Iyun oyida O‘zbekiston Xitoyga tabiiy gaz eksportini sezilarli darajada oshirdi. Bu “Spot” o‘rgangan Statistika agentligi ma’lumotlaridan kelib chiqib ma’lum bo‘ldi.
O‘tgan oyda Xitoyga tabiiy gaz yetkazib berish 23,88 baravarga — may oyidagi $7,6 mlndan $181,5 mlngacha o‘sdi. Birinchi yarim yillikda Xitoyga ko‘k yoqilg‘i eksporti $241,4 mlnni tashkil etdi, bu o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 8,3%ga kam.
Biroq, Statistika agentligi ma’lumotlari Xitoy Bosh bojxona boshqarmasi ma’lumotlaridan biroz farq qiladi. Unga ko‘ra, yanvar-iyun oylarida O‘zbekiston $234,9 mlnlik gaz eksport qilgan, ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga taqqoslaganda 11,2%ga ko‘pdir.
Shu bilan birga, Xitoy bojxonasi iyun oyida O‘zbekistondan tabiiy gaz yetkazib berishning oylik hajmi biroz — $85,06 mlndan $81,11 mlngacha kamayganini ma’lum qildi.
Yil boshidan buyon $4,81 mlrdlik tabiiy gaz yetkazib bergan Turkmaniston Xitoyga gaz eksporti bo‘yicha yetakchilikni qo‘lga kiritib, tabiiy gaz eksportini $3,97 mlrdga yetkazgan holda ikkinchi o‘rinda turadi (679,7 million dollar) va Qozog‘iston (558,9 million dollar).
Turkmaniston Xitoyga gaz eksporti bo‘yicha yetakchilikni saqlab qolmoqda, yil boshidan buyon mamlakat $4,81 mlrdlik ko‘k yoqilg‘i yetkazib berdi. Rossiya tabiiy gaz eksportini biroz oshirib, $3,97 mlrdga yetkazgan holda ikkinchi o‘rinda joylashgan bo‘lsa, shuningdek keyingi o‘rinlarda Myanma ($679,7 mln) va Qozog‘iston (558,9 mln) turibdi.
Dastlabki olti oyda Turkmaniston va Rossiyadan mamlakatga ko‘k yoqilg‘i importi 4,04 baravarga — $809,5 mlnga oshdi. O‘tgan yil oxirida O‘zbekiston tarixda birinchi marta gaz eksport qiluvchi davlatdan import qiluvchi davlatga aylandi.

В июне Узбекистан значительно нарастил экспорт трубопроводного газа в Китай. Это следует из данных Агентства статистики, которые изучил Spot.
В прошлом месяце поставки природного газа в Поднебесную выросли в 23,88 раза — с майских $7,6 до $181,5 млн. По итогам первого полугодия экспорт голубого топлива в КНР составил $241,4 млн, что на 8,3% меньше год к году.
Однако сведения Агентства статистики незначительно отличаются от данных Главного таможенного управления Китая, согласно которым в январе-июне Узбекистан экспортировал газ на сумму $234,9 млн — это на 11,2% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Тем не менее, китайская таможня сообщает о небольшом снижении в июне месячных поставок природного газа из Узбекистана — с $85,06 до $81,11 млн.
Лидерство по экспорту газа в Китай продолжает удерживать Туркменистан, поставивший с начала года голубого топлива на $4,81 млрд. На втором месте расположилась Россия, несущественно нарастившая экспорт природного газа, — до $3,97 млрд. Далее идут Мьянма ($679,7млн) и Казахстан ($558,9 млн).
За первые шесть месяцев импорт голубого топлива из Туркменистана и России в республику увеличился в 4,04 раза — до $809,5 млн. По итогам прошлого года Узбекистан впервые в истории превратился из экспортера в импортера газа.