Uning so‘zlariga ko‘ra, “SpaceX” “Starship"ni Marsga “ikki yil ichida”, Yer va Mars o‘rtasidagi transfer oynasi ochilganda jo‘natmoqchi. Birinchi parvozlar qo‘nish xavfsizligini tekshirish uchun uchuvchisiz amalga oshiriladi.
Agar ular muvaffaqiyatli bo‘lsa, “odamning Marsga birinchi parvozlari to‘rt yildan keyin amalga oshiriladi”. Shundan so‘ng, ishga tushirish intensivligi “eksponensial ravishda o‘sadi”.
“Maqsad — taxminan 20 yil ichida [Marsda] o‘zini o‘zi ta’minlaydigan shahar qurish”, — dedi Mask.
Qayta foydalanish mumkin bo‘lgan raketalardan foydalanish kosmik parvozlar narxini pasaytiradi va boshqa sayyoralarni o‘rganishni iqtisodiy jihatdan maqsadga muvofiq qiladi, dedi tadbirkor.
“Buning uchun foydali yukni yetkazib berish tannarxini bir tonna uchun $1 mlrddan $100 minggacha kamaytirish kerak. Juda qiyin, ammo imkonsiz emas”, — dedi Mask.
Starship haqida
“Starship” — balandligi taxminan 120 metr bo‘lgan o‘ta og‘ir raketa. U ikki qismdan iborat: birinchi bosqich — “Super Heavy” tezlatgichi va ikkinchisi — “Starship” kosmik kemasi. U Oy va Marsga bo‘lajak missiyalar uchun ishlab chiqilgan.
Qayta foydalanish mumkin bo‘lgan “Starship” kosmik kemasi 100 yo‘lovchi va 91 tonna yuk uchun mo‘ljallangan. 2018-yildann boshlab faol rivojlanish davom etmoqda. Dvigatelning birinchi sinovi 2019-yil fevral oyida bo‘lib o‘tdi va birinchi sinov parvozi o‘sha yilning avgust oyida bo‘lib o‘tdi.
Ilon Mask 2022-yilda “Starship"ning birinchi uchirilishini va’da qildi. Biroq, u “Super Heavy” uchun dvigatellarni yaratishdagi qiyinchiliklarni qayd etdi — kuchli issiqlik tufayli ularda kameralar erib ketdi.
Birinchi sinovlar 2023-yil aprel oyida o‘tkazilgan. Bosqichlarni ajratish paytida muammolar yuzaga keldi, shuning uchun parvozni tugatishga majbur bo‘ldi. Ikkinchi ishga tushirish noyabr oyida bo‘lib o‘tdi va birinchisiga qaraganda uzoqroq davom etdi.
“Starship"ning uchinchi sinovli ishga tushirilishi 2024-yil 14-martda bo‘lib o‘tdi. Bu avvalgi ikkitasiga qaraganda muvaffaqiyatliroq bo‘ldi: ikkinchi bosqich atmosferaga qayta kirishga muvaffaq bo‘ldi.
Iyun oyida to‘rtinchi marta uchirishda kompaniya birinchi marta raketaning ikkala bosqichini ham Yerga muvaffaqiyatli qaytardi.

Основатель и руководитель SpaceX Илон Маск обещал запустить космический корабль Starship на Марс в 2026 году. Об этом он написал в X.com (бывший Twitter).
Через два года появится «трансферное окно» — ближайший момент с наиболее удобным расположением планет для полета, пояснил предприниматель. Первые запуски пройдут без экипажа с целью испытать аппарат при посадке на красной планете.
«Если посадка пройдет успешно, то первый полет на Марс с экипажем состоится через 4 года», — отметил Маск.
В дальнейшем миллиардер ожидает, что число межпланетных перелетов будет быстро расти. Бизнесмен ставит цель построить на Марсе город, способный поддерживать себя за счет внутренних ресурсов, в ближайшие 20 лет.
Использование многоразовых ракет позволит снизить расходы на космические пуски и сделать освоение других планет экономически целесообразным, отметил предприниматель. Доставка одной тонны полезного груза на Марс при нынешних технологиях стоит $1 млрд.
Для строительства на красной планете города требуется снизить расходы до $100 тыс. за тонну. «Технологии должны быть в 10 000 раз лучше. Это сложно, но не невозможно», — заявил Маск.
Многоразовый космический корабль Starship рассчитан на 100 пассажиров и 91 тонну груза. Активная разработка ведётся с 2018 года. В феврале 2019 года состоялось первое испытание двигателя, а в августе того же года — первый пробный взлёт.
Первый успешный орбитальный пуск Starship с возвратом на Землю прошел в июне этого года. Два первых запуска закончились взрывом аппарата, а в третий раз корабль достиг низкой орбиты, но сгорел в верхних слоях атмосферы при возврате на Землю.
Илон Маск обещал провести первый запуск Starship в 2022 году. Однако он отмечал трудности при создании двигателей для Super Heavy — из-за сильного нагрева в них плавились камеры.
Ранее Spot писал, что Маск сохранил за собой титул самого богатого человека в мире по версии Forbes.