etuvchi Biznes-trenerlar uyushmasi ma’lum qildi.
Dastur savdo ko‘nikmalari, soliq va moliyaviy qonunchilik, kadrlar boshqaruvi, biznes rejalashtirish, marketing va tarmoq kabi mavzular bo‘yicha intensiv onlayn treningning olti modulini o‘z ichiga oladi. Kurs 6 oy davom etadi.
Tashabbus USAID ko‘magi va London Imperial kolleji hamkorligida amalga oshirilmoqda.
Uning asosiy maqsadlari ayollarning kelajakdagi ishbilarmonlik muhiti uchun ko‘nikma va fazilatlarini rivojlantirish, biznes tashabbuslarini kengaytirish va tarmoq yaratish uchun ekotizimni yaratishdan iborat.
“TalpynUp” joriy yildan O‘zbekistondan tashqari Qirg‘izistonda ham ish boshlaydi. 2023-yildan boshlab mentorlik dasturi Qozog‘istonda ham amalga oshirilmoqda.
Dastur uchta bo‘limni o‘z ichiga oladi — individual treninglar, mentor bilan ustalar va biznes-trenerlar bilan amaliy mashg‘ulotlar. Kurs yakunida bitiruvchilarga diplom beriladi.
Bu yil Qirg‘iziston va O‘zbekiston ishtirokchilari uchun 30 ta grant o‘rinlari, Qozog‘iston uchun yana 120 ta grant o‘rinlari ajratilgan. Quyidagilar grant olishlari mumkin:
• 29 yoshgacha bo‘lgan ayollar, ko‘p bolali onalar yoki rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan bolalarning onalari;

В Узбекистане идет подготовка к запуску менторской программы для предпринимательниц TalpynUp. Об этом Spot сообщили в Ассоциации бизнес-тренеров, выступающей организатором проекта.
Инициатива реализуется при поддержке USAID и партнерстве Imperial College London. Ее главные цели — развитие у женщин навыков и качеств для деловой среды будущего, масштабирование бизнес-инициатив и создание эко-системы нетворкинга.
Кроме Узбекистана, с этого года TalpynUp начнет работу в Кыргызстане. С 2023 года менторская программа также реализуется в Казахстане.
Программа включает шесть модулей интенсивного онлайн-обучения по таким темам, как навыки продаж, налоговое и финансовое законодательство, HR-менеджмент, бизнес-планирование, маркетинг и нетворкинг. Курс рассчитан на 6 месяцев.
В программу входят три раздела — индивидуальное обучение, мастер-майнды с ментором и практические сессии с бизнес-тренерами. По итогам курса выпускницы получат дипломы.
Для участниц из Кыргызстана и Узбекистана в текущем году выделяется по 30 грантовых мест, еще 120 зарезервировано для Казахстана. Получить гранты смогут: