Karmana tumanida yashovchi, 2003-yilda tug‘ilgan G‘.Y. notkoin sotgani uchun ma’muriy javobgarlikka tortildi. Bu haqda “Kun.uz” nashri xabar bermoqda.
Nashrning o‘rgangan sud hujjatida keltirilishicha, joriy yilning 28-iyun kuni Toshkent shahar IIBB tomonidan fuqaro arizasi yuzasidan tergovga qadar tekshiruv ishlari olib borilgan.
Jarayonda G‘.Y.ga tegishli telefon va plastik kartadan kripto-aktivlarning noqonuniy faoliyati bilan shug‘ullanilgani aniqlangan.
Sud majlisida G‘.Y. aybini tan olib, kripto-aktivni “Telegram"da yig‘ganini, 20 ming dona notkoinni $150 evaziga sotganini ma’lum qilgan. Shu bilan birga, yigit bu qilmishi noqonuniy ekanini bilmaganini aytib, suddan o‘ziga nisbatan yengillik berishni so‘ragan.
JIB Chilonzor tuman sudining 23-iyuldagi qarori bilan G‘.Y. Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 155−4-moddasi 1-qismida nazarda tutilgan huquqbuzarlikni sodir etganlikda aybli deb topildi hamda unga nisbatan 10 kun ma’muriy qamoq jazosi tayinlandi.
Shuningdek, ashyoviy dalil sifatida olingan telefon apparati tegishli tartibda yo‘q qilinishi belgilangan.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga yanvar oyida qo‘shilgan va aprel oyidan kuchga kirgan 155−4-moddasida kripto-aktivlarni noqonuniy olish, o‘tkazish yoki ayirboshlash bilan bog‘liq javobgarlik belgilangan. Unda 15 sutkagacha ma’muriy qamoq yoki BHMning 20 baravaridan 30 baravarigacha (6,8−10,2 mln so‘m) jarima solish nazarda tutilgan.
Avvalroq surxondaryolik talaba ham notkoin sotgani uchun 10 sutkaga qamalgandi. U “Telegram” orqali kripto-aktivlarning noqonuniy faoliyati bilan shug‘ullangan va ularni 800 ming so‘mga sotgan.

В Ташкенте арестовали 21-летнего парня за торговлю криптовалютой Notcoin. Решение об аресте было опубликовано на онлайн-платформе судебных документов public.sud.uz.
Расследование началось после подачи заявления гражданином А.А. в Ташкентский городской УВД, датированного от 28 июня. В ходе следствия было установлено, что Г. Ё. занимался незаконным оборотом криптоактивов.
В частности, он продал 20 000 Notcoin за $150, используя телефон Redmi Note 9 и пластиковую карту.
На судебном слушании обвиняемый признал свою вину, утверждая, что «не знал о незаконности своих действий», и попросил о снисхождении.
23 июля Чиланзарский районный суд по уголовным делам признал Г. Ё. виновным по статье 155−4 «Нарушение законодательства в сфере оборота криптоактивов» Кодекса об административной ответственности.
Суд назначил наказание в виде 10 суток административного ареста и постановил уничтожить телефон Redmi Note 9, использованный при совершении правонарушения.
Кроме того, с Г. Ё. будут взысканы расходы на содержание в специальном учреждении. Решение суда может быть обжаловано в апелляционном порядке в течение десяти суток с момента его оглашения.
Это не первый случай ареста за торговлю криптовалютой в Узбекистане. Ранее другой молодой человек был арестован за продажу Notcoin через Telegram.
Ответственность за незаконное получение, передачу или обмен криптоактивов вступила в силу с апреля этого года. Наказание по этой статье варьируется от административного ареста на срок до 15 суток до штрафа в размере от 20 до 30 БРВ (6,8−10,2 млн сумов).