10-sentabr kuni Toshkent vaqti bilan soat 14:24da “Crew Dragon” kemasi bilan “Falcon 9” raketasining uchirilishi bo‘lib o‘tdi.
Qurilma Floridadagi Jon Kennedi markazining uchirish maydonidan havoga ko‘tarildi va 18 soatdan so‘ng maksimal 1400 km orbitaga yetdi.
“Polaris” dasturidagi uchtadan birinchisi bo‘lgan missiya milliarder Jared Ayzekman tomonidan moliyalashtirildi.
Shuningdek, jamoaga AQSh harbiy-havo kuchlarining iste’foga chiqqan ofitseri Skott Potit, “SpaceX” muhandislari Anna Menon va Sara Jillis kiradi.
“Polaris Dawn” ekipaji orbitada besh kun bo‘ladi. Noprofessional astronavtlar tomonidan amalga oshiriladigan birinchi kosmik yurish 12-sentabrga rejalashtirilgan.
Uchirishdan asosiy maqsad kompaniya tomonidan ishlab chiqilgan EVA skafandrlarini, jumladan, kosmik kemadan tashqarida sinovdan o‘tkazishdir, deb yozadi “Space.com”.
Ekipaj, shuningdek, “Starlink” sun’iy yo‘ldosh tarmog‘i orqali xabarlarni uzatishni o‘z ichiga olgan yana bir necha o‘nlab tajribalarni o‘tkazadi.
“Polaris” missiyasiga tayyorgarlik 2022-yil boshidan boshlab olib borilmoqda. Dastlab, birinchi ishga tushirish o‘sha yilning to‘rtinchi choragida amalga oshirilishi rejalashtirilgan edi, biroq u turli sabablarga ko‘ra bir necha bor qoldirildi. Oxirgi marta ob-havo va texnik nosozliklar tufayli avgust oyining oxiriga qoldirilgan edi.

Космическая компания SpaceX запустила на орбиту первую частную миссию Polaris Dawn, сообщает Space.com.
Пуск ракеты-носителя Falcon 9 с кораблем Crew Dragon прошел 10 сентября в 14:24 по Ташкенту. Аппарат взлетел с космодрома Центра имени Джона Кеннеди во Флориде и через 18 часов достиг максимальной орбиты в 1400 км.
Миссию, которая должна стать первой из трех в программе Polaris, профинансировал миллиардер Джаред Айзекман. Также в команду входят отставной офицер Военно-воздушных сил США Скотт Потит, инженеры SpaceX Анна Менон и Сара Джиллис.
Экипаж Polaris Dawn проведет на орбите пять дней. На 12 сентября запланирован первый в истории выход в открытый космос, который проведут непрофессиональные космонавты.
Главная цель пуска — испытание разработанных компанией скафандров EVA, в том числе за пределами космического аппарата, передает Space.com. Также экипаж проведет еще несколько десятков экспериментов, включая передачу сообщений через спутниковую сеть Starlink.
Подготовка миссии Polaris велась с начала 2022 года. Изначально первый пуск планировалось выполнить в IV квартале того же года, однако его неоднократно переносили по разным причинам. В последний раз его перенесли с конца августа из-за погоды и технических неполадок.
Ранее Spot писал, что глава SpaceX Илон Маск обещал доставить людей на Марс на Starship в 2028 году.