O‘zbekiston va Qirg‘iziston chegarasida ikkita bojxona posti ochildi. Bu haqda Bojxona qo‘mitasi matbuot xizmati xabar berdi.
Joriy yilning 12-sentabr kuni Andijon viloyati Qo‘rg‘ontepa tumanida joylashgan “Qorasuv” chegara bojxona posti, Qirg‘izistonning “Korasuu” o‘tkazish punkti 15 yillik tanaffusdan so‘ng yana o‘z faoliyatini qayta tikladi.
Qirg‘izistonning O‘sh viloyatidan Jalolobod viloyatiga o‘tish uchun shu vaqtgacha 120 km masofa bosib o‘tish kerak edi. Endi bu masofa 101 km.ga qisqarib, O‘zbekiston hududi bo‘ylab tranzit tarzida 19 km harakatlanish mumkin.
“Qorasuv” chegara bojxona posti 3 gektardan ziyod maydonga ega bo‘lib, bu yerda qurilish ishlari amalga oshirildi. Endi bojxona postidan kuniga 12 ming nafardan ziyod fuqarolar o‘tib-qaytishlari mumkin.
Post orqali yo‘lovchilar asosan yopiq inshootlar bo‘ylab harakatlanishadi. Postda bojxona nazorati va rasmiylashtiruvini tezkor amalga oshirish uchun sharoitlar mavjud.
Bundan tashqari, shu kuni Namangan viloyatining “Uchqo‘g‘on” chegara bojxona postining ham ochilishi bo‘lib o‘tishi belgilangan. Mazkur bojxona postining qurilishi joriy yil boshida boshlangandi.
Qirg‘iziston bilan chegarada joylashgan bojxona postlari orqali harakatlangan fuqarolar, yuk avtotransportlari va temir yo‘l vagonlari soni 7 barobarga oshdi.
2017-yilda ikkala davlat o‘rtasida 2,3 mln nafar fuqaro harakatlangan bo‘lsa, 2023-yilga kelib, bu 16 mln nafarga yetdi. Tovar eksporti va importini amalga oshirayotgan tadbirkorlar soni esa 2,7 barobarga oshdi.
2023-yilning mayida O‘zbekiston va Qirg‘iziston hukumati chegarada yana uchta o‘tkazish punktini ochishni rejalashtirayotgani malum bo‘ldi. Tarmoqlarda O‘zbekiston tomoni 2010-yilda faoliyati to‘xtatilgan “Bekobod-Xonobod” NO‘P yaqinidagi devorni buzayotgani aks etgan video tarqaldi.

На границе Узбекистана и Кыргызстана начинают работу два пограничных перехода, сообщила пресс-служба Таможенного комитета.
Первым 12 сентября открылся пост «Карасу» в Андижанской области (с кыргызстанской стороны — «Кара-Суу» в Ошской области), закрытый с 2010 года. Комплекс после реконструкции может обслуживать до 12 тыс. человек ежедневно.
Кроме межгосударственных поездок, открытие поста «Карасу» упрощает передвижение между Ошской и Джалал-Абадской областями Кыргызстана. Путь транзитом через Узбекистан составляет 19 км — в 6 раз меньше, чем без пересечения границы.
Также с этого дня начинает работу пост «Учкурган» в Наманганской области («Кенсай» с кыргызстанской стороны). Его строительство стартовало зимой этого года.
Через пункт пропуска в сутки могут пересекать границу до 10 тыс. человек. Пост рассчитан на ожидание до 300 легковых и 500 грузовых автомобилей одновременно, что позволит на 30−40% снизить нагрузку на погранпереход Дустлик — Достук.
С открытием постов «Карасу» и «Учкурган» количество действующих автомобильных погранпереходов между Узбекистаном и Кыргызстаном увеличивается до 11. Это снизит нагрузку на каждый пост по отдельности.
За последние 7 лет товарооборот двух стран вырос втрое, а число импортеров и экспортеров — в 2,7 раза. Количество пересечений границы гражданами по итогам 2023 года достигло 16 млн человек против 2,3 млн в 2017 году.
В мае 2023 года сообщалось, что Ташкент и Бишкек намерены возобновить работу трех пунктов пропуска. Тогда же появилось видео со сносом стены, построенной со стороны Узбекистана в 2010 году.
Ранее Spot писал, что два таможенных поста на границе с Кыргызстаном перешли на круглосуточную работу.