26-iyun kuni Toshkent shahar hokimi Shavkat Umurzakov Xitoyning Tyansin shahri, Dunlin tumani gubernatori o‘rinbosari Li Kuanli boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Yangihayot tumanidagi maydoni 750 gektardan ortiq bo‘lgan “Yangi avlod” sanoat zonasi hududida BYD, JAC, Bosheng zavodlarini ishga tushirish belgilangan.
“Tashkent Invest” kompaniyasi raisining raqamli transformatsiya va axborot texnologiyalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari Aleksandr Gurko “CAEx Real Estate” ko‘rgazmasida BYD kompaniyasining elektrobuslar ishlab chiqarish rejalari haqida so‘zlab berdi. Poytaxt hokimligi matbuot xizmatining “Spot"ga ma’lum qilishicha, “muzokaralar faol bosqichda”.
Shuningdek, “Dubai Port World” global port operatori tomonidan Yangihayot tumanida logistika markazini tashkil etish rejalashtirilgan. Qurilish materiallari, elektr jihozlari va oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha ham klasterlar tashkil etiladi.
Sanoat zonasi xalqaro magistral temir yo‘l va avtomobil yo‘liga yaqin joylashganligi uchun ham bozorning yirik ishtirokchilarini o‘ziga jalb qiladi.
Uchrashuvda Xitoy tomoni ishtirokchilari oziq-ovqat mahsulotlarini, tibbiy asbob-uskunalar va testerlarni ishlab chiqarish, ko‘chatzorlar yaratish, biokimyo, yengil sanoat va boshqa sohalarda hamkorlik qilish bo‘yicha o‘z takliflarini bildirdi.
Jizzax viloyatiga tashrif doirasida Shavkat Mirziyoyev “BYD” kompaniyasi prezidenti Van Chuanfuni qabul qildi. Unda butlovchi va ehtiyot qismlarini mahalliylashtirish, mahsulot tannarxini kamaytirish hamda avtomobillarni Markaziy Osiyo va MDH bozorlariga eksport qilish loyihalariga e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, kompaniyaning mamlakatda “yashil” transportni rivojlantirish loyihasida ishtirok etish rejalari qo‘llab-quvvatlandi.
Bu qo‘shma innovatsion tadqiqot markazini tashkil etish, kadrlar tayyorlash, elektr transporti uchun texnik reglament va standartlarni ishlab chiqish hamda “Blade” avlodiga mansub batareyalar va “BYD” elektrobuslarini ishlab chiqarishni o‘z ichiga oladi.
“Yangi avlod” maxsus sanoat zonasi prezidentning mart oyidagi tegishli qarori bilan tashkil etilgan. Faoliyat muddati 30 yilni tashkil etuvchi hududda 2025-yil yakunigacha $1,5 mlrd miqdorigacha to‘g‘ridan-to‘g‘ri chet el investitsiyalari o‘zlashtiriladi.
Avvalroq YTTB Samarqand va Namanganga elektrobus xarid qilish loyihalarini moliyalashtirishi haqida xabar berilgandi. Mazkur loyihalarni uzoq muddatli moliyalashtirish bo‘yicha bank bilan mandat xatlari imzolandi.

Китайский автопроизводитель BYD планирует выпускать электробусы в специальной промышленной зоне «Янги авлод», сообщает пресс-служба хокимията Ташкента.
26 июня хоким столицы Шавкат Умурзаков встретился с китайской делегацией во главе с вице-губернатором Дунлинского района Тяньцзиня Ли Куанли. На встрече отмечалось, что BYD, JAC и Bosheng намерены построить заводы в СПЗ «Янги авлод», площадь которой выросла с изначальных 664,5 до 750 га.
О планах BYD по выпуску электробусов на выставке «CAEx Недвижимость» рассказал первый зампред по цифровой трансформации и информационным технологиям компании Tashkent Invest Александр Гурко. В пресс-службе столичного хокимията Spot сообщили, что «переговоры в активной стадии».
Также мировой портовый оператор Dubai Port World собирается организовать логистический центр в Янгихаётском районе.
В хокимияте Ташкенте отмечают, что промзона «Янги авлод» привлекает иностранных инвесторов благодаря удобному расположению вблизи международной магистральной железной и автомобильной дороги.
Кроме того, китайская делегация предложила сотрудничать в сфере производства продуктов питания, медицинского оборудования и тестеров, создания питомников растений, биохимии, легкой промышленности, а также выразила заинтересованность в организации своего производства в промзоне.
Специальная промышленная зона «Янги авлод» была создана постановлением президента от 20 марта. Срок действия специального режима составит 30 лет, с возможностью продления в будущем. Предприятия в СПЗ получают таможенные преференции и освобождаются от ряда налогов.
До конца 2025 года планируется запустить на территории промзоны инвестиционные проекты суммарной стоимостью $1,5 млрд. Управлять территорией СПЗ «Янги авлод» будет одноименная компания в форме ООО, которая будет сдавать инвесторам землю в аренду через площадку E-auksion.
Ранее Spot писал, что Узбекистан и Кыргызстан планируют построить автодорогу Талас — Чаткал — Ташкент.