“Korzinka” supermarketlar tarmog‘i “Reklama to‘g‘risida"gi qonunni buzganlikda aybini tan oldi. Bu haqdagi ma’lumotni riteyler matbuot xizmati “Spot”ga tasdiqladi.
Chakana sotuvchi Raqobat qo‘mitasining izohlarini inobatga olgan holda “Kundalik xaridlar uchun eng arzon narxlar” dasturining ommaviy taklifi hamda aloqa materiallariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritdi.
Kompaniya jarimani ixtiyoriy ravishda to‘lagan. Reklama to‘g‘risidagi qonunga ko‘ra, nomaqbul reklama uchun BHMning 70 barobari (23,8 mln so‘m) miqdorida jarima solinadi.
“Ko‘p sonli aloqa materiallarini tahrirlash va qayta nashr etish ko‘p vaqt va resurslarni talab qilishini hisobga olib, „Korzinka“ Raqobat qo‘mitasidan ko‘rsatmalarni amalga oshirish uchun muddatni uzaytirishni so‘radi. Qo‘mita so‘rovni qabul qilib, qanoatlantirdi va muddatni 16-oktabrgacha uzaytirishga qaror qildi”, — deya kompaniya pozitsiyasidan iqtibos keltiradi “Gazeta.uz” nashri.
Raqobat qo‘mitasining “Spot"ga ma’lum qilishicha, “Korzinka”ga sana ko‘rsatilmagan holda ko‘rsatmalarni bajarish uchun muddat berilgan.
“Eng arzon narx”
15-iyul kuni Raqobat qo‘mita “Korzinka” supermarketlar tarmog‘iga nisbatan ish qo‘zg‘atilganini ma’lum qildi. Bunda aksiya doirasida e’lon qilingan arzon mahsulotlar narxi boshqa supermarket va dehqon bozorlaridagilardan farq qilmasligi aniqlandi.
Undan keyin “Korzinka” bosh direktori Rud Pedersen qo‘mita rahbariyatiga bayonot berdi. U astur kompaniyaning narxlar bo‘yicha yangi strategiyasi ekanligini, kundalik xaridlar uchun tovarlar savatiga arzon narxlarni shakllantirishga qaratilganini qayd etdi.
17-iyulga kelib, qo‘mita “Anglesey Food"ni aybdor deb topib, jarima undirish uchun sudga da’vo kiritilishini bildirdi. Supermarketlar tarmog‘i bir oy ichida “Reklama to‘g‘risida"gi qonun buzilishlarini bartaraf etishi kerak edi.
Oradan ko‘p o‘tmay, “Korzinka” matbuot xizmati Maxsus komissiyasi qarori va ko‘rsatmalar kompaniyaga taqdim etilmaganini ma’lum qildi. Raqobat qo‘mitasi raisi maslahatchisi Otabek Usmanov qaror ishni ko‘rib chiqish tugallangach, majlis o‘tkazilgan sanada darhol e’lon qilinishini yozdi.
“Korzinka” asoschisi Zafar Hoshimov “Kundalik xaridlar uchun eng past narx” dasturi haqida tushuntirish berdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu kompaniya tomonidan talabga ega bo‘lgan tovarlarni bozor narxidan past narxlarda sotish uchun ixtiyoriy ravishda qabul qilingan doimiy narx siyosatidir.
Tadbirkorning ta’kidlashicha, dasturdagi ba’zi mahsulotlarning narxi boshqa sotuvchilarning takliflari bilan mos kelib qolishi mumkin. Shaffoflik uchun kompaniya o‘z veb-saytida dasturga kiritilgan mahsulotlar ro‘yxatini e’lon qiladi, shunda har kim narxlarni solishtirishlari mumkin.

Сеть супермаркетов Korzinka признала вину в нарушении закона «О рекламе». Информацию об этом Spot подтвердили в пресс-службе ритейлера.
Korzinka внесла изменения и дополнения в публичную оферту и коммуникационные материалы программы «самые низкие цены для ежедневных покупок» с учетом комментариев от Комитета по конкуренции.
Компания добровольно выплатила штраф. Согласно закону о рекламе, ненадлежащая реклама влечет за собой штраф в 70 БРВ (23,8 млн сумов).
«Принимая во внимание, что редактирование и переиздание большого количества коммуникационных материалов занимает много времени и ресурсов, „Корзинка“ запросила у Комитета по развитию конкуренции продление срока исполнения указаний. Комитет пошел навстречу и удовлетворил запрос, приняв решение о продлении срока до 16 октября», — приводит «Газета.uz» позицию компанию.
В Комитете по развитию конкуренции и защите прав потребителей Spot сообщили, что Korzinka дали срок на исполнение указаний, не уточнив дату.
«Самые низкие цены»
15 июля Комитет по конкуренции сообщил о возбуждении дела в отношении Korzinka. Ведомство сочло фразу о «самых доступных ценах» в рекламной кампании ритейлера вводящей в заблуждение.
Днем позже пресс-служба компании заявила, что речь идет о ценовой стратегии, «направленной на формирование низких цен на корзину из товаров для ежедневных покупок». Ритейлер отметил, что цены некоторых товаров «могут временами быть равными с другими участниками рынка», но отказался признавать факт нарушения.
Основатель Korzinka Зафар Хашимов предоставил разъяснения по поводу программы «Самая низкая цена на ежедневные покупки». По его словам, это добровольно принятая компанией постоянная ценовая политика по продаже востребованных товаров по цене ниже рыночных.
Бизнесмен отметил, что цены на некоторые товары из программы «могут иногда совпадать» с предложениями других продавцов. Для большей прозрачности компания будет публиковать на сайте список включенных в программу товаров, чтобы любой желающий мог сравнить цены.
17 июля Комитет по конкуренции сообщил о намерении обратиться в суд за взысканием штрафа с Korzinka. Сеть супермаркетов должна была в течение месяца устранить нарушения закона «О рекламе».