Senat iqtisodiyotning bir qator tarmoqlari uchun yangi soliq imtiyozlari va tartibga solishni qisqartirish to‘g‘risidagi qonun loyihasini ma’qulladi. Bu haqda Oliy Majlis yuqori palatasi matbuot xizmati xabar berdi.
Hujjat bilan Soliq kodeksiga zargarlik va sanatoriy-kurort sohasiga tegishli o‘zgartishlar kiritiladi. Bu iqtisodiyotning mazkur tarmoqlarini rivojlantirish uchun sharoit yaratishga xizmat qilishi kutilmoqda.
Shu tariqa, O‘zbekistonga olib kirilayotgan zargarlik buyumlari ishlab chiqarishda foydalaniladigan qimmatbaho toshlarni qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod qilish rejalashtirilmoqda.
Kasaba uyushmalari tizimida faoliyat yuritayotgan bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlarining dam olish mavsumidan tashqarida uy-joy, dam olish maskanlari sifatida faoliyat yuritishi osonlashadi. Ushbu yo‘nalishdagi faoliyatdan olingan foyda soliqqa tortilmaydi.
Shuningdek, bolalar oromgohlari negizida faoliyat yuritayotgan uy-joylar va dam olish maskanlarini majburiy sertifikatlashdan ozod qilish taklif etilmoqda. “Turizm to‘g‘risida"gi qonunga tegishli o‘zgartirish kiritish taklif qilinmoqda.
Shavkat Mirziyoyev Namangan viloyatiga tashrifi chog‘ida zargarlik sanoatini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangi chora-tadbirlar qabul qilinishini ma’lum qildi.
Prezident O‘zbekistonda har yili qazib olinayotgan 100 tonna oltinning atigi 6%i mamlakatimizda qayta ishlanayotganini ta’kidladi.
Avvalroq “Spot” oltinni kechiktirib to‘lash asosida sotib olishda foizsiz muddat taqdim etilishi haqida yozgandi.

Сенат одобрил проект закона о новых налоговых льготах и сокращении регулирования для ряда отраслей экономики. Об этом сообщила пресс-служба верхней палаты Олий Мажлиса.
Документом будут внесены поправки в Налоговый кодекс, касающиеся ювелирного дела и санаторной сферы. Ожидается, что это поспособствует созданию условий для развития этих отраслей экономики.
Так, планируется освободить от налога на добавленную стоимость импортируемые в Узбекистан драгоценные камни, используемые для производства ювелирных изделий.
Для детских оздоровительных лагерей, действующих в системе профсоюзов, упростят работу в качестве домов и зон отдыха вне каникул. Прибыль от деятельности в этом направлении не будет облагаться налогом.
Кроме того, действующие на базе детских лагерей дома и зоны отдыха предлагается освободить от обязательной сертификации. Соответствующую поправку предлагается внести в закон «О туризме».
В ходе поездки в Наманганскую область Шавкат Мирзиёев анонсировал принятие новых мер для поддержки ювелирной отрасли. Президент отметил, что из 100 тонн ежегодно добываемого в Узбекистане золота внутри страны сейчас перерабатывается только 6%.