5-avgust kuni Shavkat Mirziyoyev raqobatni rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlar taqdimoti bilan tanishdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
So‘nggi besh yilda 25tadan ortiq tovarlar bo‘yicha raqobat muhiti yaxshilandi, 7ta faoliyat turi bo‘yicha raqobatni cheklovchi eksklyuziv huquqlar bekor qilindi. Davlat ishtirokidagi korxonalar 42%ga kamayib, tadbirkorlar soni 1,6 barobarga ko‘paydi.
Sohada Raqobatni rivojlantirish konsepsiyasi ishlab chiqildi. Iqtisodiyotda davlat ishtiroki kamaytiriladi, bozorga kirish erkinlashtiriladi, tadbirkorlarga teng sharoitlar yaratiladi. Masalan, tadbirkorlarning bozorlarga erkin kirishini qiyinlashtiruvchi normativ-huquqiy moddalar va ortiqcha talablar bekor qilinadi.
Tartibga solish yukini qisqartirishga qaratilgan yengilliklar joriy etiladi, jumladan, ruxsat beruvchi jarayonlar va litsenziyalar javobgarlikni majburiy sug‘urtalash bilan almashtiriladi.
Tabiiy monopoliya sohalarida mustaqil bozor regulyatorlari joriy etiladi. Tabiiy monopoliya sohalari bilan o‘zaro bog‘langan va raqobatni rivojlantirish imkoniyati bo‘lgan tovar bozorlarida tabiiy monopoliya subyektlari ishtiroki cheklanadi.
To‘g‘ridan-to‘g‘ri amalga oshiriladigan davlat xaridlari ko‘lami qisqartirilib, raqobatli usullarga to‘liq o‘tkaziladi. Raqobatni cheklovchi individual xususiyatga ega davlat yordami, shu jumladan, eksklyuziv huquq, imtiyoz, preferensiya va yengilliklar bekor qilinadi.
Davlat organlari axborot tizimlarini o‘zaro integratsiya qilish orqali ijtimoiy ahamiyatga ega mahsulotlar narxlari shakllanishi zanjirining barcha bo‘g‘inlarini raqamli monitoring qilish yo‘lga qo‘yiladi.
Raqobatga qarshi kelishuv va xatti-harakatlar, til biriktirish holatlari haqida ma’lumot taqdim etgan shaxslarni oshkor etmaslik va mukofotlash tizimi joriy etiladi.
Mazkur konsepsiya samarasida energetika, neft-gaz, suv xo‘jaligi, yo‘l qurilishi, temir yo‘l va aeroport xizmatlari kabi qator sohalarda 17 turdagi davlat monopoliyasini bosqichma-bosqich tugatish choralari ko‘riladi.
Davlat xaridlarida raqobatga zid harakatlarning oldi olinib, bu jarayonlarning shaffofligi ta’minlanadi. Tovar-xomashyo birjalarida takliflar ko‘paytirilib, xaridorlarning tanlash imkoniyati kengaytiriladi.
Prezident sohadagi ishlarni davom ettirib, erkin bozor tamoyillarini ta’minlash, kadrlar tayyorlash bo‘yicha qo‘shimcha topshiriqlar berdi. Iqtisodiyotda davlat ulushini qisqartirish, ayrim funksiyalarni bosqichma-bosqich xususiy sektorga o‘tkazish kerakligi ta’kidlandi. Tovar, moliya va raqamli bozorlarda raqobat holatini doimiy tahlil qilib, tartiblarni takomillashtirish bo‘yicha takliflar kiritib borish vazifasi qo‘yildi.
Avvalroq Raqobat qo‘mitasi metan narxining keskin oshishiga sabab bo‘luvchi omillar mavjud emasligini qayd etgandi.

В энергетике, нефтегазовом секторе, водном хозяйстве, дорожном строительстве, железнодорожном и аэропортовом обслуживании будут отменены 17 видов госмонополий, сообщает пресс-служба президента.
За последние пять лет по более чем 25 товарам улучшилась конкурентная среда, а также были отменены эксклюзивные права по 7 видам деятельности. Число госпредприятий снизилось на 42%, частных компаний выросло в 1,6 раза.
В рамках новой концепции развития конкуренции планируется отменить нормативно-правовые положения и избыточные требования, затрудняющие свободный доступ к рынкам.
Также предусматривается введение послаблений, направленных на снижение регуляторной нагрузки. В частности, разрешительные процедуры и лицензии заменят обязательным страхованием ответственности.
В сферах естественных монополий будут внедрены независимые рыночные регуляторы: телекоммуникации, природный газ, горячее водоснабжение, питьевое водоснабжение, строительство дорог, ж/д и воздушный транспорт.
Среди задач независимых рыночных регуляторов обозначены:
- развитие конкурентной среды;
- защита прав потребителей и обеспечение использования инфраструктурой и сетями на равных для всех условиях;
- лицензирование деятельности участников рынка;
- установка тарифов;
- повышение инвестиционной привлекательности и снижение технологических потерь.
Масштабы прямых госзакупок планируется сократить, полностью перевести на конкурентные методы, пресекать антиконкуретные действия и повысить их прозрачность.
Государственную помощь индивидуального характера, включая эксклюзивные права, льготы, преференции и послабления, отменят.
Путем взаимной интеграции информационных систем госорганов наладят цифровой мониторинг ценообразования социально значимых товаров. Кроме того, будет внедрена система неразглашения и поощрения лиц, предоставивших информацию о случаях антиконкурентных соглашений и действий (сговоров).
Президент поручил сократить долю государства в экономике, поэтапно передать отдельные функции частному сектору и проанализировать состояние конкуренции на товарных, финансовых и цифровых рынках.
За последние три года в местных хокимиятах и министерствах выявлено свыше 2 тыс. актов, противоречащих законодательству о конкуренции. В связи с этим, поставлена задача по активизации работы территориальных управлений Комитета по развитию конкуренции и повышению квалификации кадров.